Van’da cübbe-sarık imam geleneğine tepki

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkan yardımcısı Müşerref HALAK, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde yapılan cübbe-sarık geleneğine tepki gösterdi.
 Tarih: 14-05-2022 06:42:53   Güncelleme: 14-05-2022 07:09:53
Van’da cübbe-sarık imam geleneğine tepki

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkan yardımcısı Müşerref HALAK,”

İslâm'a sövmekten başka fikri olmayanlar,

Fikrin değil İslâm’a sövmenin hürriyetini istiyorlar.

 

2016 yılında, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde gelenek haline gelen, cübbe-sarık giyilerek “ben bir imamım” şeklinde söylemde bulunarak, ellerine havaya kaldırıp lakayt şekilde besleme çekmek suretiyle İslami değerlerimiz ile alay edilen, etkinlik adını verdikleri aymazlığa üzüntü ile şahit olmuştuk. Yaklaşık 6 ay kadar önce mahkeme ilgililere beraat kararı verdi. Gündemimize alma gereği duymamıştık.  Ancak sosyal medyada ve değişik mecralarda bu zihniyet durmuyor, kaldıkları yerden devam ediyorlar.”

Modernizm ve modernite’den bahseden, İslam’a ve kutsal olana saygısızlıkta sınır tanımayan, Müslümanı cehalet ile itham eden bu zihniyet ne zaman yakamızdan düşecek diyen Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkan yardımcısı Müşerref HALAK,” Avrupa Avrupa diyerek modern olduklarını söyleyenler, herhangi bir Avrupa ülkesinde bu gösteriyi ve benzerlerini acaba gerçekleştirebilirler mi? Tabiki hayır. Çünkü bu durum Avrupa da nefret suçuna girer. Oysa ki Müslüman ülkemizde bu suç her gün işleniyor. Bu durum ne fikir, ne ifade, ne de vicdan özgürlüğüne sığacak cinsten değildir. Bunlar öğrenci falan da değildir. Amaçları ve hedefleri olan provokatörlerin ta kendileridir.”

 

HALAK,” Konu ile ilgili gereği bir an önce yapılmalıdır. Bu ve bu zihniyetteki kişi veya kişiler en ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalmalıdır. Ancak ifade özgürlüğü adı altında bazı kişilerin iç sesleri de dışarı çıkmış oluyor.

Şimdi açıkça sorarız size:

Ayasofya açıldığı gün mü? Yoksa Mehmet Boynukalın Hoca görevden ayrıldığı gün mü özgürlüğüne kavuştu?

“Mazeret ileri sürmeye kalkmayın. İman ettiğinizi söyledikten sonra inkârcılığınızı açığa vurdunuz. İçinizden bir kısmını affetsek de diğer bir kısmını günahta ısrarcı davranmış oldukları için azaba uğratacağız.” (Tevbe Suresi 66. Ayet ) “ dedi.


İLGİLİ HABER


İslami değerlerin alaya alındığı üniversitedeki 'İnek Bayramı' etkinliği büyük tepki topladı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesindeki öğrenciler, okulda gelenek haline gelen cübbe ve sarık giyilerek İslami değerlerin alaya alındığı “İnek Bayramı' adı altındaki etkinliğe büyük tepki gösterdi.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki duyarlı öğrenciler, okulda gelenek haline gelen cübbe ve sarık giyilerek İslami değerlerin alaya alındığı “İnek Bayramı' etkinliğine tepki gösterdi.

Bir öğrencinin temsilen cübbe ve sarık imam kılığına girerek dalga geçercesine yaptığı hareketler bazı duyarlı öğrencilerin tepkisini çekti.

Tepki gösteren öğrenciler, azınlık grup tarafından yuhalandı. Yaşanan gerginliğe güvenlik güçleri müdahale etti.

Gösterinin yapıldığı salonda öğrencilerin bazıları geleneğin devam etmesi gerektiğini savunurken bazı öğrenciler İslami değerlerle alay edildiği için "İnek Bayramının' yapılmaması gerektiğini savundu.

Ankara Üniversitesi öğrencilerden İslami değerlerin alaya alındığı “İnek Bayramı" etkinliğine tepki

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki duyarlı öğrenciler, okulda gelenek haline gelen cübbe ve sarık giyilerek İslami değerlerin alaya alındığı “İnek Bayramı' etkinliğine tepki gösterdi.

Tepki gösteren duyarlı öğrenciler, azınlık grup tarafından yuhalandı.

İslami değerleri alaya alan duayı yapan öğrenci Mehmet Can Tan geçtiğimiz aylarda beraat etmişti.

YENİŞAFAK

  Editör: Vandahaber   Kaynak: HABER MERKEZİ
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABER Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI