İsrail-Filistin savaşı

İsrail’in, Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonu sonrası Filistin’e yönelik katliamı sürüyor. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Birleşmiş Milletler’i (BM), İsrail’in saldırılarını durdurması için müdahale etmeye çağırdı.

İsrail-Filistin savaşı
Yayınlama: 10.10.2023
A+
A-

Son dakika İsrail-Filistin savaşı haberleri: Hamas Sözcüsü Ebu Ubeyde, Gazze’de sivilleri hedef alan İsrail’e yönelik açıklamada bulundu. Ubeyde, “Düşmanımız insanlık ve ahlak dilinden anlamıyor, bizde anladıkları dilden konuşacağız.” dedi.

İşte dakika dakika İsrail-Filistin savaşından gelişmeler;

04.02: İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında iki gazeteci hayatını kaybetti.

03.20: İSRAİL: LÜBNAN’DAN ÜLKEYE SIZAN KİŞİLERLE ÇIKAN ÇATIŞMALARDA BİR SUBAYIMIZ ÖLDÜ

İsrail, dün Lübnan sınırından ülkeye sızan silahlı kişilerle çıkan çatışmalarda ordu saflarından bir subayın öldüğünü duyurdu.

İsrail ordusundan konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Celile Tümeni (Lübnan sınırındaki İsrail ordu birliği) 300’üncü Tugay Komutan Yardımcısı Yarbay Alim Saad Abdullah, Lübnan topraklarından İsrail topraklarına sızan teröristlerle çıkan çatışmada öldü.” ifadesine yer verildi.

Ordunun açıklamasında, çatışmada ölen Yarbay Abdullah’ın ülkenin kuzeyindeki Dürzi köyü “Yanuh-Jat”lı olduğu belirtilirken, Yedioth Ahronoth gazetesi ise Abdullah’ın 40 yaşında olduğunu bildirdi.

01.47: İSRAİL’İN SALDIRILARINDA CAN KAYBI 143’Ü ÇOCUK OLMAK ÜZERE 704’E YÜKSELDİ

İsrail’in Gazze ve Batı Şeria’daki saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 143’ü çocuk, 105’i kadın olmak üzere 704’e yükseldi.

00.30: İSRAİL, GAZZE’YE GİDEN ELEKTRİK VE SUYU KESTİ

İsrail Enerji Bakanı Yisrael Katz, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ne giden su akışının kesildiğini söyledi.

İsrail merkezli Kanal 12 televizyonunun haberine göre Bakan Katz, İsrail’den Gazze Şeridi’ne giden su borularındaki su akışının durdurulduğunu belirtti. Katz, dün X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, İsrail’in Gazze Şeridi’ne sağladığı elektriğin kesilmesini öngören talimatı imzaladığını duyurmuştu.

İsrail-Filistin savaşı: Filistin'den BM'ye çağrı! Mahmud Abbas resmen duyurdu

Katz, diğer bir paylaşımında da “İsrail’den Gazze’ye su akışının derhal kesilmesini emrettim. Elektrik ve yakıt dün kesildi. Daha önce olanlar, artık olmayacak” ifadesini kullanmıştı. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da Gazze Şeridi’ne tam abluka uygulayacaklarını ve bölgeye elektrik, yiyecek ve yakıt sağlanmayacağını söylemişti.

00.15: ABD, İSRAİL’DE ÖLEN VATANDAŞLARININ SAYISINI AÇIKLADI

ABD Başkanı Joe Biden, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın İsrail’e yönelik saldırılarında en az 11 ABD vatandaşının hayatını kaybettiğini duyurdu.

23.45: FİLİSTİN’DEN BM’YE İSRAİL ÇAĞRISI

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre Abbas, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefonda görüştü. Abbas, BM’ye, İsrail’in başta Gazze Şeridi olmak üzere Filistin halkına yönelik sürdürdüğü saldırılarını durdurması için derhal müdahale etmesi çağrısında bulundu.

İsrail-Filistin savaşı: Filistin'den BM'ye çağrı! Mahmud Abbas resmen duyurdu

Gazze Şeridi’ndeki Filistin halkına insani ve tıbbi yardım ulaştırılmasının önemini vurgulayan Abbas, Gazze Şeridi’nde bir insani felaketin önlenmesi için BM’nin müdahale etmesi ve Filistin halkına uluslararası koruma sağlamak için uluslararası meşruiyetle onaylanmış görevlerini yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Filistin Devlet Başkanı Abbas, bölgede yaşanan gerilimin tek çözümünün İsrail’in, başkenti Kudüs olan Filistin Devleti topraklarındaki işgaline son vermek suretiyle sağlanacak siyasi çözüm olduğunu belirtti.

Genel Sekreter Guterres de BM’nin, Gazze Şeridi halkına acil insani yardım sağlanması ve devam eden gerilimin durdurulması amacıyla ilgili tüm uluslararası taraflarla temaslarda bulunulması için çaba gösterdiğini söyledi.

İsrail-Filistin savaşı: Filistin'den BM'ye çağrı! Mahmud Abbas resmen duyurdu

‘GAZZE’DE SİVİLLERE YÖNELİK HER SALDIRI İÇİN ELİMİZDEKİ BİR REHİNEYİ İNFAZ EDECEĞİZ’

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, Hamas, İsrail’i esirleri infaz etmekle tehdit etti. Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde yaptığı açıklamada, İsrail’in evlerindeki masum sivilleri hedef almaya devam etmesi halinde bundan sonra rehineleri infaz edeceklerini belirterek, “Bu saatten itibaren, halkımıza herhangi bir uyarı yapılmaksızın hedef alınması, sivil rehinelerin infazıyla karşılık bulacak ve bu görüntülü ve sesli olarak yayınlanacak” dedi.

‘SİVİLLERE ZARAR GELSE BİLE GAZZE’YE SALDIRILAR SÜRECEK’

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “İsrail’in Hamas’ın saldırılarına verdiği yanıt Ortadoğu’yu değiştirecek” dedi. İsrail ordusu, kaçırılan sivillere zarar gelse bile Gazze’ye saldırıların süreceğini açıkladı.

23.29: İSRAİL’İN HEDEF ALDIĞI EVDE AYNI AİLEDEN 14 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Filistin resmi haber ajansı WAFA’da yer alan haberde, İsrail ordusuna ait savaş uçaklarının, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yer alan Beyt Lahya beldesinde bir evi hedef aldığı belirtildi.

İsrail-Filistin savaşı: Filistin'den BM'ye çağrı! Mahmud Abbas resmen duyurdu

Söz konusu evin Filistinli Muhammed ve Ahmed el-Medhun kardeşlere ait olduğu aktarılan haberde, saldırıda Medhun Ailesinden 14 kişinin yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Haberde, evleri vurulan Medhun kardeşlerin anne ve babasının da 2021 yılında İsrail’in bölgeye düzenlediği hava saldırısında vefat ettiği bilgisine yer verildi.

22.32: GAZZE KARANLIĞA GÖMÜLDÜ

İsrail ve Hamas arasındaki saldırılar devam ederken, İsrail’in düzenlediği bombardıman nedeniyle Gazze Şeridi’nin büyük bölümü karanlığa gömüldü. Saldırılarda Gazze Şeridi’ndeki elektrik altyapısı büyük hasar alırken, halk elektrik ihtiyacını jeneratörler ile sağlamaya çalışıyor.

Öte yandan, İsrail de Hamas’ın saldırıların ardından Gazze Şeridi’ne sağlanan elektrik akışını kesmişti.

İsrail-Filistin savaşı: Filistin'den BM'ye çağrı! Mahmud Abbas resmen duyurdu

21.40: FİLİSTİN ŞEHİT SAYISININ 687’YE YÜKSELDİĞİNİ AÇIKLADI

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalarda can kaybı artıyor. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 140’ı çocuk 105’i kadın olmak üzere 687’ye, yaralı sayısının ise 3 bin 800’e yükseldiği bildirildi.

İsrail tarafından ise devam eden saldırılarda 900 kişi hayatını kaybetti, 157’si ağır 2 bin 616 kişi de yaralandı.

İsrail-Filistin savaşı: Filistin'den BM'ye çağrı! Mahmud Abbas resmen duyurdu

‘FİLİSTİNLİ SİLAHLI KİŞİLER HALA İSRAİL’İN İÇİNDE’

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yaptığı açıklamada, “Bir takım Filistinli silahlı kişiler hala İsrail’in içinde” dedi.

BM’DEN ÇAĞRI

BM Genel Sekreteri, Gazze’de artan sivil can kaybından endişe duyduğunu belirterek, İsrail’e tüm operasyonlarını uluslararası insani hukuk çerçevesinde gerçekleştirme çağrısı yaptı

haber 7

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.