Memur-Sen’den 81 ilde eylem kararı

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmelerinde hükümetin ikinci teklifinden de memnun kalmayan Memur-Sen, 81 ilde eylem kararı aldı. Açıklamada, “Kamu İşveren Heyeti’nin kamu görevlilerine sunduğu yetersiz teklifi kabul etmiyor Ankara’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde ve 81 ilde eş zamanlı olarak protesto ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Memur-Sen’den 81 ilde eylem kararı
Yayınlama: 18.08.2023
Düzenleme: 18.08.2023
A+
A-

Hükümet, memur ve memur emeklilerine toplu sözleşme zammı için yeni teklifini sundu. 2 yıl için yüzde 110 zam isteyen memurlara, 2024’te yüzde 15+10, 2025’te ise yüzde 6+5 olmak üzere toplamda yüzde 36 zam teklif edildi. Ancak bu tekliften memnun kalmayan Memur-Sen, eyleme gideceklerini ifade etti. Açıklamada “Ankara’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde ve 81 ilde eş zamanlı olarak protesto ediyoruz” denildi.

HÜKÜMET, İKİNCİ TEKLİFLE GELDİ

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde taraflar üçüncü kez bir araya geldi. Toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Kamu İşveren Heyeti’nin ikinci zam teklifini duyurdu. Buna göre 2024’ün ilk 6 ayı için yüzde 15, ikinci 6 ayı için yüzde 10, 2025’in ilk 6 ayı için yüzde 6, ikinci 6 ayı için ise yüzde 5 zam teklif edildi. Ancak memurlar 2 yıl için yüzde 110 zam istemişti.

“BİR SENDİKA NASIL BİR ADIM ATARSA ONLARI ATACAĞIZ”

Hükümetten gelen ikinci teklif de memurları memnun bırakmadı. Memur-Sen, istediğini alamazsa grev sinyali verdi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Talepleriniz kabul edilmezse ne gibi adımlar atacaksınız?” diye soruldu. Yalçın, “Biz sendikayız. Dolayısıyla bir sendika nasıl bir adım atarsa onları atacağız. Onun için biz burada iyi niyetle bu masadayız. Çözüm için zorluyoruz. Umudumuzu hiçbir zaman kaybetmedik. Hep umudumuzu koruduk. Çünkü bu masa kamu görevlileri için en önemli çözüm masası, en önemli sorunları çözme mekanizması. Biz söyleyeceğimizi söyledik” ifadelerini kullandı.

MEMUR-SEN’DEN EYLEM KARARI

Memur-Sen, bugün sosyal medyadan yaptığı açıklamada eyleme gideceklerini ifade etti. Yapılan paylaşımda yarın işaret edilerek “Kamu İşveren Heyeti’nin kamu görevlilerine sunduğu yetersiz teklifi kabul etmiyor Ankara’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde ve 81 ilde eş zamanlı olarak protesto ediyoruz” denildi.

Hükümetin ikinci teklifinden de memnun kalmayan Memur-Sen'den 81 ilde eylem kararı

MEMURLAR NE İSTİYOR?

Ağustos ayında tamamlanması gereken zam pazarlığında memurun talebi önümüzdeki yıl için yüzde 70 olurken, 2025 içinse yüzde 40 zam olarak açıklandı. Ayrıca aylık 7 bin 650 lira kira yardımı da talep ediliyor.

HÜKÜMETİN İLK TEKLİFİ

Hükümet 14 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen 2. toplantıda 2024’te ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9, 2025’te ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 zam teklifinde bulunmuştu.

HÜKÜMET, 2. TEKLİFTE YÜZDE 2’LİK ARTIŞ YAPTI

Memur-Sen’in ilk teklife revize istemesinin ardından bugün hükümet yeni teklifini sundu. Buna göre, 2024’ün ilk 6 ayı için yüzde 15, ikinci 6 ayı için yüzde 10, 2025’in ilk 6 ayı için yüzde 6, ikinci 6 ayı için ise yüzde 5 zam teklif edildi. İlk teklif ile ikinci teklif arasındaki fark yüzde 2 oldu.

İŞTE MEMURLARIN TALEPLERİ2024-2025 yıllarında toplam yüzde 110 zam isteyen Memur-Sen’in talepleri şöyle:Verilen sözün yerine gelmesi, vaadin karşılığını bulması için öncelikle maaşlarda 1.650 TL artış istiyoruz.

Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine;

2024 yılı için 3’er aylık dönemler itibariyle Refah Payı dahil toplamda %70,2025 yılı için 6’şar aylık dönemler itibariyle Refah Payı dahil toplamda %40 artış istiyoruz.Toplu Sözleşme ikramiyesinin artırımlı ve aylık olarak ödenmesini istiyoruz.1. Dereceye gelmiş bütün kamu görevlilerinin Ek Göstergelerinin 3600 olmasını istiyoruz.Kamu görevlilerine aylık 7.650 TL Kira Yardımı yapılmasını istiyoruz.Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılarak GİH’e geçirilmesini istiyoruz.Ramazan ve Kurban Bayramlarında, ayrı ayrı 4.850 TL Dini Bayram ikramiyesi istiyoruz.Aile Yardımı olarak; eş yardımının 2.000 TL, çocuk yardımın 500 TL olmasını istiyoruz.Gelir Vergisinin %15’e sabitlenmesini istiyoruz.Mühendis, şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı, şef vb. ünvanlı personelin özel hizmet tazminatı ve ek ödemeler dahil mali haklarının yeniden belirlenmesini istiyoruz.Deprem bölgesindeki kamu görevlilerine ödül verilmesini ve tazminatlarının 2025 yılı sonuna kadar ödenmesini istiyoruz.Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavlarının üç yılı aşmayacak şekilde periyodik olarak yapılmasını istiyoruz.Kıdem aylığı hesabındaki gösterge rakamının 100’e yükseltilmesini ve süre sınırlamasının kaldırılması istiyoruz.Fazla Çalışma, Harcırah, Arazi Tazminatı, Giyecek Yardımı ve Yemek Yardımlarının artırımlı olarak ödenmesini istiyoruz.4688 sayılı Kanun’un evrensel ilke ve normlara uygun hale getirilmesini istiyoruz.Kamu Personel Sisteminin; ücret skalası, ünvan, kariyer gibi hususlar iyileştirilerek, revize edilmesini istiyoruz.Engellilere, gazilere, gazi ve şehit yakınlarına ilave ödeme yapılmasını istiyoruz.Disiplin cezalarının affına yönelik, belli kıstaslarla 17 yıl sonra düzenleme yapılsın istiyoruz.Kadın kamu görevlilerinin 16 hafta olan ücretli doğum izinlerinin 32 hafta olmasını, süt izni sürelerinin artırılmasını ve yarım zamanlı çalışma hakkının fiili uygulamaya dönüşmesini istiyoruz.Doğum yardımının 5.098 TL, evlenme yardımının 24.215 TL, ölüm yardımının 19.372 TL olarak ödenmesini istiyoruz.Kurumlarda ücretsiz kreş hizmeti verilmesini, bu hizmetin sunulamadığı yerlerde 2.778 TL, kreş yardımı verilmesini istiyoruz.8.077 TL seyyanen zammın emekli kamu görevlilerine de yansıtılmasını istiyoruz.Emekli kamu görevlilerinin, en son görev yaptıkları kurumların dâhil olduğu hizmet kolundaki sendikalara üye olabilmesini istiyoruz.”

Hükümetin ikinci teklifinden de memnun kalmayan Memur-Sen'den 81 ilde eylem kararı

Kaynak : Haberler

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.