Van dahil 48 ilde alarm durumu

Uzun bir süredir mevsim normallerinin altında seyreden hava sıcaklıkları artık yerini soğuk ve kar yağışlı havaya bıraktı. Gelen son dakika bilgisine göre 1 şubat itibariyle İstanbul dahil çok sayıda ilde kar ve kar yağışı etkili olacak.

Van dahil 48 ilde alarm durumu
Yayınlama: 01.02.2023
Düzenleme: 01.02.2023
A+
A-

Meteoroloji’den gelen son dakika hava durumu raporları dondurucu soğuk ve kar yağışlarının artık başlayacağını gözler önüne serdi. Bazı illerde hava sıcaklıkları eksi derecelere düşerken 1 Şubat itibariyle İstanbul dahil Türkiye’nin çok sayıda ilinde kar yağışına da kavuşuyoruz.

HARİTALARDA KAR ETKİSİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan haritalarda kar yağışının Türkiye’nin büyük bir kesiminde bu hafta itibariyle etkisini hissettireceği görülüyor. 1 Şubat Çarşamba günü itibariyle İstanbul’da karla karışı yağmur, Ankara’da kar yağışı etkili olacak.

Kütleler yola çıktı! Kar yağışı geldi...İstanbul dahil 48 ilde alarm durumu...

KÜTLELER YAVAŞ YAVAŞ İSTANBUL’A DOĞRU İLERLİYOR

1 Şubat gecesi ve sabah saatlerinde Karadeniz üzerinden parça parça yağış kütlelerinin Beykoz, Sarıyer, Ümraniye, Çekmeköy, Arnavutköy başta olmak üzere birçok ilçede karla karışık yağmur ve kar bırakması tahmin ediliyor.Kütleler yola çıktı! Kar yağışı geldi...İstanbul dahil 48 ilde alarm durumu...

1 Şubat’ın ilk saatlerinden itibaren İstanbul’da kar yağışı etkisini hissettirecek. Sıcaklıklar 3 dereceye kadar düşerken kar yağışının öğle saatlerine kadar yer yer devam etmesi bekleniyor.

Kütleler yola çıktı! Kar yağışı geldi...İstanbul dahil 48 ilde alarm durumu...

İSTANBUL’DA YAĞIŞ BAŞLADI

İstanbul’da kar yağışı başladı. Beylikdüzü ve Sultangazi’de gece saatlerinde kar yağışı etkili olurken, araçların üzeri beyaza büründü.

48 İL İÇİN KAR YAĞIŞI UYARISI

Meteoroloji 48 kent için yeniden uyarıda bulundu. İşte gün içinde yağış beklenen 48 il; Edirne, Düzce, Bartın, Balıkesir, Bursa, Kırklareli, Bilecik, Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Bolu, Eskişehir, Ankara, Karabük, Çankırı, Kırıkkale, Çorum, Kastamonu, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Konya, Kayseri, Sivas, Tokat, Amasya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Karaman, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Mardin, Şırnak, Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Erzurum, Muş, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Bitlis, Yozgat.

Meteorolojiden kuvvetli kar ve rüzgar uyarısı

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, bölge illeri için kuvvetli kar ve rüzgar uyarısında bulundu.

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölge genelinde havanın çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı olması beklendiği bildirilerek, “Yağışların bu gece (Çarşamba) Hakkari çevreleri ile Muş’un, Bitlis’in ve Van’ın güneyinde kuvvetli, bölgenin yüksek kesimlerinde ise yoğun kar yağışı şeklinde olacağı beklenmektedir. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesinin görülmesi tahmin edilmektedir. Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın güneyli ve doğulu yönlerden orta, zaman zaman kuvvetli rüzgar (40-60 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. İl merkezleri için günün beklenen en yüksek sıcaklıkları Van 3, Hakkari 1, Bitlis ve Muş ise eksi 2 derece olması tahmin edilmektedir.

Yağışların bu gece (Çarşamba) saatlerinde Hakkari çevreleri ile Muş’un, Bitlis’in ve Van’ın güneyinde kuvvetli, bölgenin yüksek kesimlerinin ise yoğun kar yağışlı (20cm) olacağı tahmin ediliyor. Yüksek kesimlerde tipi, görüş mesafesinde azalma, ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Bölgemizin yüksek kesimlerinde etkili olması beklenen kuvvetli rüzgarın (30-50 km/sa) kar savrulmasına ve yağış esnasında tipiye sebep olacağı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (görüş mesafesinde azalma, ulaşımda aksamalar) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.