Dr. Fatih Ekinci
  21-04-2022 03:08:00

Geldim, Gördüm, Gitmiyorum!

Yeni SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19, dünyada ilk kez aralık 2019’da Çin’ in Wuhan şehrinden bildirilmiştir. Ülkemizde de ilk olgunun görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinde, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi ilan edilmiştir.

COVID-19, multisistemik tutulum gösterse de solunum yolları en sık etkilenen yerdir. Solunum yolları dışında kalp, beyin, dolaşım sistemi ve bir çok sistem etkilenmektedir. Covid-19 geçiren hastaların bir kısmında semptomları devam edebilmektedir. PostCOVID-19 dönemi dediğimiz dönem, Covid-19 geçiren hastaların alternatif bir tanı ile açıklanamayan semptomların 12 haftadan uzun sürdüğü dönem olarak tanımlanmıştır. Postcovid-19 dönemi açısından riskli olan gruplar ileri yaş, covid-19 hastalığını ağır atlatmış kişiler ve kronik hastalığı olan kişilerdir. Semptomların gerileme zamanı değişkenlik göstermektedir. Semptomların düzelmesine kadar geçen süre, hastalık öncesi risk faktörlerinin yanı sıra akut hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşadığı semptomlarına bağlı gibi görünmektedir

En sık bildirilen postCOVID-19 semptomları : yorgunluk, nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürük, tat koku bozukluğu, eklem ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, saç dökülmesi, kaygı ve depresyon olmuştur. Bunun dışında COVID-19’un insanları zaman içinde nasıl etkileyeceği konusunda hala çok şey bilinmiyor. Bununla birlikte, araştırmacılar, doktorların, organlarının iyileştikten sonra nasıl çalıştığını görmek için COVID-19’u olan kişileri yakından izlemelerini önermektedir.  COVID-19’dan iyileştikten sonra kalıcı semptomları veya ilgili hastalıkları olan kişilere bakım sağlamak için klinikler açmaktadır. Tüm dünyada ve ülkemizde covid-19 takip merkezleri kurulmuştur. COVİD-19 geçiren hastalarının devam eden semptomlarının takip ve tedavisi için mutlaka Covid-19 takip merkezlerinde randevu almaları ve durumlarının değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

Dr. Fatih EKİNCİ

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI