Dr. Fatih Ekinci Yazdı! Aşırı Sıcaklar ve Sağlık

Aşırı sıcaklarda ne yapılmalı?  Çeşitli sağlık problemleri nelerdir? Sıcaklık ve nem artışına karşı alınacak önlemleri Dr. Fatih Ekinci yazdı.

Dr. Fatih Ekinci Yazdı! Aşırı Sıcaklar ve Sağlık
Yayınlama: 06.06.2023
A+
A-

 

Aşırı sıcaklar, çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz.

Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalıkları olanlar terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon),kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı ,alkol ve uyuşturucu  madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların (tansiyon düşürücüler, idrar söktürücüler vb.) kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir.

SICAKLARA KATŞI ALINACAK ÖNEMLİ İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: VANDAHABER

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.