X 20

Tuşba Belediyesi Yükselişine Hız Kesmeden Devam Ediyor

Tuşba Belediyesi; son zamanlarda hayata geçirdiği projeleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuş durumda.
 Tarih: 29-12-2020 13:23:28
Tuşba Belediyesi Yükselişine Hız Kesmeden Devam Ediyor

2019 yılında göreve başlayan Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman 20 ay gibi kısa bir sürede yaptığı başarılı çalışmalarla adından sıkça söz ettiriyor.  Geleceğin Tuşbasını ilçe halkının ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda planlayan Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, göreve geldiği yaklaşık 20 aylık süre zarfında başarması zor bir rekora imza atarak; modern bir hizmet binası, 92 bin beş yüz metrekare alana sahip İskele 2. Etap Sahili ile Van halkının yaklaşık yarım asırdır özlemini çektiği, İskele 15 Temmuz Şehitler Parkı’ nı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüsüne bağlayan İskele Sahil yolunun 5300 metrelik kısmını ilçeye kazandırdı. Aynı zamanda Van Gölü’ nün 200 metrelik kıyısında bulunan 22 bin metrekarelik alanda tasarlanan Ayanıs Halk Plajı Projesini de önümüzdeki sezon hayata geçirmek üzere yapımına başlandığını dile getirdi.

Bir ilçe belediyesi için pandemi şartlarına rağmen 20 ay gibi kısa bir sürede yapılması güç olan tüm bu projeleri gerçekleştiren Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, gerçekleştirdiği tüm projelerde ilçe halkının ihtiyaç ve taleplerini göz önüne alarak bununla birlikte ilçenin en az 50 yıllık geleceğini öngörerek hayata geçirdi.

BAŞKAN AKMAN, ‘HİZMET BİNAMIZ 50 YILLIK İHTİYAÇ ÖNGÖRÜLEREK İNŞA EDİLDİ’

Yaşanan pandemiye rağmen 20 dönümlük peyzaj alanıyla Van'ın ilk kent meydanı olma özelliği taşıyan Tuşba Belediyesi hizmet binasının taban alanı bin 300 metrekare olup, toplam alanı 12 bin 370 metrekaredir. Ayrıca bodrum dahil 6 kattan oluşan hizmet binasını 18 ay gibi kısa sürede tamamlayan Başkan Akman, Tuşbalıların hak ettiği daha fonksiyonel ve daha nezih bir ortamda hizmet almasını sağladı. Tavan ve yer döşemelerinde Selçuklu motiflerinin kullanıldığı hizmet binasında, son teknolojiye göre iklimlendirme sistemi kullandıklarını söyleyen Başkan Akman, “Geleceğe dönük olarak projelendirilen binamız tahmini 50 yıl süre ile ilçemize hizmeti sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Dış cephe tasarımı ise depreme dayanıklı mekanik taşlarla kaplanmıştır. İhtiyaç bakımından gerekli tüm donatılar (mescit, yemekhane, oto park, meclis ve konferans salonu, sığınak v.b.) mevcuttur. Bölgemizdeki iklimsel koşullardan hasar ve onarım gerektirmeyecek şekilde ısıtma sistemi yapılmıştır. Data, güvenlik ve kamera sistemi gibi tüm elektronik hatlar son teknolojiye göre tasarlanmıştır” dedi.

BAŞKAN AKMAN, ‘BÖLGENİN EN BÜYÜK MİLLET BAHÇESİNİ KURUYORUZ’

Başkan Akman’ın, Tuşbalılara müjdesini verdiği bölgenin en büyük millet bahçesi olan ‘Tuşba Millet Bahçesi’nde proje aşamasına gelindi. Şemsibey, İskele ve Bardakçı mahallelerinin sınırlarında yer alan ve Van YYÜ Kampüsü yerleşkesine komşu olan 717 bin 212 metrekarelik alana sahip projenin bölge ekonomisine katma değer sağlayacağını kaydeden Başkan Akman, yeşil dokusu ve sosyal donatıları ile Vanlıların sosyal yaşam kalitesini yükselteceğini dile getirerek, “İskele sahil bandında bulunan Tuşba Millet Bahçesi projemizde; millet kıraathanesi, ibadethane, kütüphane, sergi alanları, el sanatları merkezi, çay bahçesi, yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, her yaş ve yetenekte bireyler için spor alanları, meydanlar, deprem toplanma alanı, doğal göl, çeşmeler, gösteri alanları, açık otopark, açık havuzlar ile seyir iskelelerinin olacağı büyük piknik ve dinlenme alanları bulunacaktır” şeklinde konuştu.

 

TUŞBA’ DAN İKİNCİ MİLLET BAHÇESİ MÜJDESİ

Akköprü Mahallesi’nde bulunan 104 bin 777 metrekarelik alanda ikinci bir Millet Bahçesi müjdesi veren Başkan Akman, burada yapılacak olan Millet Bahçesinin ihalesini tamamlayıp yüklenici firmaya teslim ettiklerini söyledi. 360 günde tamamlanacak olan Akköprü Millet Bahçesi’nin bitmesiyle Akköprü Mahalle sakinlerinin hak ettiği hizmete kavuşacağını vurgulayan Başkan Akman, “Daha yaşanılır bir Tuşba için yola çıktığımız ilk günden beri tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Özlediğimiz ve hak ettiğimiz hizmetlere kavuşmanın ve başlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Tuşba ilçemizin bir dinleme, mesire ve yeşil alanı olacağını özellikle bilmenizi isterim” ifadelerini kullandı.

İSKELE SAHİL REKREASYON 2. ETAP PROJESİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında desteklenen ve 15 milyon TL’ye mal olan İskele Sahil Bandı 2. Etabı, bin 50 metre kıyı uzunluğu ve 92 bin 500 metrekare alanıyla bölgede bulunan ender piknik, dinleme ve eğlence alanlarından biri haline geldi. Yapımı 18 ay gibi kısa bir sürede Van Gölü’nün İskele kıyı şeridini yeniden düzenlenip yeşillendirerek yaşam alanı haline getirdiklerini vurgulayan Başkan Akman, ilçeye yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra Van Halkının istirahat edebileceği nezih ve güvenilebilir bir sahil bandı kazandırdıklarını dile getirdi. Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, “Bu proje ile Tuşba İlçesi’nin gözbebeği konumundaki İskele ile Van Yüzüncü Yıl Üniversite arası sahil şeridini; insanlarımızın sağlıklı bir ortam olarak kullanabilmesi, ilçemizin doğal yapısı korunarak sürdürülebilir estetik, temiz ve daha yaşanabilir bir yeşil çevre oluşturulması hedefledik” diye belirtti.

 

Bu proje ile oluşturdukları bin 380 metre sahil bandının Van halkı için sağlıklı bir yaşam alanı olduğunu anlatan Başkan Akman, yaklaşık 137 bin metrekare kıyı alanının ıslah edildiğinin altını çizdi. Başkan Akman, “Kıyı şeridinde yürüme, koşu ve bisiklet parkuru imkanı sağlandı. Gençlerin spor yapmaları için plaj voleybolu ve futbol sahası yapıldı. Sergi ve sosyal etkinliler için İnci Kefali, Van Kedisi ile 300 metrekare büyüklüğünde havuzlu meydan, lale figürlü DAKA Anıt alanı aynı zamanda çocuklar için oyun alanları yapıldı. Doğu Anadolu Bölgesi’nde ilk defa çocuk survivor parkuru ve gençler için macera parkur alanları kazandırıldı. Halkın dinlenebileceği geniş fitness, piknik ve eğlence alanları yapıldı. Toplamda 117 adet barbekülü kamelya ve piknik masası kurulumu yapıldı. Kıyı şeridi boyunca 3 adet çeşme kuruldu. 24 saat kamera ve mobese sistemi ile daha güvenli bir ortam sağlandı. Bilgilendirme amacıyla duyuru ve anons sistemi kuruldu. Bölgemiz için modern bir proje kazandırıldı. Güvenlik odası, mescit, WC (Engelli WC), çocuk bakım odası, depo ve satış büfesi yapıldı. Bin 380 metre sahil şeridi boyunca araç yolu ve otopark alanları yapıldı. Halkın ihtiyacına yönelik dekoratif satış büfeleri kuruldu. Kiralama sistemi ile halkın kullanımına sunulmak üzere 20 adet bisiklet bırakıldı ve tranbolinler kuruldu” diye belirtti.

YILLARIN HAYALİ TUŞBA BELEDİYESİ İLE GERÇEK OLDU

Van’da yıllardır hayal edilen ve sık sık kamuoyu gündemini meşgul eden ‘Sahil Yolu Projesi, birinci ve ikinci etaplar şeklinde yine yıllar sonra kendileri tarafından günümüzün şartlarına uygun olarak bisiklet ve yürüyüş yolları da eklenerek yapıldığını anlatan Başkan Akman, göreve geldiği günden bu yana Tuşba’yı marka ilçe haline getirmek için gecesini gündüzüne katarak çalıştıklarını anlattı.

BAŞKAN AKMAN, ‘ÖNCELİKLERİMİZDEN BİRİ DE YOLDUR’

Yaptıkları bütün çalışmaları; Tuşba’nın kimliğini yansıtan aynı zamanda özüne sadık kalarak çağın gereklerine uygun şekilde geliştirerek uyguladıklarını ifade eden Başkan Akman, “Hizmetlerimizi yaparken hep bu doğrultuda hareket ettik. Bir belediyenin hizmetlerindeki önceliklerinden biri de yoldur. Yol medeniyettir. Yolun olmadığı yerde medeniyetten bahsetmek mümkün değildir” dedi.

Tuşba, ‘Sahil Yolu Projesi’ni de bu bağlamda değerlendirdiklerini ve çok önemli bulduklarını söyleyen Başkan Akman, “Yolumuz yaklaşık olarak 5300 metre uzunluğundadır. İskele 15 Temmuz Şehitler Parkını, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüsü’ne bağlamaktadır. Yeni açılan bu yolumuz, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük Millet Bahçesi olma özelliğine sahip olan ‘Tuşba Millet Bahçesi’ projemizi çevrelemektedir. Aynı zamanda yolumuzun Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüsü kısmında başlatılmış olan ‘Yeşil Bant’ çalışmasında da sona gelindi. Ana yollara alternatif olan sahil yolumuza paralel bisiklet ve yürüyüş yolları da bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

BAŞKAN AKMAN; ‘TUŞBAMIZA İKİNCİ HALK PLAJINI KAZANDIRDIK’

Türkiye’nin iç sulardaki ilk ve tek mavi bayraklı halk plajını Van’a kazandıran Tuşba Belediyesi, bir ilke daha imza atarak 22 bin metrekare toplam alana sahip Ayanıs Halk Plajı’nın yapımına başladı. İhale sürecinin ardından geçtiğimiz günlerde yüklenici firmaya yer teslimi yapılan halk plajı 100 iş günü içerisinde tamamlanarak Van halkının hizmetine sunulacak. Yaklaşık 2 milyon 100 bin TL’ye mal olacak olan Ayanıs Halk Plaj bölge halkına kazandırılan ikinci halk plajı olacağını dile getiren Başkan Akman, “Belediyemiz tarafından Van’a kazandırılan Mavi Bayraklı Halk Plajı, çevre illerden de vatandaşların gelmesi üzerine yetersiz kalıyordu ve bize bu konuda çok talep geliyordu. Bizlerde halkımızın bu taleplerini göz ardı etmedik. Vatandaşlarımızın şehrin stresinden uzaklaşabilecekleri ve aileleriyle dinlenebilecekleri, Van Gölü kenarında çok özel bir plaj alanı projelendirdik, inşallah önümüzdeki sezon hayata geçirmeyi planlamaktayız’’ dedi.

Başkan Akman, Tuşbanın gelişmesi ve kalkınması için hazırladıkları projelere desteklerini esirgemeyen başka Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, Maliye Bakanımız Lütfi Elvan ve ilgili tüm bakanlar ile Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’ e şükranlarını arz ettiğini dile getirdi

 

  Editör: Vandahaber   Kaynak: Editör
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABER Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Fenerbahçe 13 9 2 2 36 14 29 +22
2 Galatasaray 13 8 2 3 23 10 27 +13
3 Adana Demirspor 13 6 1 6 24 14 24 +10
4 Konyaspor 14 6 2 6 16 9 24 +7
5 Başakşehir FK 13 7 3 3 19 15 24 +4
6 Kayserispor 14 7 5 2 20 15 23 +5
7 Trabzonspor 13 6 2 5 19 16 23 +3
8 Beşiktaş 13 6 3 4 26 18 22 +8
9 Alanyaspor 14 4 5 5 19 24 17 -5
10 Gaziantep FK 13 4 5 4 19 19 16 0
11 Antalyaspor 12 5 6 1 19 21 16 -2
12 Giresunspor 13 4 6 3 13 20 15 -7
13 Kasımpaşa 13 4 6 3 11 22 15 -11
14 Hatayspor 13 4 7 2 12 22 14 -10
15 Fatih Karagümrük 13 3 6 4 24 27 13 -3
16 MKE Ankaragücü 13 3 6 4 16 21 13 -5
17 Sivasspor 14 2 7 5 13 19 11 -6
18 İstanbulspor 13 2 9 2 12 26 8 -14
19 Ümraniyespor 13 1 8 4 15 24 7 -9
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 15 10 1 4 22 9 34 +13
2 Çaykur Rizespor 14 6 1 7 21 10 25 +11
3 Pendikspor 14 7 3 4 20 9 25 +11
4 Keçiörengücü 14 7 3 4 26 19 25 +7
5 Boluspor 14 7 3 4 14 8 25 +6
6 Samsunspor 14 6 2 6 20 13 24 +7
7 Manisa FK 14 6 3 5 22 20 23 +2
8 Bodrumspor 14 6 4 4 23 17 22 +6
9 Bandırmaspor 14 5 3 6 18 19 21 -1
10 Sakaryaspor 15 6 8 1 23 25 19 -2
11 Altay 14 4 4 6 12 13 18 -1
12 Adanaspor 14 4 5 5 22 22 17 0
13 Göztepe 13 5 6 2 12 12 17 0
14 Tuzlaspor 14 4 6 4 17 19 16 -2
15 Erzurumspor FK 14 3 6 5 15 21 14 -6
16 Altınordu 14 3 8 3 14 26 12 -12
17 Yeni Malatyaspor 15 2 8 5 14 24 11 -10
18 Gençlerbirliği 14 1 9 4 14 27 7 -13
19 Denizlispor 14 1 10 3 10 26 6 -16
Takım O G M B A Y P AV
1 Bucaspor 1928 16 10 1 5 28 9 35 +19
2 Kocaelispor 16 10 1 5 32 17 35 +15
3 İskenderunspor A.Ş. 16 10 2 4 24 12 34 +12
4 Karacabey Belediye Spor 16 8 2 6 23 13 30 +10
5 1461 Trabzon FK 16 8 3 5 18 10 29 +8
6 Ankara Demirspor 16 7 3 6 23 9 27 +14
7 Kırklarelispor 16 6 3 7 18 13 25 +5
8 Van Spor FK 16 6 4 6 19 17 24 +2
9 Serik Belediyespor 16 6 4 6 21 20 24 +1
10 Zonguldak Kömürspor 16 7 6 3 17 19 24 -2
11 Fethiyespor 16 5 8 3 19 26 18 -7
12 Etimesgut Belediyespor 16 4 7 5 19 21 17 -2
13 Sarıyer 16 3 5 8 18 23 17 -5
14 Kastamonuspor 16 4 7 5 15 22 17 -7
15 Adıyaman FK 16 3 7 6 14 22 15 -8
16 Balıkesirspor 16 4 9 3 12 21 15 -9
17 Kırşehir FSK 16 2 7 7 13 20 13 -7
18 Uşak Spor 16 3 9 4 10 22 13 -12
19 Diyarbekir Spor 16 1 9 6 13 25 9 -12
20 Pazarspor 16 1 11 4 10 25 7 -15
Takım O G M B A Y P AV
1 Yeni Mersin İY 14 11 2 1 21 7 34 +14
2 52 Orduspor FK 14 9 3 2 23 13 29 +10
3 Karşıyaka 14 8 4 2 16 7 26 +9
4 Karaköprü Belediyespor 14 7 2 5 15 6 26 +9
5 Belediye Derincespor 14 7 2 5 18 14 26 +4
6 Belediye Kütahyaspor 14 6 3 5 18 12 23 +6
7 Ağrı 1970 Spor 14 6 3 5 13 9 23 +4
8 Nevşehir Belediyespor 14 5 4 5 18 16 20 +2
9 Hacettepe 1945 14 5 5 4 17 18 19 -1
10 Elazığspor 14 5 6 3 16 21 18 -5
11 1954 Kelkit Bld.Spor 14 3 4 7 11 13 16 -2
12 1922 Konyaspor 14 5 8 1 14 20 16 -6
13 Çatalcaspor 14 4 7 3 15 16 15 -1
14 Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü 14 4 7 3 11 16 15 -5
15 Şile Yıldızspor 14 1 5 8 12 15 11 -3
16 Yomraspor 14 2 8 4 8 15 10 -7
17 Edirnespor 14 3 11 0 10 22 9 -12
18 Eskişehirspor 14 2 9 3 13 29 9 -16
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/12/2022 Adana Demirspor vs Fatih Karagümrük
 25/12/2022 Antalyaspor vs MKE Ankaragücü
 25/12/2022 Galatasaray vs İstanbulspor
 25/12/2022 Gaziantep FK vs Beşiktaş
 25/12/2022 Hatayspor vs Giresunspor
 25/12/2022 Kasımpaşa vs Sivasspor
 25/12/2022 Konyaspor vs Alanyaspor
 25/12/2022 Trabzonspor vs Fenerbahçe
 25/12/2022 Ümraniyespor vs Başakşehir FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 02/12/2022 Eyüpspor vs Tuzlaspor
 03/12/2022 Bandırmaspor vs Altınordu
 03/12/2022 Bodrumspor vs Gençlerbirliği
 03/12/2022 Samsunspor vs Denizlispor
 03/12/2022 Sakaryaspor vs Erzurumspor FK
 04/12/2022 Manisa FK vs Keçiörengücü
 04/12/2022 Adanaspor vs Göztepe
 04/12/2022 Altay vs Boluspor
 05/12/2022 Çaykur Rizespor vs Pendikspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/12/2022 Ankara Demirspor vs Kastamonuspor
 03/12/2022 Bucaspor 1928 vs Van Spor FK
 03/12/2022 Kocaelispor vs Etimesgut Belediyespor
 03/12/2022 Sarıyer vs İskenderunspor A.Ş.
 03/12/2022 Serik Belediyespor vs Diyarbekir Spor
 04/12/2022 Fethiyespor vs Kırklarelispor
 04/12/2022 Balıkesirspor vs Adıyaman FK
 04/12/2022 Kırşehir Futbol Spor Kulübü vs Karacabey Belediye Spor
 04/12/2022 Pazarspor vs 1461 Trabzon FK
 04/12/2022 Uşak Spor vs Zonguldak Kömürspor
 04/12/2022 Balıkesirspor - Adıyaman FK Adıyaman FK ligde deplasmandaki son 8 maçında hiç kazanamadı  Balıkesirspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/12/2022 Karşıyaka vs Yeni Mersin İdman Yurdu
 03/12/2022 Şile Yıldızspor vs Belediye Derincespor
 03/12/2022 Yomraspor vs Çatalcaspor
 04/12/2022 Ağrı 1970 Spor vs Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü
 04/12/2022 Eskişehirspor vs Belediye Kütahyaspor
 04/12/2022 Hacettepe 1945 vs Nevşehir Belediyespor
 04/12/2022 Karaköprü Belediyespor vs Elazığspor
 04/12/2022 1922 Konyaspor vs Edirnespor
 04/12/2022 1954 Kelkit Bld.Spor vs 52 Orduspor FK
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI