Van’da 12 yıldır dinmeyen deprem acısı

Van’da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 yılında meydana gelen iki yıkıcı depremde toplam 604 kişinin ölümüne, yüzlerce insanın yaralanmasına ve binlerce binanın ağır hasar görmesine yol açmıştı.

Van’da 12 yıldır dinmeyen deprem acısı
Yayınlama: 09.11.2023
Düzenleme: 09.11.2023
A+
A-

12 yıldır dinmeyen acı: Depremde eşini ve 3 çocuğunu kaybetti

Van’da 9 Kasım 2011 yılında meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki ikinci yıkıcı depremin üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen, enkaz altında yaşamını yitirenlerin acısı ilk günkü gibi tazeliğini kuruyor.

Üzerinden 12 yılın geçtiği depremde 12’si çocuk 15 kişinin yaşamını yitirdiği Tuşba ilçesine bağlı Dağönü Mahallesi’nde eşi ve 3 çocuğunu kaybeden, 18 yaşındaki kızı Esmanur ile hayata tutunan Murat Yürük, yaşanan deprem felaketinin acılarını unutamıyor. Yürük, depremin yıldönümünde eşi ve çocuklarının kabri başına giderek dualar okudu.

12 yıldır dinmeyen acı: Depremde eşini ve 3 çocuğunu kaybetti

“Kerpiç evlerimiz birkaç saniye içinde yok oldu”

Konuyla ilgili  konuşan Murat Yürük, 2011 yılında meydana gelen depremde köylerinin yerle bir olduğunu belirtti. Kerpiç evlerinin birkaç saniye içinde yok olduğunu ifade eden Yürük, “Depremde eşimi ve 3 çocuğumu kaybettim. Bir kızımla hayatta kaldım. Deprem sırasında kızımla dışarıda çalışıyorduk ama ailemin geri kalanı evdeydi. Kızım şu an liseye gidiyor. Depremin yıkıcı sebebi toprak evlerimizdi. Bu yüzden evlerimiz yerle bir oldu” dedi.

12 yıldır dinmeyen acı: Depremde eşini ve 3 çocuğunu kaybetti

“Yapıların sağlam inşa edilmesi gerekiyor”

Köylerindeki evlerin yeniden inşa edildiğini ve şu an depreme dayanıklı evlerinin olduğunu dile getiren Yürük, “Evlerimizde güvenli bir şekilde yaşıyoruz. Bugünde çocuklarımın mezarına gelerek kendilerine dua okudum. Aslında haftada birkaç kez mezara gelip kedilerine Fatiha ve Yasin sürelerini okuyorum” diye konuştu.

12 yıldır dinmeyen acı: Depremde eşini ve 3 çocuğunu kaybetti

Yapıların sağlam inşa edilmesini ve kerpiç benzeri evlerde kesinlikle oturulmaması gerektiğini ifade eden Yürük, kendi yaşadıkları acıyı başkasının yaşamaması temennisinde bulundu.

Murat Yürük’ün yaşadıkları, Van depreminde hayatını kaybeden binlerce insanın ve ailelerin acılarını bir kez daha hatırlatıyor. Deprem riski yüksek olan bölgelerde, yapıların sağlam inşa edilmesi ve kerpiç benzeri evlerde oturulmaması, can kayıplarının önüne geçmek için büyük önem taşıyor.

Kaynak: İHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.