“Van Gölü Kirlenmesin Mavi Kalsın” Sloganıyla yola çıkanlar Van YYÜ Kampüsünde Buluştu

“5. Van Denizi Bisiklet Festivali” kapsamında bir araya gelen bisiklet severler, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsünde Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli ve misafi İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar tarafından karşılandı.

“Van Gölü Kirlenmesin Mavi Kalsın” Sloganıyla yola çıkanlar Van YYÜ Kampüsünde Buluştu
Yayınlama: 14.08.2023
Düzenleme: 14.08.2023
A+
A-

“Van Gölü Kirlenmesin Mavi Kalsın” Sloganıyla Bir Araya Gelen Aktivistler, Van YYÜ Kampüsünde buluşarak Rektör Şevli ile katılımıyla birlik mesajı verildi.

Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Bitlis Eren Üniversitesi ile Van Gölü’ne kıyısı olan il ve ilçe belediyelerinin paydaşı olduğu festival, Van  Gölü Aktivistleri Derneği’nin katkılarıyla organize edildi.

‘Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı’na katkı sunmak amacıyla Van Gölü çevresinde düzenlenen 5. Van Denizi Bisiklet Festivali kapsamında bisiklet tutkunları, ülkemizin en uzun parkurlarından olan yaklaşık 500 kilometrelik bir alanda 8 gün boyunca pedal çevirecekler.

 

“Van Gölü Kirlenmesin Mavi Kalsın” Sloganıyla yola çıkanlar Van YYÜ Kampüsünde Buluştu

 

Parkurun bir ayağı olan Van Yüzüncü yıl Üniversitesi Sahil Bandı’nda pedal çeviren bisiklet sürücüleri, Van Gölü konusunda farkındalık oluşturmak ve yörenin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla yurt içinden ve yurt dışından gelen çok sayıda katılımcıyla büyük bir kalabalık oluşturdular.

 

“Van Gölü Kirlenmesin Mavi Kalsın” Sloganıyla yola çıkanlar Van YYÜ Kampüsünde Buluştu

 

Van Gölü etrafındaki tarihi, doğal ve kültürel zenginliklere dikkat çekmek adına yapılan bu etkinliği çok anlamlı bulduklarını ifade eden Rektör Şevli, “Tüm dünyada etkisini gösteren iklim değişikliklerinden elbette Van Gölü de etkilenmektedir. Bu tür etkinliklerin Van Gölü’nün kuraklık ve kirlilikle mücadelesinde dikkat çektiğine inanıyorum. Sizleri burada ağırlamaktan memnuniyet duyuyor, tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Çevreye ve doğaya karşı herkesin sorumlu olduğunu vurgulayan Rektör Şevli konuşmasında; “Bizler de Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak Van şehrine ait her değeri çok önemsiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıymetli Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un katılımıyla Van Gölü Sempozyumu düzenlemiştik. Bu sempozyum, bölgemize ve şehrimize duyduğumuz sorumluluğun en önemli göstergesidir. 2019 yılında hazırlanmış olan “Van Gölü’nü Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı” ile devlet büyüklerimizin de Van Gölü’ne, doğasına ve değerlerine sahip çıktıklarını görmek bizleri çok memnun etmektedir. İnşallah gösterilen bu hassasiyet ve duyarlılıkla Van Gölü’nü gelecek nesillere en iyi şekilde miras bırakacağız” sözlerini kaydetti.

Kaynak: HABER MERKEZİ

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.