Nevzat Gün
  30-07-2017 21:48:00

Çocuklara Meslek Tanıtım Ve Deneyim Yaz Okulları

Çocukların çalıştırılması meselesi denince aklınıza

Ayakkabı boyacısı, Kırmızı ışıkta araçların camlarını silenler, dilencilik yaptırılanlar, … -ler, …-lar Geliyorsa lütfen oturduğunuz yerden kalkın ve hemen yer değiştirin ve meseleye farklı bir yerden tekrar bakacak şekilde hazırlanın.

 

Çalışma meselesi çocukların/halkların/insanlığın geleceği meselesi kadar önemli.

Okul, ders, etüt, yazokulu, dil kursu, sınav mınav diploma derken ne olacak bu çocukların/geleceğimizin hali?

 

Tutunamayanlar

Dar gelirlilerin/kırsalın çocukları hayata tutunmada daha başarılı, inanmayan intihar vakalarına baksın, yüksek gelir gurubundan olanları, herşeyi oldukları halde mutlu olamayanları ve herşeye rağmen hayata tutunamamaları…

 

Kırsal kesimdeki çocuklar, 5 yaşından itibaren hayatın içindeler, üzerlerine düşen sorumluk omuzlarında. Boyundan büyük hayvanları suya, otlatmaya götürür, getirir, bir düzen içinde ahengi bozmadan yemlerini verir, damı temizler, tarlada bahçede, güneşin altında yetişir. Bunu hayatı paylaştığı ailesine yardım etme duygusu ve görev bilinciyle yapar. Kadim zamanlardan günümüze nesiller boyu iş ve mesleki eğitim böyle olmuş, işin ruhuna ve sırrına böyle vakıf olunmuştur,  hayatın akışındaki zorluklara kazandıkları bu tecrübelerle refleks halinde karşı koyabilmişlerdir. Her çocuk ailenin refahına değil hayatına ortak olmuştur.

 

Şimdiki özellikle şehirli çocuklar, aile hayatından çok ailenin birikmiş tasarruflarına ve refahına ortak olurlar, hatta aile mirasını peşinen tüketen konumundalar. Orta gelir tuzaklarından biri de ailenin bir çocuk yapıp karı koca çalışıp çocuğunu okutmak için uğraştığı, özel okul taksiti ya da özel öğretmen/kurslarla ömrünü tüketmesidir. Tabi konunun daha iyi anlaşılması için bu modaya uyan, arabasını, tarlasını satan, eğitim kredisi?! Çeken ve borçlananları da burada saymamız gerekebilir.

 

Oysa 5 yaşından beri ailesiyle hayatı paylaşan çocuklar, gün gelir tıp, mühendislik, hukuk, eğitim fakültesini kazanmış olarak çıkar karşımıza, şehre geldikten sonra da Park-Time çalışacak bir iş bulmuştur, molalarda ezber yapan bu gençlerimiz sınıfta hiç kalmadan okulu bitirebilmektedirler.

 

Eğiti=Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme İse

Şimdi tutturmuşlar çocuk işçi çalıştırmama diye bir şey, peki bu nedir, ne menem bir beladır başımıza sarılmak istenen. Kast edilen konu başka uygulama başka, kağıt üzerindeki mesele başka, uygulama sonucunda murat edilen konu başka. Bu uygulama şeklinde bir bit yeniği yok mu? Geleceğimize kasıt yok mu?

Çocukları hayata hazırlayacak, doğru meslek seçimini kolaylaştıracak, yeteneklerini keşfetmesini sağlayacak, en önemlisi yaparak ve yaşayarak öğrenebileceği, okurken pratiğini geliştirecek başka bir eğitim formülü olamaz mı?

 

Sanayi devrimleri sırasında çocuk işçi istismarı yapıldı, kadın işçi istismarları da yapıldı ama bu gün kadın işçi çalıştırılmaya devam, kadın istihdamına, kadın girişimciliğine, kadın yatırımcıya pozitif ayrımcılık yapılarak, çalışması için kampanyalar düzenleyerek, kadının evden işe diye çıkması için her yol denendi, deneniyor… Ya çocuklar, onları hayata, yarınlara hazırlamak için her yol denendi mi? Çalışma hayatına hazırlanmaları için yeni eğitim metotları geliştirildi mi? Farklı projeler yapıldı mı? Bu alan için kafa yoruldu, bütçeler ayrıldı mı?

 

TV de duayen bir işadamı bas bas bağırıyor “mesleki eğitim, ara eleman, elinden iş gelen …  ihtiyaç…”

Uzman bir psikolog konuya  “… bazı istisnalar olabilir ama bağımsız yaşamayı öğrensin diye çocuğunuzu yaz okuluna, dil öğrenmeye göndermeyin, bir işe koyun hayatı, çalışmayı, sorumluluk almayı, insan ilişkilerindeki sınırın nereden geçtiğini öğrensin, ey anne babalar gönderdiğiniz çocuğunuz 15-20 günlük kampta dil öğrenmediği gibi, kötü alışkanlıkla eve döner, buralarda iki şey öğrenir biri cinsel yaşam, ikincisi sigara içmiyorsa içmeye, içiyorsa, ot kullanmaya terfi ederek kötü alışkanlıkla geri döner….”

 

Çocukları 13 Yaşında İşe Gönderin, Sorumlulukla Ödüllendirin

Bizi biz yapan utanma, üzüntü, başarısızlık, kızgınlık, hayal kırıklığı duygusu, utanma ve suçluluk duygusu olmadan bir insanı insan yapabilir misiniz? Çocukların zorlanması ve bazı olumsuzlukları yaşaması gerekir, hayatın bir parçası ve paylaşılması olarak… Bu duyguları kontrollü olarak paylaşmamız gerekir bunun en uygun ortamı iş ortamıdır, bunu paylaşamadığımız çocuklarımız, ileride kontrolsüz olarak yaşamak zorunda kalacaklar, boşanma oranları, çağın hastalığı stres, intihar vakaları neden bu kadar çok ve hızlı yükseliyor…. Ve uzmanımız tavsiye ediyor “…çocuklarımızı 13-14 yaşından itibaren yaz tatillerinde çalıştırarak bir işe koyarak, bir tanıdığın yanına vererek bu sorunları aşacağız, çocukları sorumlulukla ödüllendirin, hayatı boyunca çalışırken edindiği bilgi ve tecrübeler okulda öğrendiklerinden çok daha fazla etkili olacaktır, anne babalar kaynaklarını yurt dışı kamp ve kurslarda heba etmesin …”

 

Ticaret, Sanayi ve Esnaf Odalarında Neden Çocuk Sesi Yok

Sahi çocuklarımızın yabancı dili, üniversite bitse de bir türlü gelişmiyor değil mi? Ne okul nede takviye kurs, dersi geçme dışında bir işe yaramıyor. Ne yapmalıyız ülke dışına gitmeli ki orada mecburen öğrensin. Yüzme öğrenmek için küçük yaşta boyundan büyük sulara girmek gerekiyor, büyüdükten sonra ve sığ sularda yüzme öğrenebilene rastlamadım. Hayatı ve çalışmayı neden bir rehber, bir usta yanında, yaz çalışma kamplarında öğretmiyoruz? Bu konuda STK lar neden bir proje üretmiyor, Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf ve Sanatkarlar Odalarında odalarımız neden bomboş, hiç çocuk sesi gelmiyor. Ahilik geleneğimizle Yaz tatillerinde iş meslek tanıtım ve deneyim okulları neden açılmıyor.

 

Talep edilirse projeler üretilebilirse bazı bakanlıklarımızın desteklemek için bir kaynak sunması da mümkün olabilir. SODES için ayrılan bütçe sosyalleşmeye yönelik lay lay lomdan ibaret projelere gidiyor, en az bu bütçe kadar kaynak oluşturulmalı ve 10-18 yaş arsı çocuklarımızı düşünme, üretme ve çalışma hayatına hazırlayacak projeler desteklenmeli, bu alana özendirecek kampanyalar, TV programları, çocuk dizileri, çizgi filmler yapılmalı...

 

Çocuk işçi meselesine meslek seçimi ve mesleki eğitim, geleceğin mesleklerine hazırlanma, toplumun ıslahı, refahı ve felahı gibi meseleler açısından yeniden ele alınmalı, Sorumluluk bilinci, hayatı paylaşarak birlikte yaşama ve birlikte var olma penceresinden tekrar bakmalı, 2023 ve 2071 hedeflerini bu konuyla birlikte yeniden değerlendirmeliyiz.

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI