Nemrut’ta çöp temizliği

Bitlis’te doğa harikası Nemrut Krater Gölü çevresinde 5 Haziran Türkiye Çevre Haftası nedeniyle öğrenciler tarafından çöp toplandı.

Nemrut’ta çöp temizliği
Yayınlama: 08.06.2023
A+
A-

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Milli Parklar Doğa Koruma İl Müdürlüğü, Nemrut Jeopark Derneği ve AKUT tarafından düzenlenen etkinlik çerçevesinde yaklaşık 200 öğrenci kalderada çevre temizliği yaptı. Ellerine çöp poşetlerini alan öğrenciler ve STK üyeleri, ormanlık alana dağılarak piknikçiler tarafından çevreye atılan çöpleri temizledi.

Nemrut’ta çöp temizliği

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bitlis İl Müdür Yardımcısı Abdusselam Tadik, farkındalık kazandırmak için bu tür etkinlikleri yapmaya devam edeceklerini belirtti. Tadik, “Bugün burada 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebeti ile bulunuyoruz. Her ne kadar çevre günü olarak bilinse de ülkemizde Türkiye Çevre Haftası olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Hafta başından beri Van Gölü’müzün etrafındaki ilçelerde hafta ile ilgili çeşitli etkinlikler yaptık.

 

Vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize farkındalık kazandırmak amacıyla hem temizlik olarak hem de farklı şenlikler olarak etkinlikler düzenledik. Dünyanın en büyük ikinci krater gölü olan Nemrut Krater Gölü’ndeyiz. Buranın gölü de, suyu da ve ormanı da var. Farklı doğa güzellikleri bulunmaktadır. Öğrencilerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızla beraber farkındalık oluşturmak amacıyla buraya gezi düzenledik, ardından çöp temizliği yaparak katkıda bulunmak istiyoruz. Kamuoyu oluşturmak adına böyle etkinlikler yapmaya devam ediyoruz. Halkımızdan istediğimiz, buranın doğal güzelliklerinin anlatılması ve buradan yararlanırken zarar verilmemesidir” diye konuştu.

Kaynak: İHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.