DSİ’den Gevaş’a müjde

Van'da Yukarı Ark sulama kanalı ekim ayında hizmete giriyor
 Tarih: 16-05-2021 09:41:16
DSİ’den Gevaş’a müjde

Devlet Su İşleri (DSİ) 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, Van'ın Gevaş ilçesinde yaklaşık 9 yıl önce yapımına başlanılan ancak tamamlanamayan Yukarı Ark sulama kanalının ekim ayında hizmete gireceği müjdesini verdi.

2012 yılında DSİ 17. Bölge Müdürlüğü tarafından kapalı boru sistemi nedeniyle kapatılan ve yıllardır ilçe halkının en büyük sorunlarından biri haline dönüşen Yukarı Ark sulama kanalının ekim ayında hizmete başlayacağı ifade edildi. Gevaş Ziraat Odası Başkanı Mesut Ergenç ve Sivil Toplum İnisiyatifi Dönem Başkanı Yusuf İdiz ile birlikte Yukarı Ark sulama kanalında incelemelerde bulunan DSİ 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, kanalla ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Gevaş’ın en fazla tarımsal faaliyetlerini yürüten ilçelerin başında geldiğini ifade eden Şahna, “Geçmişten bugüne kadar su ile temas halinde olup, üretim zenginliğini elde etmiş olan ilçemizdeki sorunlara bizlerde hassas bir şekilde yardımcı olacağız ve ilçemizin sorunlarını gidermeye çalışacağız. 1970’te DSİ tarafından açık kanallar yapılmış, daha sonra basınçlı borulu kanallar icra edilmiş ve bu kanalların yapımı esnasında coğrafi nedenler, yüklenicilerin niteliksiz imalatlar yapması ve vatandaşın kendi kanalına sahip çıkmaması gibi gerekçelerden dolayı yapılmış olan bu imalatlar, bugüne kadar iyi bir şekilde hizmet vermez bir konumda. Özellikle 2018 yılında su kayıplarının asgariye indirilerek ilgili mahalde buranın bir an önce bitirilmesi talep edilmiştir” dedi.

"6 kilometre kanalımıza 4 milyon TL civarında ödeme gerçekleşecek"

DSİ tarafından toplam uzunluğu 9 kilometre olup ‘u’ şeklinde beton duvarlı kanal imalatın sürecine girildiğinin altını çizen Şahna, “2018'de ihalesini gerçekleştirmiş, firmamızla 2020 yılına kadar bir yolculuk yapılmış ancak niteliksiz imalatları ve ekonomik nedenlerden dolayı işimiz feshedilmiştir. O dönemde 3,5 kilometrelik civarında kaplama gerçekleştirilmiş olup, bu da vatandaşın hizmetine hazır halde. 2020 yılı içerisinde vekillerimizin büyük destekleri sonucunda burada kalan işimiz 5 milyon TL ile 2020 yılı yatırım programına alınmış, akabinde bakanlıktan gerekli izinler alındıktan sonra ihale süreci sonuçlanmıştır. Mevcut yapılacak olan toplam 6 kilometre kanalımıza 4 milyon TL civarında bir ödeme gerçekleşecek. Ödeneğimiz var, firmamız da belli. İş hedefi ile başladık ve İnşallah 2021 yılının eylül ya da ekim ayında bitirip vatandaşın hizmetine sunmayı arzu ediyoruz. Umarım bu kanalımız bittiği zaman, bölgede yaşayan Gevaş’ın üreten insanlarına dair daha iyi hizmet verecektir” ifadelerini kullandı.

Gevaş Ziraat Odası Başkanı Mesut Ergenç ise DSİ 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna’nın kendilerini ziyaret etmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “DSİ Bölge Müdürümüz, şu anda yapılan çalışmalarla ilgili gerekli bilgileri sundular. Müdürümüz zaten bu işin takipçisi olacak. Bizlerde kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Gevaş Sivil Toplum İnisiyatifi Dönem Başkanı Yusuf İdiz de, “Kanalla ilgili bizi detaylı bir şekilde bilgilendirdiniz. Geri kalan kısmının en kısa zamanda biteceğini umut ediyoruz. Bizler sivil toplum örgütleri olarak bu işin yapılmasında emeği geçen sizlere teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

  Editör: Vandahaber   Kaynak: İHA
  YORUMLAR 1 Yorum YORUM YAP
mehmet çakar 17-05-2021 14:25:00

Dsi önce var olan kanallarda sulama suyunu teemin etsin sonra yeni kanallar açsın. Devletin son yıllarda ağaçlandırma ve tarım seferberliği yaptığı bu dönemde dsi yetkilileri sudan bahanellerle ve yanlış uygulamalarda var ağacı ve yeşilide maalesef yok ediyor. En son örneğide , Turna (keşişgöl) gölden gelen sulama suyunu bu sene vermeyerek Karpuzalan, Kavuncu, Kıratlı köylerini susuzluğa mahkum ederek, hertürlü meyve ağacının olduğu bahçeleri, bu bölgedeki sakinleri çoğunluğunun geçim kaynağını yok etti. Onun için Dsi yetkilileri önce var olanı ayakta tutsunlar. Yoksa buna derler bu ne pehriz bu ne lahana turşusu.......

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABER Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI