Mustafa Işık
  10-10-2018 15:19:00

Önce Söz Vardı

-Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?

 

 

“Önce söz vardı.” der, kitab-ı mukaddes ve “oku” emriyle başlardı davet. Kaleme ve kalemin yazdıklarına ant içerdi, Hz. Muhammed. Bu minval üzere insancıl yanımıza da okumak ve emre itaat etmek düşerdi. Çünkü okumakla insan kendisini bulur, kendini bulan yola revan olur… Çünkü yol yürüyeni terbiye eder.

 

Unutmamak lazım ki insan, âlemin özetidir, kâinat içerisinde binlerce kâinattır. İnsan, ancak okumakla yaradılış gayesine ulaşacaktır. Okumayı çoğaltırken de sözü israf etmemek lazımdır ve asla geçmişle bağımızı koparma yolunu gidilmemelidir.

 

İnsan, değişen şartlar doğrultusunda mevcudu yeniden okumaya, analiz etmeye ve kendi gerçekliğine şahitlik edecek bir dille ve yeni bir bakış açısıyla mevcudunu yorumlamaya ihtiyaç duyar.

 

Bir zorunluluktur, hayatın doğal gidişatı böyle bir dayatmayı farz kılar. Yeniden anlama ve yorumlama için de sağlam kaynaklardan beslenmek gerekir ki hakikat çizgisinden uzaklaşılmasın.

 

“Yürümeye devam et, yol insanı terbiye eder.” der, Bab Aziz. Okumak da öyle, devam edildi mi, arındırır insanı. Kaleme ve kelâma inanmamız elzemdir çünkü önce söz vardı! Sonra da olacak! Bundandır ki okuyan ile okumayanın farkını ölülerle diriler arasındaki fark gibi resmetmiştir ehli kelâm. Okumak akıl ve zekâyı geliştirdiği gibi ruhu da yüceltir gerçekliği, unutulmaması gereken kulağa küpe bir nevi şahsına münhasırlıktır.

 

Toplumların gelişmişlik düzeyleri, demokratikleşme, düşünme ve üretme seviyeleri ile okuma kültürü arasında doğrudan bir ilişki olduğu hepimizin malumudur.

 

Okumak her anlamda bizi farklı kılar ve bize güzellikleri hemhâl eder. Okumanın maddi ve manevi yönde insanoğlunun hayatına etkileri vardır. Her şeyden önce sağlığımız için okumalıyız. Unutmamalıyız ki beden ve ruh sağlığımızın dengesini okumakla sağlarız.

 

Yaşın ilerlemesi durumunda unutkanlığı, bilinç kaybını önleyen ve beyin hücrelerinin tekrar canlanması noktasında fayda sağlayan husus, okumak nimetidir. İnsanları ve dünyayı daha iyi anlamanın yolu okumaktan geçer. Ufkumuz genişler okumakla, kelime hazinemiz zenginleşir ve bu da bize ifade noktasında kolaylık sağlar.

 

Hayatı sorgulamak için kitaplardaki sırra muhtacız. Zaman denilen hazineyi yerli yerinde kullanmaya, modern hayatın çarklıları arasında un-ufak olmamak için okumalıyız. Daha iyi bir hayata lâyık olabilmek için okumalıyız.

 

Bütün bunların yanı sıra kitapların kendine has dünyası vardır, uçsuz bucaksız bir dünyadır. O, dünyadaki kahramanlar, gerçek dünyadakilerden daha insancıllar. Bazen uçan bir halıya bineriz, bilinmeyen diyarları keşfe çıkarız bazen de tarihin derinliklerinde koşar adım seyre çıkarız.

 

Tanımadığımız insanlarla hüzünlerimizi, neşelerimizi paylaşırız. Geçmişin elem verici yaşanmışlıklarını değiştirmeye güç yetiremezsek de kitaplardan edindiğimiz tecrübeler sayesinde güzellikleri çoğaltmaya gayret ederiz. Okumak sayesindedir ki insanı kalbinden tutmayı becerebiliyoruz.

 

-Kalbinden tutamadıklarınız ellerinizden çabucak kayıp gidebiliyor çünkü

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI