Milletvekilleri Van’ın Sorunlarını Çözemiyor

Van TSO ve Van TB eski başkanı iş insanı Feridun Irak, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde siyasi partiler aday belirlerken Van’ı ve Van’ın sorunlarını iyi bilen adaylara yer vermesi gerektiğini ifade etti.

Milletvekilleri Van’ın Sorunlarını Çözemiyor
Yayınlama: 07.10.2023
A+
A-

Başkan Irak, reçeteyi sundu: Van’ı ve sorunlarını bilen adaylara yer verilmeli

Vansesi Gazetesi’nden Burhan Ergin’e açıklamalarda bulunan Van TSO ve Van TB eski başkanı iş insanı Feridun Irak, Van’ın sorunlarla boğuşan bir kent olduğunu belirterek, “Müthiş potansiyeli olan bir iliz. Türkiye’de arazi bakımından Türkiye’nin 5’inci büyük ili, nüfus bakımından 19’uncu büyük ili, verimli toprakları, 7 bin yıllık tarihi olan Van maalesef sosyo ekonomik göstergelerinden 81 ilde son 5’te yer almaktadır. Bu ilimize yakışmıyor. Bunun nedenlerinin araştırılarak 70’li, 80’li yıllarda olduğu gibi Van’ı yeniden sanayi kenti, yeniden tarım kenti, yeniden turizm kenti yapmalıyız. Daha fazla zaman kaybetmemeliyiz” diye konuştu.

“MİLLETVEKİLLERİ VAN’IN SORUNLARINI ÇÖZEMİYOR”

Van Milletvekillerinin sorunları çözmediğini belirten Irak, “Van milletvekillerinin çalışmalarıyla ilgili benden 0 ile 10 arasında not istiyorsanız 0 veriyorum. Bu memleketin ulaşım sorununa bir tek sefer sayısı ilave edemeyenlere verebileceğimiz başka ne not olabilir ki, bakın çevre yolumuz 15 yıldır bekliyor. Demir yolumuz kesinti, stat yok, otogar yok, toptancı sebze hali yok. Havalimanının hizmet binası son derece yetersiz, bir tanesine bu zamana kadar çözüm getirebildiler mi? Bunu iktidar veya muhalefet hiç fark etmez hepsine söylüyorum. Sadece milletvekillerini de kastetmiyorum. Bunların yereldeki teşkilatlarını da işin içine dahil ediyorum. Yani bunca sorun varken tık yok. Dolayısıyla tümüne sıfır veriyorum” diye konuştu.

“VAN TSO VE VAN TB AYNI ÇATI ALTINDA BULUŞABİLİRDİ”

Van Ticaret ve Sanayi Odası ile Van Ticaret Borsası’nı aynı çatı altında buluşturmak için geçmişte talepte bulunduğunu ancak dönemin Van TSO yönetimi tarafından kabul edilmediğini söyleyen Irak, “Van Ticaret Borsası için yapmış olduğumuz hizmet binasının arsasını Milli Emlak’tan satın aldık. Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın o günkü yönetimi de şuanda binalarının yapıldığı arsayı onlarda Milli Emlak’tan satın aldılar. Bizim de onların da arsaları almamızın nedeni hizmet binamızı yapmaktı, o günlerde ben Van Ticaret Borsası’ndaki yönetim kurulu arkadaşlarımıza bir öneride bulundum. Dedim ki arkadaşlar Van Ticaret Borsası ve Van Ticaret ve Sanayi Odası aynı üst kuruluşun kuruluşlarıyız. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, odalar onlar, borsalar biziz, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirelim. Ne olduğunu sordular. Van Ticaret ve Sanayi Odası’na yazı gönderelim. ”

“Diyelim ki ikimizde hizmet binası yapmak için arsa aldık. Gelin sizin arsanızın üzerinde ortak bir hizmet binası yapalım. Herşeyi düzgün bir projeyle ortak yapalım. Van Ticaret ve Sanayi Odası ile Van Ticaret Borsası’nı tek çatı altında buluşturmak istedik. Ne kadar para harcanırsa yarı yarıya dedik. İlave olarak da 7 bin metrekareden oluşan arsamızı size devredelim. Orayı da fuar ve kongre alanı yapın. Biz bunu yazılı olarak teklif ettik. Ancak ne yazık ki talebimiz onlar tarafından reddedildi.”

 

“Şimdi düşünün, gözünüzün önüne getirin, ayın üst kuruluşun iki birimi aynı arsa üzerinde, çok modern, ortak bir hizmet binası yapmış, diğer taraftan da şehrin hemen göbeğinde sayılacak bir alanda da fuar ve kongre merkeziniz var. Bakın bugün fuarlar Van Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fuar ve kongre merkezinde düzenleniyor. Ulaşım sorunundan dolayı kimse gidemiyor, fuarlar sönük geçiyor.  Benim söylediğim herşey belgelidir. İstedikleri zaman onlara yazdığımız yazının, onların bize verdiği cevabın kopyasını paylaşabilirim” diye konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.