Erol ÇAKIL
  19-10-2017 07:49:00

Van ekonomisine dair

Depremin acı kayıp ve tahribatından sonra büyümeye çalışan Van, gün geçtikçe kendini az da olsa hissettirmeye başladı.

 

Van ekonomisine yön veren etkenleri iyileştirmek adına atılan adımların hızlandırılmasıyla gelecek vaad edeceğine inanıyorum.

 

 Yıllardır yanı başımızda duran ve yılan hikâyesine dönen Kapıköyü herkes biliyor. Yaşanılan sıkıntıların Van ekonomisine nasıl engel olduğuna şahit olmuşuzdur. Kapıköy ve Kapıköye benzeyen diğer kapıların bölge ekonomisi üzerindeki etkilerinin ne kadar büyük olduğunu zamanla anlamaktayız.

 

 İran’la yapılan görüşmeler, toplantılar, etkinlikler ve fuarlara bakıldığında iki ülke arasındaki alışveriş ve ticarette bir köprü görevini gören Kapıköyün önemi biraz daha öne çıkmaktadır. Özellikler son zamanlarda Van’ı biraz daha üst seviye çıkarmak için azimle çalışanların yaptığı girişimler neticesinde Kapıköye yapılan muhteşem projeyle Van’daki potansiyeli fark eden İranlıların Van’ı eskide olduğu gibi geçiş güzergâhı olarak değil de burada kalıp vakit geçirmek adına konaklamaya başladığının işareti olmuştur.

 

Van’daki değişiklik artık gözle görülebilecek bir duruma geldi. Tabi bu değişiklik sadece Kapıköyle sınırlı kalmadı.

 

Van Sanayi Bölgesindeki irili ufaklı fabrikaların başvuru sayısının artması, VAN OSB için düşünülen projelerin ilk adımlarının atılması olumlu sinyaller verirken, Van’ın bölgede ve dış ticaretteki konumu, pazar payı biraz daha gelişeceğine benziyor.

 

Van’daki inşaat sektöründeki büyüme göz doldururken, kentsel dönüşüm adı altında başlatılan çalışmaların sektöre biraz hız kazandırmış olduğu görülüyor.

 

Şehir yapılanması için atılan adımlar her ne kadar yavaş yürüse de kentte açılan yeni mekanlar dışarıdan Van’a gelen insanları cezbetmek konusunda iyiye gittiğinin göstergesi olmuştur.

Birkaç yıl öncesine kadar kirasını bile çıkaramayan esnafın güne gülümseyerek dükkânını açması ekonominin az da olsa iyileştiğinin ifadesi olmuştur.

Aslında Van eski Van değil… Çok şey değişti.

Şimdi herkes kazanıyor. Herkes çalışıyor.

İşsizlik sorunu tüm Türkiye'de olduğu gibi Van’da da devam ediyor. Ama diğer illerle kıyasladığımızda Van birçok ilde hem ekonomik olarak hem de güven olarak iyi durumda görülüyor.

 

Van güzelleşiyor ama iyi tanıtmak laızım…

 

Tabi ekonominin düzelmesiyle bazı şeyler düzelmiyor. Eksik kalan yanlar da var. Bunların en başında gelen iyi bir tanıtım…

Hedef odaklı iyi bir tanıtım kenti biraz daha ileriye taşıyacak. Yukarıda saydığımız birçok şeyin bağlayıcı ve tamamlayıcısı olacaktır diye düşünüyorum.

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI