Erol ÇAKIL
  30-11-2017 07:56:00

İl başkanlığına adayım!


Aslında söylenmesi kolay bir cümle…


“İl başkanlığına ben de adayım”, “bu yolda ben de varım” gibi cümleleri son zamanlarda çok duymaya başladık.

 

Öncelikle cümlenin özüne bakmak lazım… Ne ifade ediyor, taşıdığı yük nedir? Algısını iyi idrak etmek gerek.

 

Mesela il başkanlığındaki “İL" kelimesi anlayana sıradan bir kelime değil… Bulunduğu yeri temsil etmek demek… İl'e yani Van’a adayım demek, "Van’da olup bitenden ben sorumluyum. Van’a ait olan bütün sorunları ben taşırım. Van’ı her yerde savunurum. Gelebilecek yatırımların Van’a gelmesi için var gücümle çalışırım… Ankara’da ve genel merkezde Van’ın geleceği için iyi bir kulis ortamı sağlarım. Yılların kangren yarası haline gelen Van’ın temel sorunlarına ben son veririm" demek.

 

“Başkan“ kelimesi zaten başka bir ağırlık taşıyor. Başkanlık, "ben partimin genel başkanının Van temsilcisiyim" demek. "Van’daki sorunları, iyi işleri genel başkanıma laikiyle iletirim" demek. "Onu burada sıkıntıya düşürecek bir harekete ve olaya mahal vermem" anlamına gelir.

 

“Aday“ ise söylemeye gerek yok, bu iki kelimenin tam adamıyım demek. Yani "ben yaparım. Bu yükü taşırım. Van için ne gerekirse sonuna kadar varım" demek.

 

Ya da belki de bu manaları az söyledim veya böyle bir şey yoktur. Sıradan bir makam, sıradan bir il başkanlığı manasına geliyor.

 

Van il başkanlığı için başvuru yapan adaylara baktığımızda gerçekten Van’ı seven çok mu? ya da Van Başkanlığı bir araç deyip burada adımız olsun manasına mı geliyor bilemem!..

 

Şimdi aday olmak herkesin hakkı… Kimsenin buna bir şey dediği yok…

Ama bu makam ve unvanları memleketin çıkarları için değil de kendi menfi işleri için kullanma niyetinde olanlar varsa da bu hak değil, asla hak olarak görülemez, görülmemeli...

 

İsmi geçen adaylara baktığımızda, bu memleket için gerçekten çalışacak isimler var. Bu zaten her alanda da belli olur. Ama birde her dönemde her şeye aday olan var ki onların da bu adaylıkları sorgulanmalı, hatta boşuna zaman aldıkları için bir yaptırım uygulanmalıdır diye düşünüyorum.

 

“Adım listede olsun, 5 kuruş fazla olsun“ hesabını da artık bir kenara bırakmak lazım. Bazıları için konuşuyorum. Van isimlerinizi görmekten bıktı, sizler bu ve buna benzer yerlere isimlerinizi yazdırmaktan bıkmadınız.

 

Sonuçta konu memleket meselesi…

İyi olan, yapabilecek olan yapsın.

Erdemli adaylardan gerçekten bunu beklerim.
 

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI