Van’da kanlı ay tutulmasından ilginç olay!

Van’da kanlı ay tutulmasında farklı bir olay yaşandı. Her yıl milyonlarca kişi tarafından izlenen Kanlı ay tutulmasında ilgin bir olay yaşandı.

Van’da kanlı ay tutulmasından ilginç olay!
Yayınlama: 29.10.2023
Düzenleme: 29.10.2023
A+
A-

Van’da kanlı ay tutulması görsel şölen oluştururken, binlerce kişi tarafından izlendi.

Vatandaşlar heyecanla bekledikleri ay tutulmasını nasıl izleyebileceklerini araştırıyor. Dünyanın heyecanla beklediği Kanlı Ay Tutulması bu akşam başlıyor. Kanlı Ay tutulması 28 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşecek. Türkiye saatiyle 21.00’de başlayacak bu tutulma, saat 01.26’da sona erecek.

 

ay kırmızı renge bürünmedi.

Van’da kanlı ay tutulması yüzde 12 oranında izlenebildi. Kanlı ay tutulmasında dolunay kızıl renge bürünmedi. Ay tutulması başlama saati 21.01’de başlarken, ay diskinin dünyanın gölgesinin merkezine en yakın geçtiği an 23.14 gözlemlenirken, tutulması ise 01.26’da sona erdi.

Van’da kanlı tutulması görsel şölen oluşturdu

KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

Tam Ay Tutulması Dünya’nın Güneş ile Ay arasında girerek Ay’ın tamamıyla Dünya’nın gölgesi altında kaldığı yörünge konumunda ortaya çıkıyor.

Bu konumda Güneş ışınlarının Ay’a ulaşması engellendiğinden Ay yalnızca Dünya’nın atmosferinden mavi bir filtreyle yansıyan ışıkla aydınlanıyor ve bu yüzden kızıl bir görünüme bürünüyor.

Gökbilimciler Ay’ın bu durumuna “Kanlı Ay” adını veriyorlar.

Kaynak: VANDAHABER

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.