Van’da TOKİ sakinleri yolsuzluk iddialarına Tencereli Eylem!

Van'da Eski Sosyal Mesken sakinleri, Site Yönetiminin yolsuzluk iddialarından dolayı seslerini duyurmak için tencereli-tavalı eylem yaptı.
 Tarih: 12-12-2020 16:01:57   Güncelleme: 12-12-2020 16:23:57
Van’da TOKİ sakinleri yolsuzluk iddialarına Tencereli Eylem!

Korona virüs tedbirleri kapsamında sessizliğe bürünen Van’da Şerefiye TOKİ (Eski Sosyal Meskenler) sakinleri,

Site Yönetiminin yolsuzluk iddialarından dolayı seslerini duyurmak için tencereli-tavalı eylem yaptı.

Van Sosyal Mesken Konutlarında ikamet eden yurttaşların, yaptıkları doğalgaz ödemesinin ikinci kez tahsil edilmek istenmesine tepki göstererek, site yönetimini ‘haksız kazanç’ sağlamakla suçlayarak, uğradıkları bu haksızlığı da duyurmak için böyle bir eyleme başvurdular.

 

Yıllık bin 300 civarında doğalgaz faturası öderken

Eylül ayında kombileri açar açmaz daire başı 850, toplamda 3 milyon TL’lik kayıp kaçak borcu ile karşılaşan Sosyal Meskenler sakinleri şokta! Ortada bir şey yokken 3 milyonluk ceza uygulanan, ardından 1 milyona düşürülen cezayı ödememekte kararlı bir duruş sergilerken, kentteki ilgili firma müdürünün kendilerine kalan ceza için de “Yetkili bir isim ararsa borcu silerim” iddiasında bulunduklarını söyleyerek, bu haksız durum için çözüm istediler!

 

 

Van merkezde bulunan Şerefiye Toplu Konut İdaresi (TOKİ) halkın bildiği isimle Sosyal Meskenler Konutları’nın sakinleri,

doğalgaz faturalarından mustarip. Konutlarda bulunan 852 daireye, Van’da hizmet veren doğalgaz firması tarafından Eylül’ün 15’inde firma personellerinin doğalgaz sayaçlarının geriye dönük yanlış okunduğu gerekçesiyle 3 milyon TL’lik borç çıkarıldı. Yüksek fatura sonrası site sakinleri adeta isyan ederken tepkiler sonrası firma borcu yeniden düzenledi. Yaklaşık 3 milyon TL fatura çıkaran doğalgaz şirketi yetkilileri, vatandaşların şikayetleri üzerine 2 milyon TL’yi sileceğini söyleyerek kalan 1 milyon borcu alacağını belirtti. Buna rağmen çıkarılan bu büyük borcu ödemeyeceklerini söyleyen site sakinleri ise kararlılığını sürdürüyor.

Yaşadıkları sorun nedeniyle site yönetimi ile doğalgaz şirketini suçlayan site sakinleri bu büyük borcun ortak karar ile kendilerine yansıtılmaya çalışıldığını iddia etti. Site sakinleri olayın peşini bırakmazken, yaptıkları açıklamada “Hakkımızı aramaktan vazgeçmediğimizi gören firma müdürü, ‘Yetkililerden bir telefon gelirse kalan 1 milyon TL borcu da silerim’ ifadelerinde bulundular.” İddiasına yer verdi.

 

-DOĞALGAZI AÇTIKLARI GİBİ BÜYÜK BİR CEZA İLE KARŞI KARŞIYA KALDILAR!

Van Sosyal Mesken Konutları’nda ikamet eden vatandaşlar, yaptıkları ödemenin ikinci kez tahsil edilmek istenmesine tepki göstererek, site yönetimini “haksız kazanç” sağlamakla suçladı. Konut sakinleri, geriye dönük hiçbir borcun olmadığını belirterek site yönetimi ve doğalgaz şirketinin antlaşmaya vararak, olmayan bir borcu site sakinlerinden çıkarmaya çalışıyor, iddialarında bulundular. Site sakinlerinden Emre Sarız, “Doğalgazlarımız geçtiğimiz aylarda sadece gece ısınması için açıldı ve Eylül’ün 15’inde bize fatura kesildi. Bu faturalarda daire başına 850 TL civarında kayıp kaçak bedeli olarak yansıtıldı. Biz faturalar için yönetimle konuştuğumuzda, yönetimle bir ilgisi olmadığını, şirketin bu işi yaptığını ondan sonra bu faturaların ödenmesi gerektiğini söylediler.”

 

vanbasinnet

  Editör: Vandahaber
  YORUMLAR 1 Yorum YORUM YAP
faruk 15-12-2020 16:17:00

bir yetkilinin müdahale etmesini beklemekteyiz. bide bunu yaparken devletide işin içine karıştırıp,ödenmemesi durumunda icra mercileri devreye girecektir diye tehditvari sözlermi dersiniz neler neler...

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABER Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI