Meyrema Ozmus
  09-05-2017 21:32:00

Irk

Çok mu sıradan olur bilmiyorum ama bu aralar dikkatimi çeken yüzyıllardır süre gelen ırk kavramı üzerine konuşmak istiyorum.

 Irk kavramı nedir ?

Saf kan mı yoksa aynı renkte olmak mı ya da aynı zihniyette olmak mı, aynı dili konuşmak mı, aynı dini paylaşmak mı? Sizce nedir şu dilimizden düşmeyen,  insanların katledilmesine, köleleştirilmesine, ötekileştirilmesine sebep olan ‘ırk’ kavramı?

Biz ve onlar ayrışımını yaptığımızda tarihsel süreçte karşımıza ilkin mısırlılar çıkmakta.  Mısırlıların M.Ö.14. Ve 15.yy da ilk kez kendilerini ve kendilerinden olmayan sınıfları ötekileştirdiklerine tanık oluyoruz. Yani kendilerini üstün ırk olarak görüyorlardı. Mesela Çin’e baktığımızda renklere göre bir ayrım yapılmış. Çin’deki bu durum M.Ö 200 binlerde gerçekleşmiş. Hatta bu durumun en ilginç yanı beş farklı renk grubu ortaya atmışlar.

 Solgun menekşe, sarı, siyah gibi insanları sınıflandırmaya gitmişler. Irk kavramında siyahilere değinmemek olmaz. Tarihte en ağır durumlara maruz kalmış olan insanlardır onlar ve kötü olan sadece renklerinden ötürü ezilmişler. Siyahiler,  köle olarak ayrılıyorlardı.

Akıl ve zekâsı geri görülüyordu. Mesela okuduğumda çok ağrıma giden,  19. yy da Amerika’da romancı olan William Simms’ın köleliği zenciliği bir üst sınıfa çıkardığı için öven şöyle bir söylemi var: “Kölelik zenciyi vahşi konumundan biraz daha yukarıya çıkarmıştır. Kara derililerde sadakat, uysallık ve hizmetkârlık doğuştan var olan bir özelliktir.”  Ne kadar ağır ve etik olmayan bir cümle.  Biraz daha ilerlediğimizde karşımıza insanlığın utancı olması gereken bir kavram çıkıyor; köleliğin kurumsallaştığı dönemler yani 17. Ve 18. yy’ler. Bu dönemlerde tam da Simamsın söylemiş olduğu cümle uygulanmış.

Yani köleliliğin zenciliği vahşilik konumundan daha üst seviyeye taşıması durumu. Hatta o dönemlerde siyahilerde kölelik gerçekten beyazların statüsüne yaklaşma olarak algılanmış. Asıl utanç noktası ise bu dönemlerde ‘ insanat bahçeleri’ oluşturup burada ki insanları Avrupalı beyaz insanlara sunmak. Bu bahçelerde zenci kadınlar kafeslere konulurlardı. Görüldüğü gibi ırkçılık kavramının çıkış noktası asıl olarak köleliğin meşrulaştırılmaya çalışıldığı dönemler ve bunu Avrupa ülkeleri gayet iyi uygulamaktaydılar. Bunun yanı sıra Kızılderililere de değinmek lazım. Kızılderililer savaşmayı bilmeyen barışçıl topluluklar olmalarına rağmen fark oldukları için  katledilmiş masum topluluklardan biri. Ne yazık ki o dönemlerde de farklılıklar zenginlik olarak algılanmıyordu.

 

Şunu da belirtmek isterim insanların fizyolojik anlamda farklı olmasında coğrafik özelliklerin yanı sıra yemek kültürü, yaşama tarzı bile çok önemli yer tutmaktadır. Buna basit bir örnek verecek olursak Van’dan İstanbul’a gittikten sonra cildimizdeki yaşadığımız değişim coğrafik bir etki değil mi veya süt emziren bir anne ile bebeğin dışkılarının aynı olması veya gür saçları olan bir çocuğun büyüdükçe saçlarının dökülmesinin sebebinin büyük dedelerinin yaşama biçimlerinden kaynaklanıyor olması gibi.

Düşünün ki bu coğrafik özellikler, yemek kültürü, yaşayış binlerce yıl insanlar üzerinde etkilere sebep olmuşsa elbette ki genetik yapıya yansıyacaktır. O vakit şekillerdeki farklılık ırkçılık yerine insani bir zenginlik olmalı.

Günümüz ırk kavramına gelince dil, mezhep, din, kültür, zihniyet kavramlarının yanı sıra siyasi boyutta işin içine giriyor.  Peki  bir insan dünyaya gelirken bir ırka mensup olarak mı doğuyor? Elbette ki hayır.

Hiçbir çocuk dünyaya doğduğunda bir dili, mezhebi, kültürü, zihniyeti bunları geçin siyasi fikri yoktur. Diğer bir taraftan bir çocuk dünyaya gelirken Türk, Kürt, Ermeni, Müslüman, Yahudi, Hristiyan, Alevi vs. olmuyor siz ona ne empoze ederseniz çocuk o oluyor.

 

 Son olarak dünyadaki insanların akraba olduğunu söylesem yanlış olmaz sanırım. Tek bir kandan geldik ve zamanla uzaklaşıp değişmedik mi? Dünyaya yayıldık farklı diller edindik. Renklerimiz değişti. Kimimiz beyaz tonlara, kimimiz sarı tonlara, kimimiz siyaha çaldık kimimiz kırmızıya ama ortada önemli bir nokta var hepimiz insanız.

Eğer dünyada bir ırktan bahsedilecekse şayet ben buna ‘İnsan Irkı’ derdim. İki gözü, bir burnu, dudakları, dudakları arasında hareket eden bir dili, iki kolu, iki ayağı, saçları ve en önemlisi onu hayatta tutan bir kalbi var olan ırk. Fikri, dini, dili, ülkesi vs. işte faklı ama bunların zenginlik olduğu ırk iyilik ve merhametle yorulmuş ırk: İnsan.

                                                                                                             Meyrama ozmus

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI