Yavru yaban keçisi emin ellerde

Hakkari’de jandarma tarafından göbek kordonu düşmemiş halde bulunan yavru yaban keçisi, başka bir keçinin sütü ile hayata tutundu.

Yavru yaban keçisi emin ellerde
Yayınlama: 01.06.2023
Düzenleme: 01.06.2023
A+
A-

Hakkari İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, arazi faaliyetlerini yürüttüğü sıra yeni doğmuş ve göbek kordonu düşmemiş halde yavru yaban keçisini buldul Jandarma ekiplerinin haber vermesi üzerine yavru yaban keçisi Doğa Koruma Milli Parklar (DKMP) Hakkari Şube Müdürlüğü personeli tarafından teslim alındı.

Yavru yaban keçisi emin ellerde

Jandarmadan alınan yavru keçi, DKMP personeli tarafından bulunan sütanne ile hayata tutundu. Yavru keçi, daha sonra Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğüne getirilerek rehabilitasyon süreci başlatıldı.

Yavru yaban keçisi emin ellerde

Merkezlerinde yılın her ayında farklı türlerde yaban hayvanlarını misafir ettiklerini ifade eden Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, “Annesinden ayrılmış bir yavru yaban keçisi şu anda merkezimizde misafir ediyoruz. Hakkari’den bize geldiğinde 2 günlük olduğunu tahmin ediyoruz. Beslemesini ilk günlerde biberonla yapmaya başladık. Bu konularda tecrübeli olduğumuz için süt annenin daha faydalı olacağına karar verdik. Bizde yavrusu ölmüş bir keçiyi kendisine süt anne olarak getirdik. Şu anda süt anne de yavru keçiyi benimsedi. Birlikte merkezin bahçesinde besleniyorlar. Doğada yaşayacak duruma gelene kadar yavru yaban keçisini merkezimizde misafir edeceğiz” dedi.

Yavru yaban keçisi emin ellerde

Yaralı akbaba koruma altına alındı

Van’ın Çatak ilçesinde yaralı bulunan sakallı akbaba koruma altına alındı.
Van İl Jandarma Komutanlığı Çatak İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından icra edilen devriye görevi esnasında arazide yaralı halde sakallı akbaba bulunarak muhafaza altına alındı. Nesli tükenmekte ve koruma altında olan sakallı akbabayı araziden alan jandarma ekipleri, gerekli tedavisinin yapılması için Van Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğüne teslim edecek.

Kaynak: İHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.