Memur-Sen Van’da eylem yaptı

Hükümetin kamu görevlilerine verdiği maaş zammı teklifini kabul etmeyen Memur-Sen Türkiye genelinde eylem yaptı.

Memur-Sen Van’da eylem yaptı
Yayınlama: 18.08.2023
A+
A-

Refah payı içeren gerçekçi teklif bekliyoruz

Memur-Sen Van İl Temsilciliği binası önünde gerçekleşen eylemde konuşan Başkan Uca, refah payı içeren gerçekçi teklifler beklediklerini dile getirdi.

Kamu İşveren Heyeti’nin kamu görevlilerine sunduğu maaş teklifini kabul etmeyen Memur-Sen Türkiye genelinde eylem yaptı. Memur-Sen Van Temsilciliği eylemde refah payı içeren gerçekçi teklifler beklediklerini dile getirdi.

Kamu İşveren Heyeti’nin kamu görevlilerine sunduğu maaş teklifini kabul etmeyen Memur-Sen’e bağlı sendikalar, Türkiye genelinde eylem gerçekleştirdi.

Memur-Sen Van İl Temsilciliği önünde bir araya gelen Memur-Sen’e bağlı sendikalar, basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını Memur-Sen Van İl Temsilcisi Mehmet Ali Uca, okudu.

Başkan Uca, “Aklıyla, fikriyle, emeğiyle bu ülkenin yükselmesi için ter akıtan, milletine hizmet için alın teri döken kamu görevlisi ve emeklisi kardeşlerim.  Sorumluluğumuz bilinciyle, emeğimizin hakkını savunmak, sesimizi duyurmak için bugün burada olduğu gibi 81 ilimizde alanlarda, meydanlardayız. Memur-Sen ve 11 yetkili sendikamızla 7. Dönem toplu sözleşmede masaya sunduğumuz gerçekçi tekliflerimize karşı, Kamu İşvereni’nin verdiği yetersiz teklifleri protesto ediyoruz. Kamu İşvereni’nin, masanın emek tarafının sesini duymadığını düşündüğümüz için 81 ilden sesimizi yükseltmek üzere bugün buradayız.  Buradan, ‘sorunların çözüleceği yer toplu sözleşme masasıdır.’ sözümüzü bir kez daha tekrar ediyoruz. Biz; 2 yıldır toplu sözleşme masasının toplanmasını, masanın dışında yapılan eksik ve yanlış düzenlemelerle bozulan gelir dağılımı adaletsizliğinin düzeltilmesini, sorunun bütün olarak görülmesini bekliyoruz.  Maalesef Kamu İşvereni bizim beklentimizi ve teklifimizin haklılığını hala anlayabilmiş değil. Kamu İşvereni ilk teklifini 2 puan artırarak yüzde 25’e çıkarmıştır. Bu ne demektir? Sorunlarınız çözülmesin, enflasyon baskınız devam etsin, maaş artışlarınızı enflasyon farkı belirlesin demektir. Teklif, bu haliyle, Merkez Bankası’nın 2024 enflasyon tahmininin 8 puan, 2025 için de enflasyon tahmininin 4 puan altında kalmıştır.” dedi.

Memur-Sen Van'da eylem yaptı

“Müzakere, zaman kazanma zemini değildir”

Memur-Sen Van İl Temsilcisi Mehmet Ali Uca, “2023 yılında enflasyon yüzde 58’e çıkacak. Kamu görevlisi yüzde 25 enflasyon farkı alacağını belirten Öylek, “Peki 2024 yılı için beklenti olan yüzde 33 oranına ilişkin neden anlaşılır ya da hak verilir bir cümle kurulmuyor. Neden teklif hala beklentinin yakınına bile ulaşmıyor?  Bu durum Kamu İşvereni’nin kendi verileriyle çelişmesi, kendi ifadeleriyle ters düşmesi ve kendi beklentilerini dahi görmemesi demektir. Kamu İşvereni’nin bu teklifi ne rasyonel ve ne de gerçekçidir. Müzakere, zaman kazanma zemini değildir. Strateji uygulayarak çözümsüzlüğe sevk etmek değildir.  Biz, Kamu İşvereni’nin ayakları yere basan teklifini, kamu görevlilerinin sesini ve piyasanın gerçeklerini gören teklifini duymak istiyoruz. Refah payı dedik, ses yok. En düşük memur maaşında hesap hatası var, düzeltinsin dedik, ses yok. Emekli maaşıyla ilgili feryatları dile getirdik, ses yok. Seyyanen yapılan zam emekliliğe yansıtılsın dedik, yine ses yok. Kira yardımı konusundaki teklifimiz, üstelik, siyasilerce ifade edilmesine rağmen o da yok.” ifadelerini kullandı.

“Psikolojik maliyet aklımızı, enerjimizi sömürüyor”

Uca, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:

“Bu hususların yanı sıra; şeflerin, müdürlerin ücret skalası bozuldu, düzeltilsin dedik, ses yok. Mühendisler büyük projelerle ülkeye katkısının karşılığını alamıyor dedik, ses yok. Akademisyenler bilgisinin, fikrinin, akademik kariyerinin karşılığını alamıyor dedik, ses yok. Kamu personel sisteminin bütünlüğü bozuldu, bunu düzeltmenin en doğru yeri toplu sözleşme masasıdır dedik, yine ses yok. Diğer taraftan, akaryakıta gelen zamlar, ulaşıma gelen artışlar hepimizi zorluyor, emtia ürünlerindeki fiyat artışları, insaf sınırını aşan kiralar geçim sıkıntımızı büyütüyor. Sabit gelirliler olarak, alım gücümüz düştü, her geçen gün sosyal maliyet artıyor, psikolojik maliyet aklımızı, enerjimizi sömürüyor.” dedi.

Memur-Sen Van'da eylem yaptı

“Emeğin karşılığı kısılarak bütçe büyümez”

Bütün bu verilerden hareketle Kamu İşvereni’n öngörülerinin tutmadığını belirten Başkan Uca,”

Enflasyona ezilen değil, enflasyonu ezen bir adım için ‘refah payı’ uygulaması artık şarttır. Onun için, sözü fazla dolaştırmadan, maliye söylemlerine sığınmadan, hazırladığımız gerçekçi ve rasyonel tekliflere Kamu İşvereni’nden gerçekçi revizeler bekliyor, memurun refahının yükseltilmesini istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız’ın 2023 Seçim Beyannamesini açıklarken ifade ettiği ‘enflasyonun üzerinde en az büyüme oranı kadar refah payı vereceğiz.’ vaadi masada hayata geçirilsin. Büyük ve güçlü Türkiye için güçlü memur! Güçlü memur için de refah payı şart. Onun için Memur-Sen olarak bu meydandan bir kere daha haykırıyoruz: Alın terinden tasarruf olmaz. Emeğin karşılığı kısılarak bütçe büyümez. Gerçekçi ve akılcı rakamlarla teklif revize edilsin, refah payıyla memurun ve memur emeklisinin yüzü gülsün. Bize bahaneler üretilmesin.” şeklinde belirtti.

Kamu İşvereni’nin de sesimizi duymasını, gereğini yapmasını bekliyoruz

Memur-Sen ailesi olarak sorumluluklarını bildiklerini belirten Uca, “Biz ülkemiz, milletimiz, vatandaşımız, ne zaman zorda kalsa; yaşadığımız sorunlarda, doğal afetlerde, bu ülkenin ve aziz milletimizin hep yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz.  Toplu sözleşme masasında da bugün burada da; sorumluluğumuzun gereğini yapıyoruz. Kamu İşvereni’nin de sesimizi duymasını, gereğini yapmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: İLKHA

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.