X 20

Ünlü Anketçiden Seçim Tahmini

ANAR Genel Başkanı İbrahim Uslu, seçim sonucuna ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Sandıktan ne sonuç çıkacak? Seçmenin hassasiyetleri ne?
 Tarih: 04-06-2015 12:28:40
Ünlü Anketçiden Seçim Tahmini

 

 

Seçime sayılı günler kala sandıktan çıkacak sonuçla ilgili çeşitli görüşler mevcut. Partiler kendileri açısından bu seçimi hayati olarak görüyor. Aynı yaklaşım seçmende var mı, sahaların coşkusu nasıl, seçmen oy kullanırken hangi hassasiyetle davranacak, partilerin durumu 2011 seçimine göre nasıl bir değişiklik gösteriyor, seçim kampanyaları seçmeni nasıl etkiliyor sorularını ANAR Genel Başkanı İbrahim Uslu cevapladı.

ANAR Genel Başkanı İbrahim Uslu, sandıktan 4. kez AK Parti iktidarı çıkacağını ve HDP'nin barajı aşmasının sürpriz olacağını düşünüyor.

Uslu'ya göre 7 Haziran'da da önceki seçimlerde olduğu gibi bütün mühendislik çabaları boşa çıkacak...

 

- Seçmen tercihlerinde genel olarak ne ön plana çıkıyor?

Biz başından bu yana saha çalışmalarımızda 'partinizin adaylarını beğendiniz mi' sorusunu soruyoruz. Hiçbir partinin adaylarının beğenilme yüzdesi o partiye oy verecek seçmenin miktarı kadar değil. Bu önceki seçimlerde çok daha yakın olurdu. Seçim vaatlerini beğenmeyi ve lideri başarılı bulma durumunu sorduğumuzda da benzer bir tablo karşımıza çıkıyor. Partisinin adayını beğenmemiş, vaatlerini beğenmemiş, liderinin performansını yetersiz buluyor ama yine de oy veriyor. 

Peki hangi kaygılarla oy veriyor?

Bir şeylere kızgınlık ve başka şeylere reaksiyon göstererek aslında içine sinmediği halde oy veriyor. Bu durum tüm partilerde var.

2011 seçimleri ile kıyaslayacak olsak partilerin oy oranlarında nasıl bir değişim var?
AK Parti 2011'e göre biraz oy kaybetti. CHP pozisyonunu koruyor, MHP ve HDP ise oylarını biraz arttırdı. 

Kararsız kitle önceki seçimlere göre farklılık arz ediyor mu?

Kararsız seçmen önceki seçimlerden farklı değil, tereddüt olsa bile çoğunluk kararını verdi. Yaptığımız araştırmalara göre kararsızların oranı yaklaşık olarak bir önceki genel seçimde sandığa gitmeyenler kadar. 

Sandığa katılım oranını nasıl bekliyorsunuz?

Yüzde 85'in biraz altı veya üstünde sandığa gitme durumu olacak.

"SANDIĞA YÜKSEK KATILIM HDP'NİN ALEYHİNE"

Her parti seçmenini sandığa katılım noktasında teşvik ediyor ancak hangi parti açısından bu durum daha avantajlı veya dezavantajlı?

Sandığa gitme oranının fazlalığı bütün partilerin işine yarıyor sadece HDP'nin işine yaramıyor. Bütün partiler seçmenini sandığa götürmeye çalışıyor ve sandığa gitme oranı yüksek olursa bu HDP'nin aleyhine bir durum. Mesela 40 milyon kişi sandığa giderse HDP'nin barajı aşmak için 4 milyon oya ihtiyacı var. 45 milyon kişi sandığa giderse 4 buçuk milyon oya gereksinim duyuyor. 

Bu seçimin teması ne?

İki temel unsurdan söz edilebilir. Seçmenin kararını etkileyecek olan ilk husus “Tek parti iktidarı ve istikrar sürsün mü, yoksa bu ülke koalisyonla da yönetilebilir mi” sorusuna vereceği cevap. Diğeri ise “HDP, MHP, CHP ve hatta paralel yapı gibi zıtları bir araya getirmeye yönelik mühendislik projesine toplum ikna olacak mı olmayacak mı”. Seçmen bu iki temel konuya vereceği cevaplara göre tercih yapacak.

"ÜÇÜ BİR ARADA FORMÜLÜ TUTMAZ"

Yani üçü bir arada formülü tutmaz mı?

Seçmenden HDP'nin yeni kurulmuş bir parti gibi davranmasını bekliyorlar. Seçmen hafızasını kaybetmedi. Seçmene önere önere koalisyon öneren partilerin seçmen tarafından iltifata mazhar olacağını düşünmüyorum. 90'lı yılların koalisyon partileri bile sahaya tek başına iktidar iddiasıyla çıkıyordu. Muhalefet bu açıdan tutması zor bir mühendisliğe soyundu. Ben bu stratejinin seçmen tarafından çok fazla ödüllendirilmeyeceğini düşünüyorum.

DÖRT DÖRTLÜK İKTİDARLA GELİYOR

Paralel yapı nerede bu denklemde?

Aslında dördü bir arada… 4x4 bir muhalefet oluşturmaya çalışıyorlar ama bence 4x4 durumu iktidar açısından gerçekleşecek arka arkaya dördüncü kez iktidar olacak. Yani dört dörtlük iktidar diyebiliriz. Görünen o ki, Galatasaray'dan sonra AK Parti de dördüncü yıldızı takacak. 

Bu seçimde kimi destekleyecek paralel yapı?

Paralel yapının medya organlarının yayın politikalarına baktığınızda bu net biçimde görünüyor aslında, HDP'ye barajı aştırmak için çalışıyorlar. Büyük oranda HDP'yi destekliyorlar ancak HDP'nin milletvekili çıkarma olasılığının olmadığı yerlerde farklı partilere kayabilirler. 

"BARAJI AŞARSA SÜRPRİZ OLUR"

Bu seçimin sürprizi ne olur?

Benim açımdan HDP'nin barajı aşması olur. Onun dışında bir sürpriz olmayacak.

Seçimlere giderken koalisyon tartışması gündemde. Siz sandıktan bir koalisyon çıkmasını bekliyor musunuz?

Bizim araştırmalarımız HDP barajı aşsa bile AK Parti'nin tek başına iktidar olacağı yönünde. Tüm muhalefeti bir araya getirmeye çalışan siyasal mühendislik projesinin bu seçimde de başarısız olacağını düşünüyorum. Görünen o ki millet istikrar diyecek.

"OYLARI ANKETLERDE ÇIKANDAN DAHA AZ"

Seçim sürecinde en çok sorulan soruyu sormak istiyorum; HDP barajı aşabilecek mi?

Doğrusu HDP barajı aşarsa benim için sürpriz olacak. Bizim gözlemimiz barajı aşamayacağı yönünde. Evet HDP'nin barajı aşması ihtimali var o da bir olasılık ama görünen o ki aşamayacak. 

HDP'nin oy oranı diğer partilerinki kadar net tahmin edilemiyor, neden?

Size şöyle bir örnek vereyim. Yerel seçimde Diyarbakır'da sadece bizim değil başka güvenilir başka şirketlerin yaptığı çalışmalarda da HDP'nin alacağı oy yüzde 65 civarında görülüyordu, ama seçimde yüzde 55 aldı. Geçmiş yıllarda bu tür çalışmalarda HDP'ye oy verecek kişiler bunu söylemekten çekinirdi ve seçimlerde araştırmalardan daha yüksek bir oran çıkardı. Şimdi ise HDP'ye oy vermeyecek olanlar çekiniyorlar ve araştırmalarda HDP'ye oy vereceklerini söylüyorlar. Bu durum sadece Güneydoğu'da da yok, HDP'nin güçlü olduğu batıdaki illerde de bu durumu gözlemliyoruz. Bu da özellikle HDP ile ilgili araştırmalarda hata payını arttırıyor. Bu seçimde HDP'nin anketlerde çıkandan daha düşük oy alacağını düşünüyorum. Çünkü bu seçimdeki baskı, yerel seçimdeki baskının da fevkinde. Ayrıca ikinci bir dinamik daha var. Sisteme kızgınlığı olanlar, öfkelerini sistemi en irite edecek partiyi destekleyeceklerini söyleyerek dışa vuruyor. Genç Parti döneminde de benzer bir durum vardı.

"BU SEÇİMİN GENÇ PARTİ'Sİ HDP"

Nasıl bir benzerlik?

Genç Parti de anketlerde çok yüksek çıkıyordu hatta ilk ölçümlerde baraj üstü görünüyordu. Ama sandığa gittiğinde oy vermekten vazgeçtiler. Ben HDP'nin oyunun yüzde 12'lerde olduğunu düşünenlerin çok acı bir sürprizle karşılaşacağını düşünüyorum. HDP'nin barajı aşma olasılığı sıfır değil, ama çok zayıf.

Demirtaş'ın AK Parti karşıtı ve Taksim-Kabe mukayesesi, eşcinsel aday göstermesi, Diyanet ile ilgili söyledikleri Kürt seçmen üzerinde nasıl tesir bıraktı?

Kürtlerin büyük bir kısmı önceden de HDP'nin çizgisinden memnun değil ve zaten AK Parti'ye oy veriyor. Ancak HDP'ye oy veren Kürt seçmen bu seçimi kendi varlıkları açısından son derece hayati görüyor. Hiçbir şeyi değerlendirmeye almıyor ve sadece barajı aşmaya kilitlenmiş durumdalar. Yoksa bu durumu hoş karşılayacak bir kitle değil ama bu kesim şimdilik barajı aşma dışındaki konuları tolere ediyorlar.

"HDP KUMAR OYNADI"

Nedir o toleransın sınırı?

Bu tolerans 7 Haziran'a kadar geçerli olur ama eğer HDP barajı aşamazsa ben tabanda da tavanda da çok önemli krizler yaşanacağını düşünüyorum. Bütün stratejiler, söylemler daha fazla sorgulanmaya başlar. HDP büyük bir kumar oynadı ve bir hayale seçmeninin büyük bir kısmını ikna etmeyi başardı. Yapılan bütün bu hataları, hayalin büyüklüğü karşısında HDP seçmeni görmezden geldi ama bu hayal gerçekleşmediğinde bu tolerans da son bulacaktır.

"MUHALEFET HAYAL SATIYOR"

CHP kendi kitlesine iktidar hedefini gösterebildi mi koalisyon vaadiyle?

Bu çok zavallı bir durum aslında. Muhalefet partilerinin hiç birinin tek başına iktidar olacağız demeye cesaretleri bile yok. Yürütülen kampanyaya baktığımızda seçmen üç muhalefet partisinin bir araya gelerek iktidar alternatifi oluşturacaklarına ikna edilmeye çalışılıyor. Ama görünen o ki, üç partinin bir araya geldiği bir durumda bile iktidar olacak sandalyeye ulaşamayacaklar. Ayrıca bu üç partinin birlikteliğine bazı seçmenlerin çok da olumlu bakmadığını biliyoruz. 

"MHP KOLEJ PARTİSİ OLDU"

MHP çok enerjik bir kampanya yürütmüyor ama oyları üzerinde en çok spekülasyon yapılan partilerden biri. MHP ne durumda?

MHP oylarını bir miktar arttırdı. Seçim sonrası MHP'de bir sorun yaşanması ihtimalini görmüyorum. Beşiktaş için kolej takımı denir MHP de onun gibi 'Kolej Partisi' oldu. CHP'de de çok sorun olacağını zannetmiyorum. 

"KILIÇDAROĞLU İSTİFA ETMEZ"

Kılıçdaroğlu son seçimden az oy alırsa istifa edeceğini söyledi. İstifa eder mi?

Dedi ama onun istifa etmeye çok niyetli olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bunu söylerken de yarım ağız söyledi.

Seçim kampanyaları ve vaatler seçmen tercihlerini ne ölçüde etkiliyor?

Aslında çok da yüksek bir etkiye sahip değil. Temel katkısı teşkilatı ve seçmeni motive edip sandığa götürmektir.

Etiketler
  Editör: vandahaber   Kaynak: haber7
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Fenerbahçe 13 9 2 2 36 14 29 +22
2 Galatasaray 13 8 2 3 23 10 27 +13
3 Adana Demirspor 13 6 1 6 24 14 24 +10
4 Konyaspor 14 6 2 6 16 9 24 +7
5 Başakşehir FK 13 7 3 3 19 15 24 +4
6 Kayserispor 14 7 5 2 20 15 23 +5
7 Trabzonspor 13 6 2 5 19 16 23 +3
8 Beşiktaş 13 6 3 4 26 18 22 +8
9 Alanyaspor 14 4 5 5 19 24 17 -5
10 Gaziantep FK 13 4 5 4 19 19 16 0
11 Antalyaspor 12 5 6 1 19 21 16 -2
12 Giresunspor 13 4 6 3 13 20 15 -7
13 Kasımpaşa 13 4 6 3 11 22 15 -11
14 Hatayspor 13 4 7 2 12 22 14 -10
15 Fatih Karagümrük 13 3 6 4 24 27 13 -3
16 MKE Ankaragücü 13 3 6 4 16 21 13 -5
17 Sivasspor 14 2 7 5 13 19 11 -6
18 İstanbulspor 13 2 9 2 12 26 8 -14
19 Ümraniyespor 13 1 8 4 15 24 7 -9
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 14 10 1 3 22 9 33 +13
2 Pendikspor 13 7 3 3 20 9 24 +11
3 Keçiörengücü 13 7 3 3 25 18 24 +7
4 Samsunspor 13 6 2 5 19 12 23 +7
5 Çaykur Rizespor 13 5 1 7 18 9 22 +9
6 Bodrumspor 14 6 4 4 23 17 22 +6
7 Boluspor 13 6 3 4 13 8 22 +5
8 Manisa FK 13 5 3 5 19 19 20 0
9 Sakaryaspor 14 6 7 1 23 24 19 -1
10 Altay 14 4 4 6 12 13 18 -1
11 Bandırmaspor 13 4 3 6 16 18 18 -2
12 Adanaspor 14 4 5 5 22 22 17 0
13 Göztepe 13 5 6 2 12 12 17 0
14 Tuzlaspor 13 4 6 3 17 19 15 -2
15 Erzurumspor FK 13 3 5 5 14 19 14 -5
16 Altınordu 13 3 7 3 13 23 12 -10
17 Yeni Malatyaspor 14 2 8 4 14 24 10 -10
18 Gençlerbirliği 13 1 8 4 13 24 7 -11
19 Denizlispor 14 1 10 3 10 26 6 -16
Takım O G M B A Y P AV
1 Bucaspor 1928 15 10 1 4 27 8 34 +19
2 Kocaelispor 15 10 1 4 30 15 34 +15
3 İskenderunspor A.Ş. 15 10 2 3 23 11 33 +12
4 Karacabey Belediye Spor 15 8 2 5 21 11 29 +10
5 1461 Trabzon FK 15 7 3 5 16 9 26 +7
6 Ankara Demirspor 15 6 3 6 19 9 24 +10
7 Van Spor FK 15 6 4 5 18 16 23 +2
8 Serik Belediyespor 15 6 4 5 20 19 23 +1
9 Zonguldak Kömürspor 15 7 6 2 16 18 23 -2
10 Kırklarelispor 15 5 3 7 15 13 22 +2
11 Etimesgut Belediyespor 15 4 6 5 19 17 17 +2
12 Kastamonuspor 15 4 6 5 15 19 17 -4
13 Sarıyer 15 3 5 7 17 22 16 -5
14 Fethiyespor 15 4 8 3 18 26 15 -8
15 Balıkesirspor 15 4 8 3 11 19 15 -8
16 Uşak Spor 15 3 8 4 10 21 13 -11
17 Kırşehir FSK 15 2 7 6 13 20 12 -7
18 Adıyaman FK 15 2 7 6 13 22 12 -9
19 Diyarbekir Spor 15 1 9 5 13 25 8 -12
20 Pazarspor 15 1 10 4 10 24 7 -14
Takım O G M B A Y P AV
1 Yeni Mersin İY 13 10 2 1 19 7 31 +12
2 Karşıyaka 13 8 3 2 16 6 26 +10
3 52 Orduspor FK 13 8 3 2 22 13 26 +9
4 Karaköprü Belediyespor 13 6 2 5 14 6 23 +8
5 Belediye Kütahyaspor 13 6 2 5 18 11 23 +7
6 Belediye Derincespor 13 6 2 5 16 14 23 +2
7 Ağrı 1970 Spor 13 6 3 4 12 8 22 +4
8 Nevşehir Belediyespor 13 5 4 4 16 14 19 +2
9 Hacettepe 1945 13 5 4 4 15 15 19 0
10 1922 Konyaspor 13 5 7 1 14 18 16 -4
11 1954 Kelkit Bld.Spor 13 3 4 6 9 11 15 -2
12 Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü 13 4 6 3 11 15 15 -4
13 Elazığspor 13 4 6 3 13 19 15 -6
14 Çatalcaspor 13 4 7 2 13 14 14 -1
15 Şile Yıldızspor 13 1 5 7 10 13 10 -3
16 Yomraspor 13 2 8 3 7 14 9 -7
17 Eskişehirspor 13 2 8 3 13 27 9 -14
18 Edirnespor 13 2 11 0 9 22 6 -13
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/12/2022 Adana Demirspor vs Fatih Karagümrük
 25/12/2022 Antalyaspor vs MKE Ankaragücü
 25/12/2022 Galatasaray vs İstanbulspor
 25/12/2022 Gaziantep FK vs Beşiktaş
 25/12/2022 Hatayspor vs Giresunspor
 25/12/2022 Kasımpaşa vs Sivasspor
 25/12/2022 Konyaspor vs Alanyaspor
 25/12/2022 Trabzonspor vs Fenerbahçe
 25/12/2022 Ümraniyespor vs Başakşehir FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/11/2022 Tuzlaspor vs Yeni Malatyaspor
 26/11/2022 Boluspor vs Sakaryaspor
 26/11/2022 Gençlerbirliği vs Çaykur Rizespor
 27/11/2022 Keçiörengücü vs Samsunspor
 27/11/2022 Pendikspor vs Eyüpspor
 27/11/2022 Erzurumspor FK vs Bandırmaspor
 27/11/2022 Göztepe vs Altay
 28/11/2022 Altınordu vs Manisa FK
 02/12/2022 Eyüpspor vs Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/11/2022 Etimesgut Belediyespor vs Ankara Demirspor
 26/11/2022 Karacabey Belediye Spor vs Kocaelispor
 27/11/2022 Adıyaman FK vs Uşak Spor
 27/11/2022 Diyarbekir Spor vs Kırşehir Futbol Spor Kulübü
 27/11/2022 Fethiyespor vs Pazarspor
 27/11/2022 İskenderunspor A.Ş. vs Serik Belediyespor
 27/11/2022 Kırklarelispor vs Kastamonuspor
 27/11/2022 Van Spor FK vs Sarıyer
 27/11/2022 Zonguldak Kömürspor vs Bucaspor 1928
 27/11/2022 1461 Trabzon FK vs Balıkesirspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 27/11/2022 Çatalcaspor vs 1954 Kelkit Bld.Spor
 27/11/2022 Ağrı 1970 Spor vs Yomraspor
 27/11/2022 Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü vs Edirnespor
 27/11/2022 Belediye Derincespor vs 1922 Konyaspor
 27/11/2022 Belediye Kütahyaspor vs Karaköprü Belediyespor
 27/11/2022 Elazığspor vs Hacettepe 1945
 27/11/2022 Nevşehir Belediyespor vs Şile Yıldızspor
 27/11/2022 Yeni Mersin İdman Yurdu vs Eskişehirspor
 27/11/2022 52 Orduspor FK vs Karşıyaka
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI