Erol ÇAKIL
  07-11-2017 07:09:00

Van’da futbol kan ağlıyor

Futbol artık çok ciddi bir meslek haline gelerek, dünya pazarında yerini korumaya devam ediyor. Yeri geldiğinde bir tutku, yeri geldiğinde bir tanıtım aracı oldu futbol…

 

Dünyanın neresine giderseniz gidin, nerde oturursanız oturun en çok konuşulan konuların başında futbol gelir.

 

Peki futbol bu kadar önemliyken, biz neden futbolla ilgili olan projelerimizi perde arkası yapıyoruz? Neden futbolu sevdirmek veya daha cazip hale getirmek için bir adım atmıyoruz?

 

Bu gün, Vanspor’un 1. Ligde olduğu dönemleri hatırlayın…

Alt yapıya verilen önemi biraz daha kavramış olursunuz. Alt yapı diyoruz ama bu sıradan bir kelime olmaması lazım…

 

Şehirlerin ve yükselen binaların, gelişen teknolojinintek sebebi alt yapılarınnı kuvvetli olmasıdır. Alt yapısı iyi olanın temeli sağlam olur. Bizdeki futbol günü birlik…

 

Altyapıyla bir üst takıma futbolcu kazandırmak bize ters dursa da, futbol Van’da gittikçe kanayan bir yara haline gelmiş gibi…

 

Amatördeki sıkıntılar bitmek bilmiyor... Amatör spor kulüpleri, Türk futbolunun ve diğer spor dallarının en büyük spor organizasyonu konumunda olmasının yanı sıra ne yazık ki büyük sıkıntılarla boğutuğunu da görüyoruz.

 

Kentte kaderine terk edilmiş amatör spor kulüpleri, her ne kadar topraklı sahalardan daha yeni modern sahalara kavuşsa da değişmeyen sıkıntılar her yıl katlanarak biraz daha artıyor. Bir futbolcunun lisans bedelini, diğer masrafları bile ödeyemez durumda olan spor kulüplerinin bir örneğini geçen haftalarda yaşadık.

 

Van amatör ligde ilk maçına, lisans çıkarmak için para bulamayan Van’ın en köklü kulüplerinden İskelespor, ikinci hafta deplasmanda karşılaştığı Başkale Gençlikspor maçına 9 futbolcu ile çıktı! Deplasmanda oynayacakları maça gitmek için futbolcuların kendi aralarında yol parası toplamaları ise ayrı bir sıkıntı…

Para yok…

Destek yok…

Gel de top oyna, gel de 1. Lige futbolcu yetiştir.

Halen bazı ilçelerimizin takımları bile yok.

 

Van’da neredeyse unutulmuş, her yıl sayıları biraz daha azalan ve kapanma noktasına gelen Amatör spor kulüplerinin biran önce sıkıntılarının giderilmesi adına yetkililerin adım atması lazım.

Futbol kadar iyi - güçlü bir tanıtım alanı yok. Futbolla gelen tanıtım bir ilin yükselmesi bakımından en büyük reklamdır.

 

Biz de nasıl alt yapısı iyi olmayan, hala dışarıdan kendi takımına futbolcu transfer eden, kendi futbolcusunu yetiştiremeyen, sadece konuşmasını iyi bilip ama bunu futbol yararına kullanmayan, gençlerin önünü açamayan bir anlayışla sınırlı kalıyoruz.

 

Hala kendi takımımız dâhil eğer ki başka bir takıma bile futbolcu gönderemiyorsak bence oturup düşünmemiz lazım.

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI