X 20

Vanlı İş Adamı Gökçenay: pişman değilim

Vanlı iş adamı Yunus Gökçenay 2021 yılının 2018’den süregelen ekonomik kriz ve sonrasında pandemi etkilerinin artarak devam ettiği bir yıl olduğunu ifade ederek, bu ekonomik darboğaz ve sıkıntıların herkes gibi kendilerini de olumsuz etkilediğini söyleyerek önemli açıklamada bulundu.
 Tarih: 27-12-2021 11:52:35
Vanlı İş Adamı Gökçenay: pişman değilim

Van’a yatırım yaptığım için pişman değilim

Van’da yıllardır hizmet sunan ve tüm yatırımlarını kentte yaparak binlerce kişinin istihdamını sağlayan Gökçenay Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Gökçenay, “Hiçbir zaman Van’a yatırım yaptığım için pişman değilim” dedi.

Gökçenay Group Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Gökçenay:

Sektör olarak şu anda ciddi bir mücadele verdiklerini dile getiren Gökçenay, “İnşallah önümüzdeki yıllarda bunlar telafi edilir. Çünkü Türkiye’nin potansiyeli, hem coğrafi hem fiziki hem de sosyal anlamda buna müsaittir. Türkiye gerek turizm gerek tarım açısından dünya ticaretine müsait bir ülke. Bu açıdan dolayı erken toparlanacağını düşünüyorum. Her ne kadar dövizdeki artışlar ciddi bir tahribat oluştursa da başta turizm olmak üzere inşaat sektörünün, içe dönük tarımın, sanayinin ve sınır illerindeki ticaretin bir an önce hızlandırılması ve desteklenmesi gerekiyor. Nitekim İran hükümeti kendi başına aldığı bir karar doğrultusunda 15 gün süreyle kapıyı kapattı. İran sınır kapısının tekrar kapanması otelcileri, turizmcileri, esnafı ve bizleri üzdü. Bu sorun aynı zamanda uluslararası bir sorundur. İran hükümetinin aldığı bu kararı bir kamuoyu oluşturularak; Van milletvekillerinin, mülki amirlerin, iş adamlarının, STK’ların aynı baskıyı kurarak, kapının tekrar açılmasını sağlamalarını dilerim. Bunun için de her türlü kurum ve kuruluşun buna destek vermesi gerekir” dedi.

Elazığlı firma ile herhangi bir ortaklığım yok

Van’da yaklaşık 11 yıldır çözülemeyen çevre yolu ile ilgili çalışmalara değinen Başkan Gökçenay, “Çevre yolu 11 yıldır adeta bir kangren haline geldi. Biz 11 yıl önce 41 kilometrelik yolun tamamının ihalesini aldık. Ancak maalesef yarısına yakınını yaparak asfalt seviyesine getirdik. Bunu Erciş tarafından Özalp yoluna kadar ciddi manada zorlu bir süreç geçirip, gece gündüz çalışarak böyle bir duruma getirdik.  Fakat yapıların olduğu yerde karşımıza kamulaştırma sorunu çıktı. O dönemde kurumlardan daha çok mücadele verdim ama bir sonuç alamadık. 18. Madde uygulandı ama maalesef o da yıllarca sürüyor. “

Edremit’ten Kurubaş geçidine kadar karayolları ile birlikte yaptık.

“Burada da yine karşımıza kamulaştırma sorunu çıktı. Şu anda Kurubaş’a gelene kadar yaklaşık 300’e yakın bir yapı var ve kamulaştırma sorunu çözülmediği için aşılamadı. Bunun yapılması için yeniden ihale edildi. Türkiye’nin her tarafında bu tür sorunlar, ilin örgütlülüğü ile çok rahat çözülüyor ama maalesef Van bu konuda çok ciddi manada sahipsiz kaldı ve bu ihale Elazığlı bir firmaya verildi. Yine Vanlıların yararlanamayacağı, Van’da istihdam oluşturan firmaların olmadığı Elazığlı bir firmaya verildi ve bunun 150 gün içerisinde tamamlanması istendi. Fakat 150 günde bu işin bitmesinin mümkün olmadığını ileriki zamanlarda göreceğiz. Şuanda bu 150 günün dolmasına 3 ay kalırken, mevcut firma daha şantiye bile kuramamış. Bu durum Van’ın hiçbir yerel firmasının desteklenmediği bir hale geldi. Bu da Van’a ve bize haksızlıktır. Çünkü biz tüm tesisimizi, tüm şantiyelerimizi çevre yoluna göre kurmuşuz ve büyük yatırımlar yapmışız. Sadece yaz aylarında bile oralarda 200 kişi istihdam ediliyor.  Maalesef böyle bir sorunla karşılaştık. İnşallah paralı diye bulunan bu Elazığlı firma, bir an önce yolu yapar.”

150 gün değil 250 günde de yetiştirse razıyız.

“Fakat bunun mümkün olmadığı ileriki süreçte görülecektir. Bu çerçevede Vanlıların bu yola daha bilinçli olarak sahip çıkması gerektiğine inanıyorum. Bizler 11 yıl boyunca burada çalışanların sigortalarını yatırmışız. Tüm her şeyi karşılamışız. 11 yıldır beklediğimiz işte, uhdemizde devam eden kısmın haricinde bizim herhangi bir iş paylaşımımız yoktur. Elazığlı firmayla herhangi bir ortaklığımız yok. Biz, sadece 11 yıl önce aldığımız işi yapıyoruz. Bunu da bitirmek için önümüzde ciddi kamulaştırma engeli kaldı. Aslında bu sezon bitirmemiz gereken kısmı da bitiremedik. Çünkü birkaç kere yazılı ve sözlü ikazda bulunmamıza rağmen hatta Sayın Valimiz Mehmet Emin Bilmez ile yaptığımız bir toplantıda kamulaştırmanın bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade ettim. Ama maalesef hala çözülmedi” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dışında kimse Van Mermer'e sahip çıkmadı

2012 yılında Van Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan ve Türkiye'nin en büyük mermer fabrikası olan Van Mermer ve Granit Fabrikasının sahiplenmediği için kapatıldığına dikkat çeken Gökçenay, “Dünyada üçüncü, Türkiye’de ise en büyük mermer fabrikası olan Van Mermer, en modern teknoloji ile kurulup yaklaşık 400 kişinin burada yetişmesine olanak sağladı. Şu anda Türkiye’nin birçok yerinde ve yüzde 90’ı Vanlı olan insanlar, mermer sektöründe veya taş sektöründe önemli yerlere geldiler. Kimi yönetici olurken kimileri ise kendine tezgâh açtı. Bu manada Van Mermer, bir sanayi fabrikası olduğu kadar aynı zamanda bir eğitim yeriydi.  Peki niçin Van mermer kapatılma durumuna geldi. Dünyanın hiçbir yerinde üçüncü dünya ülkeleri dahil, böyle büyük bir fabrikanın yeri parayla tahsis edilmemiştir. Ancak biz Van Mermerin yerini parayla satın aldık.”

BİZİ TEMSİL EDEN ODANIN ENGELİ İLE KARŞILAŞTIK

“ Maalesef o dönemin müteşebbis heyeti içinde yer alan ve sözde bizi temsil eden oda temsilcisinin engeli ile karşılaştık. Van OSB’de bize yer verilmedi. O dönemin ticaret odası yönetiminin isteğiyle biz Van Mermer'in yerini o tarihte 2,5 milyon TL’ye satın aldık. Oysa bu parayla yatırımlarımıza devam edebilirdik. Şimdi soruyorum. İlinde yatırım yapmak isteyen hangi sanayiciye yer tahsisi parayla satıldı. Ama ne yazık ki bize yapıldı. Gerek Van’ın sanayicisi, iş adamı, Van’da yetişmiş insanların gerekse mülki amirlerin ve yerel yönetimlerin sahip çıkmaması nedeniyle Van Mermer kapandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dışında kimse Van Mermere sahip çıkmadı. Bu konuda Cumhurbaşkanımız birçok TV kanalında destek amaçlı dile getirdi. Ama maalesef bunu Van’ın siyasetçisinde, iş adamında veya Vanlının kendisinde bulamadık. Yerel yönetimler de buna dahildir. Ben hiçbir zaman Van’a yatırım yaparken siyasi olarak yapmadım ve hiçbir zamanda düşünmedim. Ama maalesef biz bunu yaptığımız zaman her taraftaki siyasi partiler, bunu kendine çekmeye çalıştı ve aleyhte oldu. Biri desteklerken diğeri aleyhte oldu. Aslında destekleyen de samimi değildi ve kendi çıkarı doğrultusunda kullanmaya çalıştı. Hatta bir kurumumuz ihaleye çıkardığı işin mermerinin Ünye mermer olmasını şartnameye yazdı. “

“Peki ben Van’da bu kadar tesisi niye kurdum?

“ O zaman biz niçin böyle büyük bir yatırım yaptık? Van’ın resmi devlet kurumu veya yerel yönetimlerinden hiçbiri bize destek vermedi. Şimdi Vanspor’a sahip çıktığımız kadar Van Mermere de sahip çıkmalıydık. Van Mermer yaşamalıydı, ölmemeliydi. Aslında Van Mermer hala yaşayacak durumda. Biz kimseden hibe para istemiyor, sadece destek talebinde bulunuyoruz. Bu fabrikanın, bu taş ocaklarının değerlendirilmesi dahi orada 400 kişinin istihdam edilmesine sebep olacak. Bu da yaklaşık 4 bin kişiye tekabül ediyor. Yaklaşık 50 milyon dolara mal olan bir tesisten bahsediyoruz. Şuan bile resmi kurumuyla, yerel yönetimiyle sahip çıkılsa Van Mermer, Van’ın en büyük ihracatçı sanayi kuruluşu olur. Bu kapsamda resmi kurumlardan veya yerel yönetimlerden talep olması halinde Van Mermeri tekrar aktif hale getirebileceğimizi dile getirmek istiyorum” dedi.

Yusuf Gökçenay Bilim ve Sanat Merkezi, başarı elde eden bir okul haline geldi

Van’da 2013 yılında Yusuf Gökçenay Bilim ve Sanat Merkezi’ni hizmete açarak, bölgedeki zeki çocukların fark edilmesini sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Başkan Gökçenay, “Babam 1960’lı yıllarda burada en etkin kişilerden biri olup aynı zamanda çok hayırsever biriydi. Bu hayırsever insanın mutlaka ismi yaşamalıydı. Bende bunun için o dönemde Van Valisi olan Münir Karaloğlu’na bir şart koştum. Bölgenin üstün zekalı çocuklarının bu okulda değerlendirilmesini istiyorum dedim. Geleceğin bilim adamlarının, geleceğin teknolojisine ayak uyduracağı çocukların yetişmesini istedim. Şuan çok büyük gurur ve onur duyuyorum. İyi ki böyle bir okul yaptım. İyi ki böyle bir okulu Van’a bıraktık. Yusuf Gökçenay Bilim ve Sanat Merkezi, başarı elde eden bir okul haline geldi. Şu anda 210 öğrencisi, ki her biri seçilerek ve bizim değerlendirilmeyen üstün zekalı öğrenciler, burada değerlendiriliyor. Lütfen Vanlılar gidip görsünler. Tam da amacına uygun yapıldı bu okul. Ben bu anlamda babamla, atalarımla gurur duyuyorum. İyi ki bu okulu yapmışız. En son gittiğimde, Türkiye birincisi,  dünya ikincisi olan birçok dalda öğrencilerle karşılaştım. Gözlerim doldu. Onlara hediyeler verdim. Çok mutlu oldular, ben de çok mutlu oldum” şeklinde konuştu.

Yatırımlarımın tamamını Van’a yaptım

Vanlı olup dışarıda başarı gösteren iş adamlarımız var. Bende bu başarılı iş adamlarımız gibi yatırımlarımı dışarıda yapabilirdim ama yapmadım. Ben yatırımlarımın tamamını Van’a yaptım. Bu anlamda başarılarının daha da ileriye gitmesini dileyerek, onlardan isteğim Van’ı ihmal etmemeleridir. Gelsinler Van’a da yatırım yapsınlar. İstanbul, Antalya, İzmir veya Türkiye’nin her yerine yatırım yapabilirler fakat Van’ı ihmal etmemek kaydıyla. Van’a hiçbir çivi çakmayıp, Van’a çivi çakanı da ahmaklıkla suçlamaktalar. Asıl buraya çivi çakmayanları değerlendiririm. 1990’lı yılların öncesinde burada iki kişiden biri turistti. Ben bu noktada tekrar turizmin canlanması için bütün Vanlı iş adamlarından bu desteği talep ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Uluslararası fuarlar Van’da düzenlenecekti

Açıklamalarında Van’a yatırım yapmaktan dolayı hiçbir zaman pişman olmadığına vurgu yapan Başkan Gökçenay, sözlerine şöyle devam etti:

“İstanbul’da bir tekne aldım. Tekne, eski Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy’un teknesiydi.Haluk Ulusoy bana şunu sordu. İstanbul Boğazında tur atmak varken ya da Ege, Akdeniz’de, Antalya ve Bodrum’a götürmek varken bunu neden Van’a götürüyorsun' diye sordu. Dedim ki, Van Gölü buna layıktır. Göreceksiniz ben bunu Van’a götürdükten sonra birçok Vanlı bu veya buna benzer tekneyi Van’a getirerek, deniz turizmini canlandıracaklardır. Nitekim öyle de oldu. Benim tekneyi getirdiğim tarih 2011. Şimdi o tarihten sonra onun yanına dizilen teknelere bakılsın. Bu bir teşviktir. Van Mermer kurulurken de aynı düşüncelerle kuruldu. Van’a hizmet açısından kuruldu. Van’da sanayi kültürünü geliştirmek için kuruldu. Bazı rakiplerim o zamanlarda biz de mermer fabrikası açacağız diyorlardı. Ben de teşvik amacıyla kendilerine hem Ar-Ge grubunu hem de taş ocakları noktasında her türlü desteği vereceğimi dedim. Yeter ki Van’da mermer, granit, traverten gibi değerli taşlar çıkarılsın. Eskiden Ankara’dan ötesinde granit yoktur derlerdi. Ama biz granit te çıkardık. Ne kadar çok Vanlı bu alana girse o kadar çok kazancımız olurdu. Uluslararası fuarlar belki de burada düzenlenir, Van’ın zenginliğine zenginlik katılırdı.”

Son günlerde basın ve sosyal medya üzerinden yayınlanan ‘Van’da bir firma Vanspor’u icraya verdi’  başlıklı haberlere istinaden hukuki yollara başvurulduğunu belirten Gökçenay, bir şirketin kolay yetişmediğini belirterek, bu konunun en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

Açıklamalarına tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin bir ana evvel sona ermesi dilekleriyle son veren Gökçenay, 2022 yılına sayılı günler kala verdiği mesajıyla, “Ben bu duygu ve düşüncelerle 2022 yılının ilimize, ülkemize ve tüm insanlığa sağlık, mutluluk, huzur getirmesini diliyorum” dedi.

  Editör: Vandahaber   Kaynak: İHA
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABER Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Fenerbahçe 13 9 2 2 36 14 29 +22
2 Galatasaray 13 8 2 3 23 10 27 +13
3 Adana Demirspor 13 6 1 6 24 14 24 +10
4 Konyaspor 14 6 2 6 16 9 24 +7
5 Başakşehir FK 13 7 3 3 19 15 24 +4
6 Kayserispor 14 7 5 2 20 15 23 +5
7 Trabzonspor 13 6 2 5 19 16 23 +3
8 Beşiktaş 13 6 3 4 26 18 22 +8
9 Alanyaspor 14 4 5 5 19 24 17 -5
10 Gaziantep FK 13 4 5 4 19 19 16 0
11 Antalyaspor 12 5 6 1 19 21 16 -2
12 Giresunspor 13 4 6 3 13 20 15 -7
13 Kasımpaşa 13 4 6 3 11 22 15 -11
14 Hatayspor 13 4 7 2 12 22 14 -10
15 Fatih Karagümrük 13 3 6 4 24 27 13 -3
16 MKE Ankaragücü 13 3 6 4 16 21 13 -5
17 Sivasspor 14 2 7 5 13 19 11 -6
18 İstanbulspor 13 2 9 2 12 26 8 -14
19 Ümraniyespor 13 1 8 4 15 24 7 -9
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 16 11 1 4 24 9 37 +15
2 Samsunspor 15 7 2 6 25 13 27 +12
3 Çaykur Rizespor 15 6 1 8 22 11 26 +11
4 Pendikspor 15 7 3 5 21 10 26 +11
5 Keçiörengücü 15 7 3 5 26 19 26 +7
6 Bodrumspor 15 7 4 4 25 17 25 +8
7 Boluspor 15 7 4 4 15 13 25 +2
8 Manisa FK 15 6 3 6 22 20 24 +2
9 Bandırmaspor 15 6 3 6 19 19 24 0
10 Sakaryaspor 16 7 8 1 25 25 22 0
11 Altay 15 5 4 6 17 14 21 +3
12 Adanaspor 15 4 5 6 24 24 18 0
13 Göztepe 14 5 6 3 14 14 18 0
14 Tuzlaspor 15 4 7 4 17 21 16 -4
15 Erzurumspor FK 15 3 7 5 15 23 14 -8
16 Altınordu 15 3 9 3 14 27 12 -13
17 Yeni Malatyaspor 15 2 8 5 14 24 11 -10
18 Gençlerbirliği 15 1 10 4 14 29 7 -15
19 Denizlispor 15 1 11 3 10 31 6 -21
Takım O G M B A Y P AV
1 Kocaelispor 17 11 1 5 36 17 38 +19
2 Bucaspor 1928 17 10 2 5 28 10 35 +18
3 İskenderunspor A.Ş. 17 10 3 4 25 14 34 +11
4 Karacabey Belediye Spor 17 8 2 7 24 14 31 +10
5 1461 Trabzon FK 17 8 3 6 19 11 30 +8
6 Ankara Demirspor 17 7 4 6 23 10 27 +13
7 Serik Belediyespor 17 7 4 6 25 21 27 +4
8 Van Spor FK 17 7 4 6 20 17 27 +3
9 Zonguldak Kömürspor 17 8 6 3 20 21 27 -1
10 Kırklarelispor 17 6 4 7 18 14 25 +4
11 Fethiyespor 17 6 8 3 20 26 21 -6
12 Sarıyer 17 4 5 8 20 24 20 -4
13 Kastamonuspor 17 5 7 5 16 22 20 -6
14 Etimesgut Belediyespor 17 4 8 5 19 25 17 -6
15 Adıyaman FK 17 3 7 7 15 23 16 -8
16 Balıkesirspor 17 4 9 4 13 22 16 -9
17 Kırşehir FSK 17 2 7 8 14 21 14 -7
18 Uşak Spor 17 3 10 4 12 25 13 -13
19 Diyarbekir Spor 17 1 10 6 14 29 9 -15
20 Pazarspor 17 1 11 5 11 26 8 -15
Takım O G M B A Y P AV
1 Yeni Mersin İY 15 11 2 2 21 7 35 +14
2 52 Orduspor FK 15 9 3 3 24 14 30 +10
3 Karaköprü Belediyespor 15 8 2 5 18 6 29 +12
4 Karşıyaka 15 8 4 3 16 7 27 +9
5 Belediye Kütahyaspor 15 7 3 5 22 15 26 +7
6 Ağrı 1970 Spor 15 7 3 5 15 9 26 +6
7 Belediye Derincespor 15 7 3 5 18 15 26 +3
8 Nevşehir Belediyespor 15 5 4 6 19 17 21 +2
9 Hacettepe 1945 15 5 5 5 18 19 20 -1
10 Elazığspor 15 5 7 3 16 24 18 -8
11 1954 Kelkit Bld.Spor 15 3 4 8 12 14 17 -2
12 1922 Konyaspor 15 5 8 2 15 21 17 -6
13 Çatalcaspor 15 4 7 4 17 18 16 -1
14 Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü 15 4 8 3 11 18 15 -7
15 Şile Yıldızspor 15 2 5 8 13 15 14 -2
16 Yomraspor 15 2 8 5 10 17 11 -7
17 Edirnespor 15 3 11 1 11 23 10 -12
18 Eskişehirspor 15 2 10 3 16 33 9 -17
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/12/2022 Adana Demirspor vs Fatih Karagümrük
 25/12/2022 Antalyaspor vs MKE Ankaragücü
 25/12/2022 Galatasaray vs İstanbulspor
 25/12/2022 Gaziantep FK vs Beşiktaş
 25/12/2022 Hatayspor vs Giresunspor
 25/12/2022 Kasımpaşa vs Sivasspor
 25/12/2022 Konyaspor vs Alanyaspor
 25/12/2022 Trabzonspor vs Fenerbahçe
 25/12/2022 Ümraniyespor vs Başakşehir FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 09/12/2022 Samsunspor vs Yeni Malatyaspor
 10/12/2022 Keçiörengücü vs Adanaspor
 10/12/2022 Tuzlaspor vs Çaykur Rizespor
 10/12/2022 Denizlispor vs Altay
 10/12/2022 Göztepe vs Manisa FK
 11/12/2022 Boluspor vs Bandırmaspor
 11/12/2022 Gençlerbirliği vs Erzurumspor FK
 11/12/2022 Altınordu vs Bodrumspor
 12/12/2022 Pendikspor vs Sakaryaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 10/12/2022 Etimesgut Belediyespor vs Kırşehir Futbol Spor Kulübü
 11/12/2022 İskenderunspor A.Ş. vs Bucaspor 1928
 11/12/2022 1461 Trabzon FK vs Fethiyespor
 11/12/2022 Adıyaman FK vs Pazarspor
 11/12/2022 Ankara Demirspor vs Kırklarelispor
 11/12/2022 Diyarbekir Spor vs Sarıyer
 11/12/2022 Karacabey Belediye Spor vs Serik Belediyespor
 11/12/2022 Kastamonuspor vs Kocaelispor
 11/12/2022 Van Spor FK vs Uşak Spor
 11/12/2022 Zonguldak Kömürspor vs Balıkesirspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 10/12/2022 Çatalcaspor vs Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü
 10/12/2022 52 Orduspor FK vs Yomraspor
 11/12/2022 Belediye Derincespor vs Hacettepe 1945
 11/12/2022 Belediye Kütahyaspor vs Karşıyaka
 11/12/2022 Edirnespor vs Ağrı 1970 Spor
 11/12/2022 Elazığspor vs Eskişehirspor
 11/12/2022 Nevşehir Belediyespor vs Karaköprü Belediyespor
 11/12/2022 Yeni Mersin İdman Yurdu vs 1954 Kelkit Bld.Spor
 11/12/2022 1922 Konyaspor vs Şile Yıldızspor
 11/12/2022 1922 Konyaspor - Şile Yıldızspor Şile Yıldızspor ligde deplasmandaki son 7 maçında hiç kazanamadı  1922 Konyaspor yenilmez
 11/12/2022 Nevşehir Belediyespor - Karaköprü Belediyespor Nevşehir Belediyespor ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Nevşehir Belediyespor yenilmez
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI