Nevzat Gün
  03-03-2017 07:11:00

Orta Ölçekli Sanayi Sitelerinin Önemi.

Her ilin merkezinde birden fazla, Her ilçesinde en az bir tane Küçük Sanayi Sitesi (KSS) mevcut. Karma sanayi sitelerinin yanı sıra bazı sektörlerin üretim, tamir yada ticarete yönelik olacak şekilde kendi arasında kümelendiği, şehirleşmeye katkı sunduğu, kooperatifleşerek büyüyen gelişen çalışmalara şahit olduk. Bu KSS örgütlenmesi merdiven altı üretim anlayışının değişmesine, rekabetin gelişmesine, kalitenin artmasına, birçok yan sanayinin kurulmasına ve büyük sanayinin gelişmesine katkı sunmuşlardır. Bizlere de yatırım, üretim, istihdam olan her konuya destek olmak, her ihtiyaç duyduklarında yardımcı olmak, yanında olmak, bu ve benzeri isteklerine evet demek düşüyor."

 

KSS yapılanmasında işyerleri çoğunlukla 50 ila 150 m2 arasında yapılmaktadır. Zamanla bu KSS’lerin içindeki işliklerin ortadan duvarla bölünmek suretiyle mirasçılara bölündüğüne, bazen de yan dükkanı almak yada kiralamak suretiyle büyütenlere şahit olduk.

 

Her sektörde yeni makinelerin, standartların, hizmet kalitesinin artması değişerek gelişmesi, işini büyütmek isteyenlere yeni mekan arayışlarına sevk etmiştir. Bu arayış sonucunda m2’si daha büyük Orta Ölçekli, Büyük Ölçekli Sanayi Sitesi kavramlarının ortaya çıkmasına neden oluştur.

 

Bu gün talepler doğrultusunda büyük şehirlerimizin bir çoğunda kurulmaya başlanmış olan bu yeni tür KSS’ler Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da desteklenmektedir. Bu yeni sanayi sitelerinin içinde yer alan işyerlerinin kapalı taban alanları 200 m2 den başlayıp, 2.500 m2 ye kadar ulaşmıştır. Bir nevi yeni tür, KSS Yönetmeliğine tabi küçük Organize Sanayi Bölgeleri(OSB). Yeni gelişen bu sanayi sitesi eğilimiyle Türkiye’de büyümenin en önemli itici gücü yakalanıyor, üretim-istihdam anlayışında sıçrama yaşanıyor diyebiliriz.

 

Vangölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi

Van ilimize içinde 300, 600, 900 ve 1500 m2 işyerleri olacak şekilde Orta ölçekli bir sanayi sitesi kazandırılması yönünde başlatılan çalışma, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından projelendirilmesi yönünde yatırım programına alındı. Van iline örnek bir sanayi sitesi kazandırılması yönünde çalışma başlatıldı. İlk önce yapılmışları görelim ki yapılmamışı yapabilelim dedik ve büyük illerimizin örnek sayılacak orta ve büyük ölçekli sanayi sitelerini gezdik. Plan, proje, yapım aşamalarını, olumlu örnekliklerinin yanında keşkelerinin hikâyelerini dinledik, fikir ve tecrübelerinden faydalandık, hepsini not edip geri döndük.

 

Terzilerin Kurtarıcısı İhsan KURTAR Başkan

K.Maraş Tekstil ve Konfeksiyoncular Sanayi Sitesini gezerken buna şahit olduk. Terzilik mesleği KSS yapabilecek meslek guruplarının arasında olmadığı halde, Kurucu başkan İhsan KURTAR bu meslek gurubunu KSS Yönetmeliğine dahil etmek için o günkü Sanayi ve Ticaret Bakanımızla görüşüyor.

 

-Sayın bakanım, benim ustam vefat etti iki oğluna bir ev ve 10 m2 dükkânı miras olarak bıraktı. Beni hayatım boyunca en çok üzen şey iki oğlunun mirası paylaşma noktasında anlaşamamsı ve kavga edip küsmüş olmaları, bende ustamın yolunda ilerliyorum, bizim kaderimiz bu mu olmalı? Mesleğimiz yok mu olmalı? Biz hiç mi büyümeyelim, gelişmeyelim?…

 

            Bakanın bu söz karşısında ikna olduğu ve KSS kuracak meslek gurubuna terzileride eklediğini söylüyor, İhsan başkan, büyük düşündük diyor 10-15 m2 dükkânlarda bodrum katlarındaydık, sanayi sitesini planlarken 2 bin m2 den başlayan işyerleri planladık. Bir çırakla çalışırken şimdi 290 işçim var diyor. Ama bu alanların da yeterli olmadığını söylüyor. İş yeri kat yüksekliği kurtardığı için üç katlı olacak şekilde bölmüş yetmemiş ve yandaki işyerini de kiralamış, Tek tek diktiği takım elbiseleri şimdi seri üretiyor. Bizim ardımızdan Fransız işadamlarıyla buluşmak üzere İstanbul da randevusunun olduğunu öğreniyoruz. Fransa, Almanya dahil bir çok ülkeye takım elbise ihraç ediyor. Kurtar Başkan ile bu büyük ölçekli sanayi sitesini gezerken hızla büyümüş ve birçok OSB’de eşine az rastlanan 10 bin m2 ye zor sığan işletmelerle karşılaştık. Kurtar başkanımızın tavsiyesi BD, BD, BD yani Büyük Düşünün...

 

OSB ve Holding Gibi Sanayi Sitesi

Kayseri’de kurulan Erciyes Sanayi Sitesini gezerken şaşkınlığımızı gizleyemedik, işin başına profesyonel müdür atanmış “CEO Ercan SARIKAYA ve “Holding” gibi çalışan bir işletme. 200, 400, 600, 800 ve Bin m2 taban alanlı içinde asma katları bulunan yüzlerce iş yerleri yapılmış ve tüm köşe başlarındaki dükkânlar daha sonra değerlendirilmek üzere kooperatif bünyesinde bırakılmış. Sanayi sitesinde üretilen mobilya ve aksesuarların sürekli teşhir edileceği “KUMS-Kayseri Uluslararsı Mobilya Sarayı” planlanmış ki İnegöl Mobilya AVM’den çok daha büyük olacak (Türkiye ve Avrupa’nın en büyük mobilya ve dekorasyon AVM’si). Ofisler için “İş Merkezi”, gelenlerin konaklaması için “Otel” gıda dâhil ihtiyaçlar için “Yapı Market” Ar-Ge ve Tasarım faaliyetleri için “MOBİTEK-Mobilya Teknoloji Merkezi” “Akaryakıt istasyonu”, iki adet camii. Ayrıca enerji üretimi için şirket kurulup EPDK’dan lisans alınmış, kendi elektriğini kendi üretecek, ortaklarına daha uygun fiyata kendi satacak, artanını da devlete satıp ortaklarına kar payı olarak dağıtacak. Fuar merkezi, AVM, İşhanı, Otelin ısınma sorununu da elektrik üretirken çıkan buhardan sağlayacak. Güvenlik sistemleriyle donatılmış 1.350 dönümlük bir kampüs içinde … Bu kadar iş ile nasıl mı ilgilenmişler? Ercan Müdürümün tavsiyesi inşaatla uğraşmayın “TOKİ”ye devredin(ki TOKİ içinde bir ilk olmuş, sanayi sitesini TOKİ’ye yaptırmışlar), siz diğer işlere bakın, işinde profesyonellerle çalışın…

 

Şimdi Sıra Van’da

            Yaklaşık 5 ilin sanayi sitelerini gezdik ve hepsinin ayrı ayrı hikâyeleri var. Şimdi sıra Van ilimizde, diğer illerin gelip göreceği, örnek alacağı bir sanayi sitesini Van’a kazandırma zamanı. Cazibe merkezleri kapsamında aslan payını alması beklenen Van için, orta ölçekli sanayi sitesi çok daha büyük önem kazanmıştır. Bu konuda kooperatif yönetim kuruluna, denetim kuruluna ve ortaklarına ayrı ayrı önemli bir okadar da faydalı sorumluluklar düşüyor…

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI