X 20

HDP doğuda seçimleri nasıl kazandı?

2015 seçimlerinde AK Parti Van Milletvekili adayı Prof. Dr. Ömer Çaha, bölgede neden kazanmadıklarını anlattı.
 Tarih: 24-06-2015 00:12:58
HDP doğuda seçimleri nasıl kazandı?

Bu kez 7 Haziran tarihinde Doğu-Güneydoğu bölgelerinde ‘açık oy, biz bize sayım’ şeklinde bir seçim gerçekleştirilmiştir diyen Prof. Dr. Ömer Çaha,"  HDP kendi çalıp, kendi oynamıştır. Doğu/Güneydoğu bölgesinde bu şartlarda demokratik bir seçim asla yapılamaz! Bölgede hak ve adalet temelinde demokratik bir seçim yapabilmek için sandıkların mutlaka şehir merkezlerine taşınması, birleştirilmesi ve güvenliğinin korunması gerekir. Aksi takdirde anayasanın ‘gizli oy, açık tasnif’ ilkesiyle asla bağdaşmayan göstermelik seçimler yapmaya, böylece bölgeyi ancak demir perde ülkelerinde görülen bir tabloyla baş başa bırakmış olacağız." şeklinde konuştu.


Prof. Dr. Ömer Çaha ile yapılan haberin devamı şöyle;

1946 yılında yapılan seçimler siyasi tarihimizde nasıl bir kara leke olarak duruyorsa, 7 Haziran 2015 tarihinde Doğu-Güneydoğu bölgelerinde gerçekleştirilen genel seçimler de benzer biçimde siyasi tarihimize bir kara leke olarak geçecektir. 1946 yılında jandarma ve polis nezaretinde ‘açık oy gizli sayım’ esasına göre seçim yapılmıştı. O seçimlerde iktidardaki CHP ‘biz bize’ bir seçim yaparak kendi çalıp kendi oynamıştı. Bu kez 7 Haziran tarihinde Doğu-Güneydoğu bölgelerinde ‘açık oy, biz bize sayım’ şeklinde bir seçim gerçekleştirilmiş, HDP kendi çalıp kendi oynamıştır.

 

Doğu/Güneydoğu bölgelerindeki oyların bir bölümü baskı, tehdit, şantaj ve hile sonucunda HDP’nin hanesine yazılmıştır. HDP şu anda hükümet karşıtı geniş bir koalisyonun şemsiyesi altında korunduğu için seçimlerde uyguladığı baskı ve hile çok fazla dikkat çekmiyor. Ancak seçimlerin sıcak atmosferi dağıldıktan sonra bu seçimler araştırma konusu edildiğinde nasıl yüz kızartıcı bir tabloyla karşı karşıya olduğumuz daha net anlaşılacaktır. 

 

Sahada gördüklerim

Van milletvekili adayı olarak sahaya indiğimde beni en fazla şaşırtan şey seçmenin adeta ağzını açmaktan korkmasıydı. Daha seçim süreci başlamadan seçmen sindirilmişti bile. 6 - 7 Ekim olaylarının oluşturduğu korku iklimi seçim sürecine doğru büyüyerek gelmişti. Kendi seçim bölgem olan Erciş şehir merkezi o tarihte ateşe verilmiş, yangın üç gün boyunca devam etmişti. Düşman kuvvetlerinin bir şehri terk ederken yaptıkları ne ise o tarihlerde aynı şey yapılmıştı Erciş’e. Yangın sonrasında da Erciş’in yerli halkı olan Türkmenlere ve Ak Parti tabanına gözdağı verilerek buraları terk etmeleri yönünde tehditler gönderildi. Seçimlerden birkaç gün önce bir korucuyu şehir merkezinde öldürülerek bu korku iyice pekiştirildi. 

 

HDP, seçimlerde büyük bir kitleyi gönüllü veya zorla harekete geçirerek seçim kampanyasını yürüttü. Her seçmenin evi birkaç kez ziyaret edilerek bir kısmına tehdit gönderildi bir kısmına da aba altından sopa gösterildi. Ailelerle yapılan görüşmelerde bundan sonra kendilerine oy vermeleri gerektiği, aksi taktirde olacaklardan kendilerinin sorumlu olmayacağı mesajı verildi. Şehir merkezindeki evlere HDP gönüllüleri ve belediye çalışanları üzerinden ziyaretler yapılırken uzak köylerdeki çalışmalara silahlı militanlar da dahil oldu. Muradiye’nin bir köyüne inen silahlı militanlar, köyün ileri gelenlerini taziye evinde toplayıp onlara şunu söylediler: “bu köyde AKP’ye kaç oy çıkarsa o kadar kişi öldürülecek. Her oy karşılığında rastgele bir kişi öldürülecek. Buna göre hareket edin!”

 

Seçim sürecinde HDP, muhtarları ve kanaat önderlerini de uyararak kendi tabanlarından, köylerinden veya mahallelerinden sorumlu oldukları hatırlatması yaptı. HDP öte yandan belediye hizmetleri üzerinden köy ve mahallelere tehditler göndererek Ak Parti’ye oy çıkan köy ve mahallelere hiçbir şekilde hizmet götürülmeyeceği mesajını verdi. Bu tür tehditlerin sonucunda birçok muhtar bizimle aynı karede görünmekten kaçındı. Köy ziyaretlerimizi duyan muhtarların bir kısmı biz gitmeden önce köyünü terk ederek başka bir yere gitti veya bir bahane ileri sürerek bizimle görüşmekten kaçındı. Bazı muhtarlar bize açıkça şunları söyledi: “Köye gelmeseniz daha iyi edersiniz. Siz geldikten sonra görüştüğünüz kişilerle HDP’liler gelip görüşüyor ve onlardan tehditle kendilerine oy vereceklerine dair namus sözü alıyorlar.” Gerçekten bu durumdan dolayı Ak Parti’li olan bazı köylere gitmekten imtina etmek zorunda kaldık.

 

Seçim öncesinde sandık kurulu üyelerimizle müşahitlerimize tehditler gönderilerek sandık başına gelmemeleri istendi. Bu tehditler karşısında ayrılanların yerine yeni gönüllüler ikame ederek seçim akşamına tüm sandık görevlilerini tamamlamış olara girdik. Ne var ki, seçim akşamında köylerdeki görevlilere yapılan tehditlerin sonucunda ertesi gün köylerdeki sandıklarda görev yapan üyelerimizin yüzde 70’i sandıklara gidemedi. Gidenlerin bir kısmı da sandık başında aldıkları tehditler karşısında görev yerlerini terk etmek zorunda kaldılar.

 

Sadece HDP’liler görevliydi

CHP, şehir merkezindeki birkaç sandık dışındaki tüm sandık kurulu ve müşahit kartlarını HDP’lilere verdi. MHP ise köylere herhangi bir görevli göndermedi. Böylece sandıklarda sadece HDP’liler görev yapmış oldular. HDP, seçim öncesinde köylerde açık oy kullanacağı kararını almıştı. Açık oy kullanımına direnen sandık kurulu başkanlarını ve bizim görevlilerimizi tehdit veya darp yoluyla sindirdiler. Böylece köylerin yüzde yetmişini aşkın bir kısmında oylar açık kullanıldı. Yaptığımız tespitlere göre Erciş’in 83 köyünden 37’sinde oylar tek bir kişi tarafından kullanılarak sandıklara atıldı. Bu köylerde katılım yüzde 100 olarak gerçekleştirildi. Seçim sürecinde ölenlerin, seçim esnasında hastanelerde olanların, inşaatlarda çalışan gençlerin, değişik nedenlerden dolayı köyün dışında olanların da yerine oy kullanıldı.

 

Köylerde sandık başına giden kadınlara oy kullandırılmamıştır. Kadınların yerine sandık başındaki görevliler mührü HDP’ye basıp oyları sandıklara attılar. Seçim sonrasında bir kadın gözyaşları içinde bu durumu şahsıma şöyle anlattı: “Tayyip Erdoğan’ı çok seviyorum. Oyumu ondan başkasına vermek istemiyordum. Ancak sandık başına gittiğimde benim yerime başkası oy kullandı. Lütfen bunu Erdoğan’a iletin.” Başka bir kadın da aynen şu ifadeleri dile getirdi: “Bizimkiler güya kadın partisi olduklarını söylüyorlar. Bize bir oyu bile reva görmüyorlar.” Bölgedeki kadınlar kız çocuklarına sağlanan eğitim desteğinden dolayı sayın cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize karşı büyük bir sevgi beslemekte. Kendi iradeleriyle baş başa kalmaları durumunda bölgede Ak Parti’ye oy verecek kadınların oranı yüzde 90’ların altına muhtemelen düşmeyecektir.

 

HDP benzer bir durumu şehir merkezlerinde de uyguladı. Tüm tehditlere rağmen seçim gününün sabahında sandıklara tam kadroyla gitmeyi başardık. Ne var ki, sandıkların kapandığı saatlerde yüzde otuz civarında fire vermek zorunda kaldık. Zira sabah saatlerinde oy verme işleminin başlamasıyla birlikte okullardan üst üste “imdat” çığlıkları gelmeye başladı. HDP şehir merkezindeki tüm okullara yüzlerce partizanı yığarak okul bahçesinden itibaren seçmeni ve bizim görevlilerimizi baskı altına aldı. HDP’liler okul bahçeleri, kapı girişleri, koridorları, sandıkların bulunduğu sınıf girişlerini tam anlamıyla abluka altına aldılar. Bir yandan gelen seçmene oylarını HDP’ye vermeleri yönünde telkinde bulunurken, bir yandan da bina ve sandık kurulu üyelerimizi tehdit ederek görev yerlerini terk etmeye zorladılar veya sindirme yoluna gittiler. Kendilerine direnen arkadaşlarımıza karşı linç girişiminde bulundular. Linç girişimine maruz kalan arkadaşlarımızı polis nezaretinde binalardan ve sandık başlarından geri çekmek zorunda kaldık.  

 

Sandıklar birleştirilmeli

Tüm bu durumlar karşısında kamu görevlileri ne yaptı? Seçim günü polis teşkilatının yönetimi büyük bir özveriyle çalıştı. Olayların olduğu okullara anında müdahale ederek olayların büyümesini önlemeye çalıştılar. Ne var ki, seçim mahallinde görevli polislerin önemli bir kısmı görevlerini ihmal ettiler. Bazı okullarda polisler okulların bahçesinde sohbet ederek veya kimseye görünmeyen bir mevkiye çekilerek HDP’lilerin manevralarına dolaylı yoldan destek oldular.

 

Ya seçim kurulları? Gerek ilçe, gerekse il seçim kurulları da ne yazık üzerlerine düşeni yapmadılar. Beş farklı konuda sandıklara itirazda bulunmamıza rağmen ilçe ve il seçim kurulları itirazlarımızı reddettiler. Baskı ve tehdit karşısında sinir krizi geçiren bir sandık kurulu başkanı öğretmenin görev yaptığı sandıkta açık oy kullanıldığını ispat etmemize rağmen ilçe seçim kurulu, “sonucu değiştirmeyeceği için bu sandıktaki oyları iptal etmeye gerek görülmemiştir” şeklinde karar verdi. Aynı ilçe seçim kurulu, HDP’nin tek itirazını kabul edip, bu itiraz sonucunda 200 oyumuzu ne yazık ki HDP’nin hanesine kaydetti.

 

Kısaca, Doğu/Güneydoğu bölgesinde bu şartlarda demokratik bir seçim asla yapılamaz! Bölgede hak ve adalet temelinde demokratik bir seçim yapabilmek için sandıkların mutlaka şehir merkezlerine taşınması, birleştirilmesi ve güvenliğinin korunması gerekir. Aksi takdirde anayasanın “gizli oy, açık tasnif” ilkesiyle asla bağdaşmayan göstermelik seçimler yapmaya, böylece bölgeyi ancak demir perde ülkelerinde görülen bir tabloyla baş başa bırakmış olacağız. 

Etiketler
  Editör: vandahaber   Kaynak: Editör
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABER Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Fenerbahçe 13 9 2 2 36 14 29 +22
2 Galatasaray 13 8 2 3 23 10 27 +13
3 Adana Demirspor 13 6 1 6 24 14 24 +10
4 Konyaspor 14 6 2 6 16 9 24 +7
5 Başakşehir FK 13 7 3 3 19 15 24 +4
6 Kayserispor 14 7 5 2 20 15 23 +5
7 Trabzonspor 13 6 2 5 19 16 23 +3
8 Beşiktaş 13 6 3 4 26 18 22 +8
9 Alanyaspor 14 4 5 5 19 24 17 -5
10 Gaziantep FK 13 4 5 4 19 19 16 0
11 Antalyaspor 12 5 6 1 19 21 16 -2
12 Giresunspor 13 4 6 3 13 20 15 -7
13 Kasımpaşa 13 4 6 3 11 22 15 -11
14 Hatayspor 13 4 7 2 12 22 14 -10
15 Fatih Karagümrük 13 3 6 4 24 27 13 -3
16 MKE Ankaragücü 13 3 6 4 16 21 13 -5
17 Sivasspor 14 2 7 5 13 19 11 -6
18 İstanbulspor 13 2 9 2 12 26 8 -14
19 Ümraniyespor 13 1 8 4 15 24 7 -9
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 14 10 1 3 22 9 33 +13
2 Çaykur Rizespor 14 6 1 7 21 10 25 +11
3 Boluspor 14 7 3 4 14 8 25 +6
4 Pendikspor 13 7 3 3 20 9 24 +11
5 Keçiörengücü 13 7 3 3 25 18 24 +7
6 Samsunspor 13 6 2 5 19 12 23 +7
7 Bodrumspor 14 6 4 4 23 17 22 +6
8 Manisa FK 13 5 3 5 19 19 20 0
9 Sakaryaspor 15 6 8 1 23 25 19 -2
10 Altay 14 4 4 6 12 13 18 -1
11 Bandırmaspor 13 4 3 6 16 18 18 -2
12 Adanaspor 14 4 5 5 22 22 17 0
13 Göztepe 13 5 6 2 12 12 17 0
14 Tuzlaspor 14 4 6 4 17 19 16 -2
15 Erzurumspor FK 13 3 5 5 14 19 14 -5
16 Altınordu 13 3 7 3 13 23 12 -10
17 Yeni Malatyaspor 15 2 8 5 14 24 11 -10
18 Gençlerbirliği 14 1 9 4 14 27 7 -13
19 Denizlispor 14 1 10 3 10 26 6 -16
Takım O G M B A Y P AV
1 Kocaelispor 16 10 1 5 32 17 35 +15
2 Bucaspor 1928 15 10 1 4 27 8 34 +19
3 İskenderunspor A.Ş. 15 10 2 3 23 11 33 +12
4 Karacabey Belediye Spor 16 8 2 6 23 13 30 +10
5 Ankara Demirspor 16 7 3 6 23 9 27 +14
6 1461 Trabzon FK 15 7 3 5 16 9 26 +7
7 Van Spor FK 15 6 4 5 18 16 23 +2
8 Serik Belediyespor 15 6 4 5 20 19 23 +1
9 Zonguldak Kömürspor 15 7 6 2 16 18 23 -2
10 Kırklarelispor 15 5 3 7 15 13 22 +2
11 Etimesgut Belediyespor 16 4 7 5 19 21 17 -2
12 Kastamonuspor 15 4 6 5 15 19 17 -4
13 Sarıyer 15 3 5 7 17 22 16 -5
14 Fethiyespor 15 4 8 3 18 26 15 -8
15 Balıkesirspor 15 4 8 3 11 19 15 -8
16 Uşak Spor 15 3 8 4 10 21 13 -11
17 Kırşehir FSK 15 2 7 6 13 20 12 -7
18 Adıyaman FK 15 2 7 6 13 22 12 -9
19 Diyarbekir Spor 15 1 9 5 13 25 8 -12
20 Pazarspor 15 1 10 4 10 24 7 -14
Takım O G M B A Y P AV
1 Yeni Mersin İY 13 10 2 1 19 7 31 +12
2 Karşıyaka 13 8 3 2 16 6 26 +10
3 52 Orduspor FK 13 8 3 2 22 13 26 +9
4 Karaköprü Belediyespor 13 6 2 5 14 6 23 +8
5 Belediye Kütahyaspor 13 6 2 5 18 11 23 +7
6 Belediye Derincespor 13 6 2 5 16 14 23 +2
7 Ağrı 1970 Spor 13 6 3 4 12 8 22 +4
8 Nevşehir Belediyespor 13 5 4 4 16 14 19 +2
9 Hacettepe 1945 13 5 4 4 15 15 19 0
10 1922 Konyaspor 13 5 7 1 14 18 16 -4
11 1954 Kelkit Bld.Spor 13 3 4 6 9 11 15 -2
12 Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü 13 4 6 3 11 15 15 -4
13 Elazığspor 13 4 6 3 13 19 15 -6
14 Çatalcaspor 13 4 7 2 13 14 14 -1
15 Şile Yıldızspor 13 1 5 7 10 13 10 -3
16 Yomraspor 13 2 8 3 7 14 9 -7
17 Eskişehirspor 13 2 8 3 13 27 9 -14
18 Edirnespor 13 2 11 0 9 22 6 -13
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/12/2022 Adana Demirspor vs Fatih Karagümrük
 25/12/2022 Antalyaspor vs MKE Ankaragücü
 25/12/2022 Galatasaray vs İstanbulspor
 25/12/2022 Gaziantep FK vs Beşiktaş
 25/12/2022 Hatayspor vs Giresunspor
 25/12/2022 Kasımpaşa vs Sivasspor
 25/12/2022 Konyaspor vs Alanyaspor
 25/12/2022 Trabzonspor vs Fenerbahçe
 25/12/2022 Ümraniyespor vs Başakşehir FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 27/11/2022 Keçiörengücü vs Samsunspor
 27/11/2022 Pendikspor vs Eyüpspor
 27/11/2022 Erzurumspor FK vs Bandırmaspor
 27/11/2022 Göztepe vs Altay
 28/11/2022 Altınordu vs Manisa FK
 02/12/2022 Eyüpspor vs Tuzlaspor
 03/12/2022 Bandırmaspor vs Altınordu
 03/12/2022 Bodrumspor vs Gençlerbirliği
 03/12/2022 Samsunspor vs Denizlispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 27/11/2022 Adıyaman FK vs Uşak Spor
 27/11/2022 Diyarbekir Spor vs Kırşehir Futbol Spor Kulübü
 27/11/2022 Fethiyespor vs Pazarspor
 27/11/2022 İskenderunspor A.Ş. vs Serik Belediyespor
 27/11/2022 Kırklarelispor vs Kastamonuspor
 27/11/2022 Van Spor FK vs Sarıyer
 27/11/2022 Zonguldak Kömürspor vs Bucaspor 1928
 27/11/2022 1461 Trabzon FK vs Balıkesirspor
 03/12/2022 Ankara Demirspor vs Kastamonuspor
 03/12/2022 Bucaspor 1928 vs Van Spor FK
 03/12/2022 Ankara Demirspor - Kastamonuspor Ankara Demirspor ligde evindeki son 8 maçında hiç kaybetmedi  Ankara Demirspor yenilmez
 03/12/2022 Kocaelispor - Etimesgut Belediyespor Kocaelispor ligde evindeki son 8 maçında hiç kaybetmedi  Kocaelispor yenilmez
 03/12/2022 Kocaelispor - Etimesgut Belediyespor Etimesgut Belediyespor ligde deplasmandaki son 6 maçında hiç kazanamadı  Kocaelispor yenilmez
 03/12/2022 Serik Belediyespor - Diyarbekir Spor Diyarbekir Spor ligdeki son 14 maçında hiç kazanamadı  Serik Belediyespor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 27/11/2022 Çatalcaspor vs 1954 Kelkit Bld.Spor
 27/11/2022 Ağrı 1970 Spor vs Yomraspor
 27/11/2022 Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü vs Edirnespor
 27/11/2022 Belediye Derincespor vs 1922 Konyaspor
 27/11/2022 Belediye Kütahyaspor vs Karaköprü Belediyespor
 27/11/2022 Elazığspor vs Hacettepe 1945
 27/11/2022 Nevşehir Belediyespor vs Şile Yıldızspor
 27/11/2022 Yeni Mersin İdman Yurdu vs Eskişehirspor
 27/11/2022 52 Orduspor FK vs Karşıyaka
 03/12/2022 Şile Yıldızspor - Belediye Derincespor Şile Yıldızspor ligdeki son 6 maçında hiç kazanamadı  Belediye Derincespor yenilmez
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI