Van’da harabe evde yaşam mücadelesi

Van Umut Kervanı, yıkılmak üzere olan harabe evde yaşam mücadelesi veren aileye umut oldu. Hayırseverlerin desteğiyle aileye yeni bir ev yapılması için çalışmalar başladı.

Van’da harabe evde yaşam mücadelesi
Yayınlama: 17.08.2023
A+
A-

Harabe evde yaşam mücadelesi veren aileye yeni ev yapılıyor

Tuşba ilçesine bağlı Altıntepe Mahallesi’nde bulunan harabe evde yaşam mücadelesi veren 7 kişilik ailenin dramına hayırseverler kayıtsız kalmadı. Van Umut Kervanı aracılığıyla harabe ev yıkılarak yeni evin yapım çalışmalarına başlandı.

25 yıldır ikamet edilen topraklı derme-çatma ev harabeye döndü. Evde yaşamaya çalışan mağdur aile, kısa süre önce Umut Kervanı’na başvuruda bulunarak destek istedi. Hayırseverlerin desteğiyle harekete geçen Van Umut Kervanı yetkilileri, yeni bir ev yapmak için yıkım çalışmalarına başladı.

Van'da harabe evde yaşam mücadelesi

“EV BAŞIMIZA YIKILIR KORKUSUYLA NÖBETLEŞEREK UYUYORDUK”

Kullanılamaz halde olan evde yaşayan aile, evin başlarına yıkılmaması için nöbetleşerek uyuduklarını dile getirdi. Derme çatma evde 5 çocuk büyüttüğünü ve o süreçte yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hâkim olamayan anne, “25 senedir bu evde yaşıyorum. Allah’a binlerce kez şükürler olsun. Belki 25 senenin sabrının sonucudur bu. Rabbim bizim durumumuzda olanların yardımcısı olsun. 25 yıl boyunca açlıkta gördüm, yoklukta gördüm. Çok büyük sıkıntı yaşadım. Böyle bir evde 5 çocuk büyütmek o kadar kolay değil. Evin içinde de doğru düzgün bir eşya yoktu, sadece halılarımız vardı. Ben uyurdum eşim beklerdi, eşim uyurdu ben beklerdim. Duvarlar başımıza çökmesin diye. Yıllardır duyulmayan sesimin duyulmasını sağlayan Umut Kervanı’ndan Allah razı olsun. Şuan bana hayal gibi geliyor. Sabah 5’te uyandım eşime dedim ki; eşyaları dışarı çıkaralım erkenden başlasınlar. Biran önce olsun da çocuklarım içine girsin istiyorum” dedi.

Van'da harabe evde yaşam mücadelesi

“EVİM OLSUN DA BAŞIMI TAŞA DAYAR YATARIM”

Yeni ev tamamlanana kadar kendi imkânlarıyla yaptıkları çadırda kalacaklarını söyleyen anne, “Evim olsun da başımı taşa dayar yatarım. Yeter ki çocuklarıma güzel bir yuva olsun. Ben dışarıda kalmaya razıyım yeter ki çocuklarıma bu yuva yapılsın” dedi.

Van'da harabe evde yaşam mücadelesi

“BU ÇAĞRIYA KAYITSIZ KALAMAZDIK”

Ailenin mağduriyetine kayıtsız kalamayacaklarını belirten Van Umut Kervanı Derneği Başkanı Sedat Vatan, “Mağdur ailemiz ilk etapta bize başvuru yaptı. Başvuruyu değerlendirmek için evde tespitte bulunduk. Evin durumu hakikaten içler acısıydı. Hayırsever kardeşlerimize bu konuda nasıl yardım edebilirler diye bir çağrıda bulunduk. Hayırseverlerin verdiği katkılarla şuan bu evi yapmaya başladık. Ailemizin 4’ü öğrenci 5 çocuğu var. Ailenin reisi geçimini 3 tekerlekli araçlarla yük taşıyarak (Hamallık) sağlıyor. Ev yapma durumu yoktu, evde de kalınacak gibi değildi. Evin duvarlarında, zemininde çatlaklar vardı. Evde yılan gibi zehirli hayvanlar gördüklerini söylediler. Ev halkı tedirgin bir şekilde yaşıyordu. Çocuklar her gece tedirgin bir şekilde uyuyorlar. Ailemiz bizden bu konuda yardım istedi, biz de bu çağrıya kayıtsız kalmadık” ifadelerini kullandı.

Van'da harabe evde yaşam mücadelesi

GEÇİCİ EV YA DA KONTEYNER TALEBİ

Ev tamamlanana kadar ailenin çadırda kalacağına vurgu yapan Başkan Vatan, “Bir hayırseverimiz ailenin ve evin durumunu görünce yapılacak evin masraflarının yarısını kendisinin karşılayacağını söyledi. Geri kalan kısmını da biz hayırseverlerimize çağrıda bulunduk. Onların destekleriyle peyderpey yapacağız. Evin yıkımı başladı, birkaç güne kadar da temeli atılacak. Aile, inşaatın yanında yaptıkları çadırda kalacaklar. Derme çatma bir çadır. Havalar soğuduğu zaman aile çadırda ne kadar rahat edebilir ne kadar dayanabilir onu bilemiyoruz. Bundan dolayı dileğimiz şudur; hayırseverlerimiz aracılığıyla bu aileye geçici bir ev tahsis etmek. Kirada kalabilecekleri bir yer tahsis etmelerini istiyoruz. Bunu da yapamazsak en azından ailemizin evi bitene kadar bir konteyner bulabilirsek, ailemizi yerleştirmeyi düşünüyoruz. Bu konuda ailemize yardım yapan ve yapacak olan tüm hayırseverlerimize teşekkür ediyoruz. Allah hepsinden razı olsun” şeklinde konuştu.

“BELEDİYELER VE HAYIRSEVERLERE ÇAĞRI”

Evin yapım aşamasında gerek teknik araç desteği gerekse maddi destek noktasında belediye, valilik ve hayırseverlere çağrıda bulunuyoruz diyen Başkan Sedat Vatan, “Allah nasip ederse evimizi bu yıl içerisinde soğuklar başlamadan bitirmeyi planlıyoruz. Evin kaba malzemesi olan briket, demir, çimento gibi malzemeleri bir hayırsever kardeşimiz kendi imkânlarıyla karşıladı. Onun dışında kalan beyaz eşya, kepçe ücreti, kamyon ve hafriyat ücretidir bunlar için de bize nakdi yardım gerekiyor. Bu konuda başvuracağımız merci yine hayırsever kardeşlerimizdir. Ne kadar erken bize bu yardımlar ulaşırsa biz o kadar erken bu evi bitirip aileye teslim ederiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Kaynak: Vanolay

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.