Van’da ‘Keledoş’ yarışması sonuçlandı

Van Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından gastronomi turizmine katkı sağlamak amacıyla “Van Keledoşu Yarışıyor” adıyla yemek yarışması sonuçlandı.

Van’da ‘Keledoş’ yarışması sonuçlandı
Yayınlama: 25.05.2023
Düzenleme: 25.05.2023
A+
A-

Van’da ‘Keledoş’ yarışmasına ilgi büyük oldu. Geçmişten bu yana İpek Yolu güzergahında yolcuların konakladığı mekanlara ev sahipliği yapan Van, zengin mutfağıyla ziyaretçileri kendine çekiyor.

Van’ın yemek kültürünü oluşturan en önemli değerlerden olan ve dağlarda toplanan otların kurutulmasıyla hazırlanan tescilli ‘Keledoş’, yapımı zahmetli olmasından dolayı özel günlerde sofraları süslüyor. Bu çerçevede 21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri çerçevesinde Van’da Keledoş yemeği yarışması düzenlendi. Van’da yaşayan 40 kadın, evlerinde hazırladığı Keledoş yemeğiyle yarışmaya katıldı. 5 kişilik jüri ise tek tek yemekleri tadarak yarışmacılara puan verdi. Yarışmada birinci tam, ikinci yarım, üçüncü ise çeyrek altınla ödüllendirildi.

Van’da ‘Keledoş’ yarışması düzenlendi

Konuya ilişkin konuşan Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Erol Uslu, ülkede 21-27 Mayıs tarihleri arasının ’Türk Mutfağı Haftası’ ilan edildiğini belirtti.

Van’da ‘Keledoş’ yarışması düzenlendi

Bu çerçevede ülkenin her noktasında bu haftanın farklı etkinliklerle kutlandığını ifade eden İl Müdürü Uslu, “Bu etkinliklerle bölgelerin sahip oldukları ve yok olmaya yüz tutmuş yemek kültürlerinin tekrar gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor. Biz de ilimizde bu yıl ikincisini düzenlediğimiz etkinlikler çerçevesinde bazı çalışmalar yapmıştık. Bugün de bir Keledoş yarışması gerçekleştirildi. İlimizin tescilli kültürel öneme sahip yemeğimizi yarıştırdık. Yarışmaya Van’da yaşayan 40 kadın katıldı. 5 kişilik jüri üyemiz bu yemekleri tadarak değerlendirdi. Yarışma sonucunda birinci, ikinci ve üçüncüleri ilan etmiş olduk” dedi.

Yarışma programına, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, kurum amirleri, jüri üyeleri ve yarışmacılar katıldı.

Van’da ‘Keledoş’ yarışması düzenlendi

Keledoş yemeğinin tarifi: Keledoş nedir, nasıl yapılır?

Keledoş, döğülmüş buğdayla yapılır. Baharat ağırlıklı ister acılı ister acısız yenilen bir yemek olan keledoş, Doğu Anadolu Bölgesi’nin vazgeçilmez yemeklerindendir. Peki, keledoş için gerekli malzemeler nelerdir, nasıl yapılır? İşte adım adım keledoş yemeğinin tarifi…

Keledoş veya Kələkoş Türkiye’nin doğusunda bilinen, kimisine göre Ağrı, Bitlis kimisine göre Van veya Muş yöresine ama genel anlamda Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat-Van bölümüne ait yöresel bir yemektir. Yapılışı bu yörelere göre değişmektedir. Van keledoşu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır.

Keledoş Malzemeleri Nelerdir

  • Kavurma eti
  • Yarım su bardağı nohut
  • 1 su bardağı den (Döğme)
  • Yarım su bardağı yeşil mercimek
  • İki avuç ak pancar
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 su bardağı kurut

Keledoş Nasıl Yapılır?

Nohut ve döğme bir tencerede haşlanmaya bırakılır. Pişmesine yakın yeşil mercimek konur, hepsi piştikten sonra içine akpancar ve kavurma eti konur. 10-15 dakika kaynatılır. Malzeme iyice pişer, ezilmiş kurut kaynayan tencereye dökülür muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir. Ocaktan indirilir, üzerine tereyağı konulur bu yağ yemeğin sıcağı ile erir daha sonra servis yapılır.

Kaynak: İHA

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.