Erol ÇAKIL
  02-10-2017 23:08:00

Neden olmasın?

Bu gün birçok ilde çok güzel programlar, festivaller, seminerler, zirveler ve ekonomiyi kalkındırmak adına önemli faaliyetler yapıldığını görüyoruz.

 

Her il kendini tanıtmak adına ve güzel etkinliklerle anılmak için yapmadığı şey yok. Yeri geldiğinde en küçük ihtimalleri bile avantaja çevirmenin yollarını arıyorlar.

 

Bizde neden olmasın?

Türkiye’de her ilin kendine özgün coğrafi konumu, kültürel yapısı ve doğal güzelliğinin olduğunu biliyoruz. Bunların, bulundukları ile katkı sunmak adına değerlendirmek, tanıtmak ve ileriye taşımak için oluşturulan birimlerin asıl çalıştığını az çok görmekteyiz.

 

Kendi yaşadığım yere, yani Van’a baktığımızda aslında hiç eksiğimiz yok.Doğru pencereden baktığımızda fazlamız bile var.

 

Şimdi İran’dan Van’a akın akın insanlar geliyor. Önceki yıllara baktığımızda, İranlılar Van’ı diğer illere geçmek için sadece bir köprü olarak kullandığını görüyoruz.

 

Ya şimdi…

Van o kadar güzelleşmiş ve gelişmiş ki bazen dışarıdan gelenler kalacak yer bulamıyor. Kentimizi tanıtmanın bir yolu da dışarıdan ilimize toplantı, seminer, paneller, festivaller ve fuar gibi benzer programlar için gelenlere kendimizi ifade etmektir.

 

Bu aralar üniversitenin öncülüğünde hazırlanan Uluslararası Batı Asya Turizm Araştırmaları Kongresi Turizm araştırmaları konusunda alanlarında tecrübeli olan birçok katılımcı kongreye katılmak için hem yurt dışından hem de il dışından Van’a geldi.

 

Van'ın da içinde bulunduğu Coğrafyada, turizm araştırmalarına ilişkin akademik çalışmalar her geçen gün biraz daha iyi noktalara taşınmaktadır.

 

Buna bağlı olarak 8. Turizm Fuarı’nın yapılmasıyla hem Türkiye’de hem de sınırlarımızın dışında özellikler İran firmaları katılım gösterdi. Önceki yıllarda turizm fuarları sönük geçerken bu yıl çok canlı ve heyecan verici geçti diyebilirim.

 

Yine Türkiye’nin önemli sendikalarından biri olan Hizmet-İş Sendikası, Başkanlar Kurulu toplantısını Van’da yaparak 81 ilden 120 önemli katılımcının bu güzellikleri görmesini sağladı.

 

Sadece bunlarla yetinmemek lazım…

Eğitimde, sağlıkta, kültürde, Ekonomide, sporda ve daha birçok alanda bu ve buna benzer programların yapılması gerek. 

 

NEDEN OLMASIN?

“Neden olmasın?” sorusunun cevabını aslında herkes biliyor. Van o kadar da kötü, basit ve pasif bir il değil. Yeter ki ortak paydamız Van olsun…

 

Van bu gün birçok ile ve ülkeye bağlantı sağlayan bir köprü konumundadır. Durumları avantaja çevirmenin zamanıdır.

 

Yeter ki Van’ı düşünen idarecilerimiz ve yöneticilerimiz olsun…

İran pazarını elimizde tutmayı başardığımız gibi diğer alanlarda da birlikte başarı sağlayabiliriz.

Bence herkes taşın altına elini koymalı ve Van’ın bugünden sonra geriye gitme gibi bir löksünün olmaması lazım…

 

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI