Savcı Sayan Keledoş Bizim Demişti! Van’a ait Belgesi çıktı

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan da hesabından yaptığı paylaşımla patenti Van’a ait olan keledoş yemeğinin Ağrı’ya has olduğunu yazdı. Şimdi kime ait olduğu belgeleri çıktı.
 Tarih: 30-04-2021 08:26:36   Güncelleme: 01-05-2021 03:28:36
Savcı Sayan Keledoş Bizim Demişti! Van’a ait Belgesi çıktı

Van'ın yemek kültüründe önemli yer tutan ve ilkbaharda dağlardan toplanan otların kurutulmasıyla hazırlanan yöresel tatlardan "keledoş", kentte vazgeçilmeyen lezzetler arasında yer alırken, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “İftarda Ağrı’nın meşhur tarihi yemeği keledoş var.

” KELEDOŞUN PATENTİ VAN’DA

Van mutfağının lezzetli yemeklerinden Keledoş resmi koruma altına alındı.  Van Ticaret ve Sanayi Odası'nın Keledoş yemeği için 15 Ağustos 2017 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu'na yaptığı başvuruyu değerlendiren Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanlığı 229 sayı ile Keledoş yemeğinin Van'a ait olduğunu resmen tescilledi. Türk Patent ve Marka Kurumu 8 Kasım 2017 tarihli "Van Keledoşu" Coğrafi İşaret Tescil Belgesi'ni resmi yazıyla Van TSO'ya gönderdi.


KAYNAK: Şehrivan Gazetesi

 


İLGİLİ DİĞER HABERLERİ OKU!


Van Tso Yöresel Değerlere Sahip Çıkıyor

 

Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından yürütülen çalışmalar sonucu kentin yöresel değerleri olan ‘Keledoş, Murtuğa, Kavut ve Savatlı Gümüş’ işlemesinin coğrafi işaret tescil belgeleri alındı.
Van’ın markalaşması yolunda hummalı bir çalışma içerisine giren Van TSO, kente has yöresel tatların tescillenmesi amacıyla faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Van Ticaret ve Sanayi Odasının yürüttüğü çalışmalar sonucunda Van ile özdeşleşen ‘Keledoş, Murtuğa, Kavut ve Savatlı Gümüş’ işlemesinin coğrafi işaret tescil belgeleri, Türk Patent ve Marka Kurumunda yapılan törende alındı.


“Van’ın değerlerine, lezzetlerine sahip çıkıyoruz”
Oda olarak Van’ın değerlerine, kültürüne ve lezzetlerine sahip çıktıklarını belirten Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, “Şehrimizin markalaşması için başlattığımız çalışmalarla yöresel tatların tescillenmesi amacıyla yoğun bir mesai harcıyoruz. Bununla ilgili önemli bir ilerleme kaydettik. İlk etapta başvurusunu gerçekleştirdiğimiz dört değerimize ilişkin tescil belgelerini aldık. İnanıyorum ki bu tescil işlemleri, kültürel değerlerimizin bizden sonraki nesillere doğru şekilde aktarılmasını sağlayacak” dedi.


Kültürel değerlerin ulusların kimliklerini oluşturduğunu ifade eden Takva, “Yöresel değerleri ekonomiye kazandıran ve daha da önemlisi bunları yaşatarak gelecek nesillere aktarmayı sağlayan coğrafi işaretlerde bu çerçevede önemli bir sınaî mülkiyet hakkı. Atalarımızdan bize miras kalan kültürel ve milli değerlerimiz hem bizim için birer emanet hem de gelecek nesillerimiz için korunması gereken kıymetlerimizdir. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Türk Patent ve Marka Kurumunda yapılan belge takdim törenine Van TSO Başkanı Necdet Takva’nın yanı sıra Meclis Başkanı M. Yasin Ertürk, Meclis Başkan Yardımcısı Turan Avcı, Yönetim Kurulu Başkan yardımcıları Faruk Biner, Fevzi Çeliktaş, yönetim kurulu üyeleri Ömer İnanç, Murat Beyaz, İlhan Kaya ve meclis üyesi Yusuf Konak katıldı.
Törenin ardından coğrafi işaret tescil belgesi alan ürünlere ilişkin hazırlanan sergide katılımcılara ‘Keledoş, Murtuğa ve Kavut’ ikramı yapıldı.

  Editör: Vandahaber
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABER Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI