Van’a Sosyal Hizmet Kampüsü kuruluyor

Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi bölgenin ilk sosyal hizmet kampüsünü kuruyor. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı’nın girişimleri sonucu hayata geçirilecek olan projenin sözleşme ve yer teslimi tamamlanırken, yakında kampüsün temeli de atılacak.

Van’a Sosyal Hizmet Kampüsü kuruluyor
Yayınlama: 31.08.2023
Düzenleme: 31.08.2023
A+
A-

Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak ve onların sosyal yaşama daha fazla katılımlarını sağlamak için var gücüyle çalışan Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, bölgede bir ilke daha imza atarak ‘Sosyal Hizmet Kampüsü’ kuruyor. Türkiye’de tek örneği Tokat ilinde bulunan Sosyal Hizmet Kampüsü, İpekyolu Caddesi üzerinde bulunan galericiler sitesi bitişiğindeki 67 bin 961 metrekarelik alan üzerine inşa edilecek.

Van’a ‘Sosyal Hizmet Kampüsü’ kuruluyor

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, toplam 14 yapı bloğundan oluşan kampüs; aktif yaşam merkezi, bakım ve rehabilitasyon idari binası ve konaklama binaları, çocuk evleri ve spor kompleksleri gibi ana donatılardan oluşacağı belirtildi. Açıklamada, “Engelli vatandaşlar başta olmak üzere dezavantajlı grupların hayatlarını kolaylaştıracak olan Sosyal Hizmet Kampüsü, bünyesindeki ana donatılarda ise aktif yaşam merkezi; 2 katlı ve 3 bin 900 metrekarelik alana sahip olan merkez içerisinde konferans salonu, sahne, idari personel odaları, fizik tedavi odası, görüşme salonları, oyun salonları, resim ve müzik odaları, çalışma sınıfları, bilgisayar odası, kütüphane, öfke kontrol odası, psikolog odası, aile danışman odası, bireysel görüşme odası, çocuklarımız için etkinlik dinlenme odası ve uyku odası, bay-bayan WC ve revir bulunuyor.

Van’a ‘Sosyal Hizmet Kampüsü’ kuruluyor

Bakım ve rehabilitasyon idari binasında 2 katlı ve 2 bin 200 metrekarelik alana sahip olan yapı bünyesinde bekleme holü, misafir kabul salonu, hemşire odası, aile görüşme odası, iş-uğraş atölyesi, bireysel eğitim odası, toplantı salonu, okuma salonu, çok maksatlı hobi odası, idari personel odaları, arşiv, revir, bay-bayan WC, mescit, malzeme deposu ve mutfak yer alıyor. Aynı zamanda bakım ve rehabilitasyon konaklama binaları olarak 4 adet ikili konaklama binası, 1 adet tekli konaklama binası ve 1 adet aile konaklama binası bulunmaktadır. Çocuk evleri bölümü içerisinde sosyal tesis binası, nizamiye, konaklama ve idari bina bulunmaktadır.

Van’a ‘Sosyal Hizmet Kampüsü’ kuruluyor

510 metrekarelik bu tesis binası tek katlı bir bina içerisinde hobi odaları, aletli spor odaları, personel odaları, çok maksatlı salon, bilgisayar odası, bay-bayan, engelli WC ve soyunma odaları yer almaktadır. Spor kompleksleri bölümü içerisinde ise yüzme havuzu için rezerv alan, spor salonu için rezerv alan, basketbol sahası bulunuyor. Ayrıca peyzaj alanları içerisinde çocuk oyun alanları, süs havuzu, hayvan barınakları, yürüyüş ve koşu parkurları, yeşil alan, hobi bahçeleri, açık araç otoparkı bulunmaktadır.

Van’a ‘Sosyal Hizmet Kampüsü’ kuruluyor

Tüm detaylar düşünülerek tasarlanan Sosyal Hizmet Kampüsü, hem kimsesiz çocukların kalabileceği bir alan hem de bir eğitim yuvası olacak. Engelli vatandaşlarımız ve ailelerinin yükünü hafifletmek amacıyla hayata geçirilecek olan projede çocukların üstün yararı düşünülerek, hem burada hayatlarını idame ettirmeleri hem sosyalleşerek geleceğe hazırlanmaları hem de her türlü sosyal, kültürel ve sportif imkânlardan aktif bir şekilde faydalanmaları sağlanacak” denildi.

Van’a ‘Sosyal Hizmet Kampüsü’ kuruluyor

Van’a ‘Sosyal Hizmet Kampüsü’ kuruluyor

Kaynak: İHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.