Türk devletlerinden kritik toplantı! Sürpriz kararlar çıkabilir…

TDT Devlet Başkanları, yarın Astana’da “Türk Devri” ilkesiyle bir araya gelecek. Filistin’deki katliamların ve ikili ilişkilerin toplantının ana gündem maddelerini oluşturması beklenirken zirveden sürpriz kararların çıkması bekliyor.

Türk devletlerinden kritik toplantı! Sürpriz kararlar çıkabilir…
Yayınlama: 02.11.2023
Düzenleme: 02.11.2023
A+
A-

Küresel ticaret hatları savaşlarla sekteye uğrarken, Türk devletleri tedarik zincirlerinin anahtarını elinde tutmaya hazırlanıyor. Bu doğrultuda Türk devletlerinin liderleri “Türk Devri” ilkesiyle bir araya geliyor.

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanlarının 10. Zirvesi yarın Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in ev sahipliğinde gerçekleşecek zirveye Türkiye, Azerbaycan,Kırgızistan ve Özbekistan Cumhurbaşkanlarının yanı sıra sıra aralarında KKTC’nin de bulunduğu gözlemci ülkelerin devlet veya hükûmet başkanları ile TDT Genel Sekreteri katılacak.

Türk devletlerinden kritik dönemde mesaj gibi toplantı! Sürpriz kararlar çıkabilir...

ERDOĞAN BUGÜN GİDİYOR

Bugün Kazakistan’a gidecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımcılara hitap edeceği, liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştireceği belirtildi.

Küresel ekonominin ve ticaretin ana gündem maddeleri arasında yer aldığı zirvede İsrail-Filistin arasında yaşanan savaş da masada olacak. Gazze’de yaşanan insanlık dramını görüşecek olan liderler, ateşkesin bir an önce sağlanması konusunu değerlendirecek. Zirvede, liderler bir dizi önemli konuda karar alacak. Ekonomi, ticaret, ulaştırma ve gümrük alanlarındaki TDT projeleriyle ilgili çeşitli anlaşmaların ve resmî belgelerin karara bağlanacağı üst düzey bir platform oluşturacak.

Türk devletlerinden kritik dönemde mesaj gibi toplantı! Sürpriz kararlar çıkabilir...

Liderler ayrıca, üye ve gözlemci devletler arasında çeşitli alanlardaki çok taraflı iş birliğini ele alarak, siyasi ve ekonomik gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunacak. Teşkilatın Dönem Başkanlığının Özbekistan’dan Kazakistan’a geçeceği zirve programının kapanışında liderler, Astana Senedi’ni ve Astana Zirve Bildirisi’ni imzalayacak.

YİRMİDEN FAZLA PROJE

Teşkilat çerçevesinde ekonomiden ulaştırmaya, turizmden eğitime, gençlik ve spordan sağlığa 20’den fazla farklı alanda çok yönlü çalışma ve projeye imza atıyor. Liderler zirvesi öncesinde TDT Dışişleri Bakanları Konseyi, zirvenin gündem maddeleri ve devlet başkanları tarafından imzalanacak belgeler üzerinde nihai çalışmaları yürütmek üzeere Astana’da bir araya gelecek.

TÜRKİYE GAZETESİ

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.