Erol ÇAKIL
  28-10-2017 09:21:00

İşsizlik ve Van

 

 Türkiye’de olduğu gibi Van’da da önde gelen sorunların başında işsizlik gelir. Bu problem yalnız bireyi değil yaşadığı toplumu da etkilemektedir.

 

İşsizlik, istihdam alanı yaratılamaması ile gelen problem olarak tanımlansa da gittikçe büyüyen bir yara haline gelmeye başladı.

 

İşsizlik, bir işi olmadığı ana kadar kullanılan tabirdir. Ülkemizde bu oran her gün değişiyor.

TÜİK’in 2017 verilerine göre, ortaya çıkan işsizlik oranları %10,7 seviyesinde... Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 119 bin kişi artarak 3 milyon 443 bin kişi oldu.

 

 İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek %10,7 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı da değişim göstermeyerek %13 olarak tahmin edildi.

 

Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,3 puanlık artış ile % 21,1 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 0,1 puanlık azalış ile %10,9 olarak gerçekleşti. İstihdam oranı % 48 oldu... İstihdam edilenlerin sayısı 2017 yılı Temmuz döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 122 bin kişi artarak 28 milyon 758 bin kişi, istihdam oranı ise 1 puanlık artış ile % 48 oldu.

 

 Bu rakamlara bakıldığında işsizlik sorunu yalnızca bireysel bir sorun olmadığı gibi toplumsal bir sorun olarak da görülmektedir.

 Ekonomisi çok iyi ülkelere bakıldığında işsizlik alanında, yaptıkları istidamla bu sorunu çözmüş durumdadırlar.

Bir de şu yönden bakmak lazım ekonomisi çok güçlü bir ülke olabilirsiniz ama kendi içinizde üretim olmadığı takdirde ve bunun yanında dışa olan bağımlılığınızı aza indirgemedikten sonra dünyanın en zengin ülkesi de olsanız işsizlik sorunundan kurtulamazsınız. İşsizliği azaltıp istihdam yaratmak, bir nevi kendi içinde üretim demek…

 

 Van’a baktığımızda o kadar da iyi bir tablo karşımıza çıkmıyor. Konum olarak bölgede iyi bir yere sahip olan Van’ın ekonomisine ve iş gücüne baktığımızda bölgede en iyi il durumunda olması gerekirken, rakamlar hiç de iç açıcı değil.

 

Kentte işsizlik sayısını azaltmak adına küçük adımların dışında büyük büyük adımlara ihtiyaç duyulduğu da ortadadır.

 

Van’ın ara sokaklarındaki kahve köşelerinde oturan gençlerin, atamasını bekleyen herhangi bir üniversitede mezun olmuş insanların ve iş bekleyen tüm bireylerin, bu beklentilerini karşılamak adına çözümler üretilmesi gerekmektedir.

 

 Fabrikalar mı açılır başka istihdam alanları mı kurulur ama mutlaka birşeyler yapılmalı. Sadece İranlara bağımlı bir kent ekonomisi de çok sürdürülebilir olmaz... Kendisi üreten, kendisi harcayan bir büyükşehir olma dileğiyle….

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI