Van Büyükşehir Belediyesi İşaret Dili Kursu Açtı

Büyükşehir Belediyesi, işitme engelli bireylerin toplumla iletişim olanaklarını artırmak ve vatandaşların işitme engellilerle rahatça iletişim kurabilmelerini sağlamak amacıyla ücretsiz işaret dili kursu açtı.
 Tarih: 05-01-2022 13:30:10   Güncelleme: 05-01-2022 14:35:10
Van Büyükşehir Belediyesi İşaret Dili Kursu Açtı

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan işaret dili kursu yoğun ilgi görüyor.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından Hacıbekir Mahallesi Kültür Merkezinde açılan ve alanında uzman usta öğreticiler tarafından verilen kursa vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Ayrıca açılan kurs ile Türk İşaret Dili’nin yaygınlaştırılması ve işaret dilini bilen vatandaşların sayısının yaygınlaştırılması da hedefleniyor. Kursu başarı ile bitirenlere Halk Eğitim Merkezi onaylı sertifikada verilecek.

 

Haftanın 5 günü eğitim verdiklerini belirten İşaret Dili Eğitmeni Ümmihan Değirmenci, “Ülkemizde 2 milyona yakın işitme engelli bireylerimiz var. Bunlarla iletişime geçmek için işaret dili bilmek gerekiyor. Kursumuza gelenlerin birçoğu ailedeki yakınlarına yardımcı olmak için gelenler. Bazı kursiyerlerimizde bu dili öğrenmek istiyor. Kursumuza ilgi oldukça yüksek. Derslerimiz oldukça verimli ve eğlenceli geçiyor” dedi.

Açılan kursun çok anlamlı bir hizmet olduğunu ifade eden Gülcan Kut, “Etrafımda işitme engelli olan arkadaşlarım var. Onlara bir şeyler aktarabilmek onların bizlerle aynı hisleri paylaşmasını istiyorum. Bu nedenle bu kursa geldim ve kursta kendime bir şeyler kattım. Çünkü onlar ile birlikte bizde bu toplumda varız.  Bugün eğer ben bir şeyleri görebiliyorsan duyabiliyorsam ve bunları hissedebiliyorsam aynı şekilde onların da buna hakkının olduğunu düşünüyorum. Bence böyle kursların daha çok yerde açılması lazım” diye konuştu.

 

Şiirlerini işitme engelli dostlarına iletmek için kursa geldiğini söyleyen Hüseyin Abi ise “İşaret diliyle kendi yazdıklarımı hissettiklerimi onlarla paylaşmak için bu kursa geliyorum. Bir yazar ve şairin yazdıklarını işitme engellilere aktarması paylaşması lazım. Onların da bizim gibi bir şiiri bir romanı hissetmesi bence çok daha anlamlı olur. Bize bu imkânı sunan Van Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Çatak Belediye personeli işaret dili eğitimi alıyor

 

Van’ın Çatak Belediyesi personeli, işitme veya konuşma engeli bulunan vatandaşların belediye hizmetlerinden yararlanmasında iletişimden kaynaklanan zorlukların aşılması için; 120 saatlik “İşaret Dili Eğitimi” almaya başladı.

Çatak Belediyesi ve Çatak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde, işitme veya konuşma engeli bulunan vatandaşların belediye hizmetlerinden yararlanmasında iletişimden kaynaklanan zorlukların aşılması için; Belediye personeli 120 saatlik “İşaret Dili Eğitimi” almaya başladı. Çatak Belediyesi Konferans Salonunda verilen İşaret Dili Eğitimi kursunu ziyaret ederek personele verilen eğitimi izleyen Çatak Belediye Başkanı Abdurrahman Şeylan konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Personellerimizin almış olduğu İşaret dili eğitimi sayesinde işitme engelli vatandaşlarla iletişim noktasında karşılaşılan sıkıntıların önüne geçilecek, hizmet için belediyeye gelen işitme ya da konuşma engelli vatandaşlar ile daha sağlıklı iletişim kurabilecek. İşitme engelliler ile iletişimde hiçbir problem yaşamayacaklar. Belediye olarak tüm vatandaşlarımıza hizmet verdiğimiz gibi, engellilere yönelik hizmetlerimizde kolay olmuş olacak" dedi.

Halk Eğitim Merkezi Eğitmeni Merve Göktürk tarafından verilen işaret dili eğitimi, işitme engellilere her konuda yardımcı olmak için İlk etapta vatandaşların yoğun olarak uğradıkları birimlerde çalışan personel verilecek. Kursiyerler günlük hayatta sık kullanılan kelimeleri, zaman ve duyguları anlatmayı öğrenecek. Eğitimler sonrasında başarılı olan kursiyerler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika alacak.

  Editör: Vandahaber   Kaynak: Editör
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EĞİTİM Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI