Bütçe toplantısında

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2022 yılının bütçesi, komisyonunda görüşülürken "Kürt illeri" tartışması çıktı. İşte o anlar ve konuşmalar.
 Tarih: 19-11-2021 19:46:56   Güncelleme: 19-11-2021 20:35:56
Bütçe toplantısında

Kürt Konusu nasıl ortaya çıktı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz başkanlığında bütçe konuşmalar devam ederken HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, bazı illeri, "Kürt illeri" olarak tanımladı. Dağ, Kürtçe eserlerin olmadığı yolunda da eleştiride bulunurken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bakanlığının bastığı Kürtçe eserleri HDP'li milletvekillerinin masasına bıraktı.

Sözlerine devam eden Dağ, ayrıca Van'da Ermenilerin mezarlıkların talan edildiğini fade etti. Bunu üzerine AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir,  "Kim talan etmiş" diye sorunca karşılıklı sözlü atışmalar başladı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yılmaz, devreye girerek, “Ülkemizde 81 il var, 84 milyon insanımızın ilidir bu illerimiz. Hiçbir ilimizi etnik bir zeminde tanımlamak doğru değildir. “Diyen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz,”Türkiye Cumhuriyeti eşit vatandaşlığa dayalı bir hukuk devletidir. Kürt'üyle, Türk'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Alevisi'yle, Sünni'siyle, Müslüman'ıyla, gayrimüslimiyle bütün insanlar bütün illerin sahibidir." Diye konuştu

 

Tartışmanın devam etmesi üzerine Yılmaz bir açıklama yapmak istediğini belirterek, "Ülkemizde 81 il var, 84 milyon insanımızın ilidir bu illerimiz. Hiçbir ilimizi etnik bir zeminde tanımlamak doğru değildir. Türkiye Cumhuriyeti eşit vatandaşlığa dayalı bir hukuk devletidir. Kürt'üyle, Türk'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Alevisi'yle, Sünni'siyle, Müslüman'ıyla, gayrimüslimiyle bütün insanlar bütün illerin sahibidir." dedi.

Hiç kimse bir etnik grubun tamamın temsil etme hakkına sahip değildir diyen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz,” bir etnik grubunun tamamına ilişkin konuşma hakkına da sahip değildir. Her etnik grubun kendi içinde bir çoğulculuğu vardır. Farklı siyasi tercihleri vardır, farklı ideolojik tercihleri vardır. Siz kimden oy alıyorsanız onu temsil etme hakkına sahipsiniz. Bütün bir etnik topluluk, mezhep, din adına kimsenin burada konuşma hakkı yok, kimin oyunu aldıysanız onların adına konuşabilirsiniz." Dedi.

Devletin Kürt vatandaşlarıyla, terör örgütleri arasında kesin bir çizgiyi her zaman çizdiğini ve çizmeye devam edeceğini belirten TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz "Terörle mücadeleyi Kürtlerle mücadele gibi takdim etmenizi de hiçbir şekilde doğru bulmadığımı kayıtlar geçirmek isterim." diye konuştu.

 

  Editör: Vandahaber   Kaynak: Editör
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNCEL Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI