Meyrema Ozmus
  07-04-2017 23:04:00

İntihar ve nedenleri

Ülke genelinde gittikçe artan intihar olayları dikkatimi çekti.

Bunların çoğunun genç olması ise dikkat çekici olmasının yanı sıra derin üzüntü bırakmakta olan olaylar.

 

Ülkeler bazında intihar etme durumlarına baktığımızda cinsiyete göre ülke başına 100.000 kişiden yıllık intihar etme oranında başı Litvanya çekmekte ikinci sırada Güney Kore gelmekte, üçüncü sırada Kazakistan gelirken Japonya 7. Çin 9.Rusya 12.Fransa 21. Amerika 38. Kanada 39. İran 63.Türkiye ise 79. Sırada yer almakta.

 

Van‘a baktığımızda ise intihar etme oranı en çok 2013 yılında gerçekleşmiş. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Van’da 2013 yılında 47 olan intihar sayısının 2014 yılında 42’ye düştüğünü belirtmiş.

 

Bu yıl Van’da üst üste bir çok intihar olayları gerçekleşti. Çoğunluğun genç olması ise tedirgin edici bir durum. Van’daki intihar olaylarına baktığımda ünlü Fransız sosyolog olan Durkheim’ın intihar üzerine yapmış olduğu çalışma aklıma geldi.

Durkheim ,intiharı türlere ayırmıştır.

Ben Durkheİm’ın  “anomik ve bencil” intihar türlerine değinmek istiyorum. Çünkü Van’daki intihar ölümleri tamda bunlara denk gelmekte. Özetle Durkheim’e göre bencil intihar tipi bireyin toplumdan soyutlanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Toplumdaki düzenleyici güçlerin bozulması ve toplumun ahlâkî yapısının birey üzerindeki gücünü kaybetmesi durumunda ise Durkheim’ın anomik dediği intihar tipi ortaya çıkabilmektedir.

 Anomik intihar oranları hem ekonomik durgunluk dönemlerinde hem de hızlı ekonomik büyüme ve refah dönemlerinde artmaktadır. Her iki durum da bir değişim sürecini anlatmaktadır. Bu süreçte, köksüzlük ve normsuzluk anomik eğilimlerin oluşmasına neden olarak intiharların oluşmasına neden olmaktadır. İflas etmiş bir girişimcinin intiharını, ekonomik durgunluk dönemine örnek olarak verebiliriz.

Başarı elde etmiş birinin intiharı, ekonomik büyüme ve refah dönemine örnek olarak vermek mümkündür. Çünkü bu kişi başarısının ardından geçmişini terk etmiş, yeni topluluklara girmiş, ailesinden uzaklaşarak yaşam tarzını değiştirmiş, karısını ve çocuklarını terk etmiş olabilir. Şunu da belirtmek isterim, intihar, kişisel bir eylem olduğu için açıklaması da psikolojik nedenlere dayanılarak yapılmaktaydı.

 

Durkheim’a göre ise kişisel eylemlerden biri olan intihar, sosyolojik açıklamadan çok psikolojik bir açıklamaya uygun gibi görünse de aslında sosyolojik bir olgudur. Durkheim, intiharı özellikle toplumsal birlik problemi ile ilişkili bir toplumsal olgu olarak görür. Bu nedenle de onu toplumu bir arada tutan toplumsal bağlar ile ilişkili olarak ele alır. Bu bakımdan Durkheim’ın intihar olgusunu ele alışını birey ve toplum arasında uygun denge arayışı ve bu dengeyi bozabilecek tehditlerin belirlenmesi olarak düşünebiliriz.

 

Şunu belirtmek isterim ki İntihara niyetlenmiş bir birey ölme ihtimalinin yüksek olduğunu zaten bilmekte ama kimi intiharlar bu niyetle yapılmamaktadır. Bu intihar türüne,  intihar girişimi diyebiliriz daha çok ani öfkeyle karşıdakine ceza vermeyle baş göstermektedir.

Psikolojik bir bunalım mı bu peki?

 Elbette ki hayır. Anlık öfkenin vermiş olduğu bir girişim ama diğer intihar türlerinde bıkkınlık, tükenmişlik ve hayattan tat almama, yaşayacak bir şey bulamama, şeklinde ortaya çıkmakta. Ben bunlara her şeye doymuşluk diyorum.

Neden mi?

Çünkü var olduğumuz hayatta her şeyi hızla tüketmekteyiz. Tüketmekten kastım gıda ürünleri değil elbette. Duyguları; sevme, sevilme, şefkat, merhamet, heyecan, utanma, öfke, kızma vs. bunların yanında hayatın her noktasını en çokta teknolojiyi hızla tüketiyoruz.

Ortada tadacak bir şey bırakmıyoruz maalesef ve bunu en çokta biz gençler yapıyoruz. Sonuç olarak bazısı yeni hayat arayışına giderken, tıpkı Avrupa da olduğu gibi cinsiyet değişikliği, bazısı da yaşanacak bir şey kalmadı deyip ölümü  tercih ediyor.

Biz yani insanoğlu, maddi şeyleri tükettiği yetmiyor gibi manevi şeyleri de tükettiyor hızla sonuç: bencil ve anomik intihar…

 bir sonraki yazımda toplumsal ve aile kopuklarımızdan bahsetmek dileğiyle…  

Meyrama ozmus

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI