UNICEF ‘ten Filistin Çağrısı! Çocuklar ölmesin

Son dakika gelişmesi Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)’ten geldi.Çağrıda Siyonist işgal rejiminin saldırıları nedeniyle en az 60 çocuğun şehid olduğunu, çocuklara yönelik şiddetin bir an önce durdurulması gerektiğin çağrısında bulundu. İşte haberin detayları…
 Tarih: 18-05-2021 09:21:16   Güncelleme: 18-05-2021 09:35:16
UNICEF ‘ten Filistin Çağrısı! Çocuklar ölmesin

Son dakika ile duyurdu…

Siyonist işgal rejiminin, Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs'tan bu yana düzenlediği saldırılarda 61'i çocuk, 36'sı kadın 212 kişi şehid oldu. Saldırılarda, 400'ü çocuk, 270'i kadın olmak üzere bin 400 kişi de yaralandı.

 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), "çocuklara yönelik şiddetin durdurulması" çağrısı yaptı.

UNICEF, Filistinli çocuk nüfusun 2,1 milyona yakın olduğunu, yaklaşık 1 milyonunun Gazze, geri kalanının da Batı Şeria'da yaşadığını belirtiyor. Şu ana dek yerinden edilen 38 bine yakın Filistinlinin yarıya yakınının da çocuk olduğu tahmin ediliyor. Filistin Merkezi İstatistik Kurumunun 2021 yılı verilerine göre Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinli nüfusun yüzde 37,9'u 0-14 yaş arası çocuklardan, yüzde 28,4'ü ise, 15-29 yaş arası gençlerden oluşuyor.

BBC'nin haberine göre 15 yaş altı çocukların yüzde 35,8'i Batı Şeria, yüzde 41'i ise Gazze'de yaşıyor. 2007'den bu yana siyonist işgal rejiminin ablukası altındaki Gazze'de çocukların temel haklara erişiminde ciddi sorunlar yaşanıyor.

 

UNICEF'in 2020 tarihli raporuna göre Filistinli 1 milyon çocuğun insani yardıma ihtiyacı var

Çocuk hakları kuruluşu Save the Children, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te geçen yıl 500'den fazla çocuğun yerinden edildiği ve 53 okulda okuyan 5 binden fazla çocuğun siyonist işgalci rejimin yıkımları sonrası okulsuz kalma riski ile karşılaştıklarını açıklamıştı.

 

Bölgede sağlık hizmetleri, 14 yıldır uygulanan ambargo sonucu zor koşullar altında veriliyor.

Bölgede BM desteğiyle faaliyetlerini sürdürmeye çalışan 22 hastane var. Ancak siyonist işgal rejiminin 2008-2009, 2012 ve 2014'teki saldırıları altyapı üzerinde onarılması zor bir hasar bıraktı.

 

Bomba, roket ya da patlayıcı yapımında kullanılabileceği bahanesiyle bazı sağlık ekipmanlarının bölgeye girişine izin verilmiyor. Bölgede sık sık elektrik kesintileri yaşanıyor ve jeneratör sayısı da az.

En az 500 bin çocuk, temiz ve güvenilir su kaynaklarına erişimden yoksun.

UNICEF, saldırıların çocuklar üzerinde "uzun süreli ve derin" etkileri olduğuna dikkat çekiyor. Siyonist işgalci rejimin 2014'te düzenlediği saldırıda, 495'i çocuk 2 binden fazla Filistinli şehid olmuştu.

 

Yerinden edilen 475 bin kişinin yarıya yakınının çocuk olduğu tahmin ediliyor.

Yaklaşık 50 gün süren saldırıların yüzbinlerce çocuğun psikolojisini etkilediği belirtildi. Bunda ev ve okulların hedef alınması da etkili oldu.

 

BM'nin o dönem yayımladığı bir raporda, Gazze'de 200'den fazla okulun hasar gördüğü, bazılarının onarılamaz hale geldiği, bazılarının yok olduğu belirtildi.

(İLKHA)

 

 

DİĞER İLGİ HABERLER

 

KATAR’DAN AÇIKLAMA

Katar, siyonist işgal rejiminin abluka altındaki Gazze'de Katar Kızılay binasını bombalamasını şiddetle kınadığını açıkladı.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Gazze'de insani yardım ve medya kuruluşlarının hedef alınmasının, uluslararası hukukun, normların ve insani değerlerin açık ihlali olduğu vurgulanarak, uluslararası toplum bu eylemi kınamaya, sivilleri, gazetecileri ve insani yardım çalışanlarını korumak için daha fazla çaba göstermeye çağrıldı.

 

Katar Kızılay Merkezine düzenlenen bombardımanın şiddetle kınandığı açıklamada, Gazze'de Al Jazeera televizyon kanalının ve daha birçok medya kuruluşunun ofisinin bulunduğu Cela adlı 13 katlı binanın da vurulduğu hatırlatıldı.

 

Açıklamada, "Katar'ın Filistin'deki kardeşlerinin adil davalarına destek vermek konusunda hiçbir çabadan geri kalmayacağı" vurgulandı

 (İLKHA)

  Editör: Vandahaber
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DÜNYA Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI