X 20

Deprem uzmanı Naci Görür’den Van için kritik deprem uyarısı!

2011 yılında yaşanan depremin 11’inci yılı anmaları sürerken, depremin hiçbir şekilde kendisini unutturmadığı Van’da, Van’ın deprem gerçeğini hatırlatan bir önemli program daha gerçekleşti. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür de depremin 11’nci yıl dönümü için kentte gelerek, Van için kentin içinden geçen bir deprem öngördüğünü söyledi.
 Tarih: 25-10-2022 09:21:20
Deprem uzmanı Naci Görür’den Van için kritik deprem uyarısı!

Van’da 23 Ekim 2011 yılında merkez üssü Erciş ilçesi olmak üzere meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremde, 604 kişi hayatını kaybederken binlerce kişi de yaralandı. Daha sonra, kent 9 Kasım’da 5,6 şiddetindeki ikinci bir depremle sallanırken, 40 kişi de hayatını kaybetti. O depremlerin üzerinden 10 yılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen deprem kendisini unutturmadı. Sürkeli olarak sarsıntıların yaşandığı bir kent olan Van’da, deprem kendini unutturmazken 23 Ekim depreminin yıl dönümünde Van deprem denilince akla gelen önemli isimleri Van’da ağırladı.

ÜNLÜ DEPREM UZMANI VAN’DA KONUŞTU

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu Van depreminin 11'inci yıl dönümünde Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘Van’ın Depremselliği; Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm’ konulu panel düzenledi. Panelin konuğu ülke genelinde ve Van’da meydana gelen depremlerle ilgili kritik açıklamalarda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür oldu. Görür, depremin 11’nci yıl dönümünde geldiği Van’da kente ve olası depremlere dair çok kritik açıklamalarda bulundu. Görür, Van için şehrin içinden geçen bir fay öngördüğünü dile getirerek, Van için tehlike çanlarının çaldığını belirtti.

VAN’IN DEPREM GERÇEĞİ KONUŞULDU, İLGİLİ İSİMLER YİNE YOKTU!

Panelde konuşan Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye’nin yüzde 90 oranında deprem kuşağı içerisinde yer aldığını dile getirerek sözlerine şöyle başladı: “Van’ın depremselliği üzerine değinmek istiyorum. Tabii gönül isterdi ki burada Van’ın yerel yöneticileri de bulunsun. Benim kanaatime göre bu çok önemliydi. Türkiye'miz yaklaşık yüzde 90 oranında deprem kuşağı içerisinde. Dolayısıyla Türkiye denilince deprem bizim bir anlamda kaderimiz. Depremi durdurmak, engellemek mümkün değil. Bu ülkeyi de terk edemeyeceğimize, kentlerimizi de yer değiştiremeyeceğimize göre, nüfusumuz da sürekli artmakta olduğuna göre o halde deprem sorunuyla nasıl baş edebiliriz onu öğrenmemiz lazım.”

 GÖRÜR: VAN EBEDİYEN DEPREM ÜRETMEYE MAHKUM

Görür, Van ve çevresinde aktif fayların olduğunu ve Van ve çevresinin ebediyen deprem üretmeye mahkûm olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Neden Van’da deprem oluyor? Çünkü Van bölgesi sıkışıyor. Bunu Arap levhası sıkıştırıyor. Kuzeye doğru yılda birkaç santim yaklaşıyor. Onun için Doğu Anadolu’da sıkışma yapıları olur. Van ve çevresi ebediyen deprem üretmeye mahkumdur. O işten kurtuluş yok. Burada sık sık depremler göreceğiz. Tabii depremlerin kimisi küçük olur kimisi büyük. Dolayısıyla Vanlılar bilsin ki bu coğrafyanın kaderi bu. Sıkışma tektoniği var ve deprem meydana geliyor.” Haritada birçok kırmızı alan gösteren Görür; “Bu haritada gördüğünüz kırmızılıkların hepsi diri fay, aktif fay. Van’ın çevresinde yoğun aktif faylarla örülü. Bu gördüğünüz faylar boyut itibarıyla uzun olan fayların hepsi 7 ve üzerinde deprem üretecek potansiyeldeler. Ama kimi faylar da daha küçük boyutlu. Bunlar da 5-6 mertebesinde deprem üretirler.”

“2011 VAN DEPREMİ YENİ BİR FAY OLUŞTURDU VE TAM ŞEHRİN İÇİNDEN GEÇİYOR”

2011 yılında meydana gelen Van Depreminin yeni bir depremi tetiklediğini öngördüğünü belirten Görür, “Bu bölgede çok deprem üretecek deprem kaynağı var. Onlar da faylar. Van ve Doğu Anadolu’nun çevresinde çok fay var. Bu faylar da deprem kaynağı. Deprem kaynağı çok olan bir ilde yaşadığınızı unutmayın. Van, depremselliği yüksek olan bir il. 2011’de yıkıma sebep olan fayın bir özelliği var. Bunu yetkililere anlatmak lazım. Gönül isterdi ki burada yerel yönetimler olsun ve onlar bunu bizzat dinlesin. Bir daha ki sefere inşallah. 2011 depremi bu fay üzerinde oldu, Van’ı vurdu ama Güney’de yeni bir deprem fayı oluşturdu, tetikledi. Bu fay tam şehrin, Van’ın içinden geçiyor. İşin şakası yok. Şu gördüğünüz fay, şu anda yılda 1 santimden fazla hareket ediyor. Dolayısıyla bu fay biz buna yer bilimciler olarak krip deriz. Çok yavaş hareket ediyor. Siz fakında değilsiniz ama belirli bir zaman sonra bu fay Van’da etkisini gösterecektir” diye aktardı.

GÖRÜR: BÜYÜK BİR TEHLİKE VAN’IN DİBİNDE

Görür, Van’ın dibinde büyük bir tehlike öngördüğünü aktararak, “Şu fay boyunca olan bütün yapılarda çarpılma, dönme, yıkılma, kırılma, çatlama olacaktır. Hiç büyük deprem üretecek stres, enerji biriktirmese dahi bu zararı Van’a verecektir. Ama eğer stresle biriktirir de ani kırılmayla depreme neden olursa çok büyük hasar verebilir. Bu fay, 2011’de Van’ı vuran fay kesimi bunu tetikledi. Şu anda hareket eden bir fay. Dolayısıyla Van’da eğer kentsel dönüşüm yapacaksanız en büyük tehlike şu anda Van’ın dibinde. Bundan haberiniz olmadan kenti imar etmeye çalışırsanız büyük bir hata olur. Bu iş son derece ciddi. Bu fayın tespit edilmiş olmasıyla yerel yönetimlerin hemen alarm vererek burada bu işin üstesinden gelecek çalışmaları yapması lazım. Van’da tetiklenmiş aktif bir fay var. Van’ın altından geçiyor. Tedbirli olun diye öngörüyorum. Yoksa şu saatte, şu günde deprem olacak demiyorum. Van’ın tarihi de bugünü de yakın geçmişi de çok önce geçmişi de deprem sorunuyla karşı karşıya” ifadelerini kullandı.

“VAN’DA YYÜ’NÜN BULUNMASI BİR ŞANS”

Deprem odaklı kentsel dönüşüm için neler yapılması gerektiğine de değinen Görür, ilk önce risk analizini anlatarak şunları söyledi: “Deprem odaklı bir kentsel dönüşüm yapabilmek için tehlike analizi yapmak lazım. Risk analizi yapmak lazım. Zarar azaltıcı önlemleri almak lazım. İlk işe başlarken Van’ın tehlike analizini yapmak lazım. Tehlike analizi bir anlamda fay analizidir. Bütün bu faylar ciddi şekilde incelenmeli. Bunun için de jeoloji, jeofizik ve diğer yer bilimci arkadaşlarımızın ciddi çalışmasıyla olacak. Ciddi projeler ortaya konarak olacak. Bu fayların boyunu, uzunluğunu, derinliği, enerji biriktirip biriktirmediği vs. bütün ayrıntıları incelenmeli. Van’ın etrafındaki bütün fayların çok ciddi olarak jeolojik, jeofizik yöntemlerle araştırılması, bütün bilgilerin ortaya konulması gerekir. Bunun ciddi anlamda araştırılması lazım. Mesela Van’da YYÜ’nün bulunması şanstır. Vanlılar kendi tehlikesini oluşturacak depremleri Van’da bulunan Jeoloji, Jeofizik Bölümü ile bu işi yapmalıdır. Yerel ve merkezi yönetim bunu desteklemelidir.”

GÖRÜR: VAN’IN MİKRO BÖLGELEME ÇALIŞMASI YAPILMADAN DEPREME HAZIRLAYAMAZSINIZ

Görür, risk analizi yapıldıktan sonra mikro bölgeleme çalışmasının yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Risk analizi yapmak, tehlike analizi yapmak sırasında bir mikro bölgeleme çalışması gerektiriyor. Mikro bölgeleme, Van’ın doğasını çok ayrıntılı bilmek lazım. Tıpkı fayları gibi. Mikro bölgeleme çalışması, jeoloji, jeofizik, topografya, zemin mekaniği ve uzaktan algılama yöntemi ile yapılır. Bu yapılmadan asla Van’ı depreme hazırlayamazsınız. Bunu yapmak için de Van’ın jeolojisini, Van’daki formasyonun özelliklerini, Van’daki zeminin özelliklerini çok ciddi bir şekilde incelemek lazım. Bütün bu çalışmalar yapılıp Van’ın mikro bölgeleme çalışması ortaya çıkarılmalı. Bu öyle ucuz da değil. Van’ın mikro bölgelemesini yapmak, milyonlarca dolar para harcamak demektir. Van’da bunu yapmak istiyorsanız kenti karelaja alacaksınız. Belirli sayıda karelere sondaj yapacaksınız. O sondajların da derinliği en az 30 metreden daha fazla olacak. Numuneler alacaksınız. Numuneleri laboratuvarlarda inceleyeceksiniz. Sismik çalışmalar yapacaksınız. Yer altında patlatma yapacaksınız. Bütün bu çalışmalar öyle 3, 6 ayda bir talimat vermekle olmaz” dedi.

“VAN’IN HANGİ YERDEKİ EVLERİN GÜVENSİZ OLDUĞUNU, HANGİ YERLERİN DAHA İYİ OLABİLECEĞİNİ GÖSTERECEKTİR”

Görür, “Bütün bu çalışmaları yaptıktan sonra ortaya ne çıkıyor. Bu mikro bölgeleme çalışması yerel yönetimlere şunu diyecek; Van’ın şu mıntıkası çürük zeminle kaplıdır. Buraya 2 kattan fazla bina asla yapılmaz. Burada yapılacak binanın tipi, şekli böyle olmalı. Şu yere hiç bina yapılmaz, yeşil alan olmalıdır. Yani mikro bölgeleme çalışması yerel yöneticilerin arsaları nasıl kullanacağını, bilime uygun, risksiz nasıl kullanılacağını gösterecektir. Kentin nasıl gelişeceğini, nasıl kalkınacağını gösterecektir. Van’ın hangi yerdeki evlerin güvensiz olduğunu, hangi yerlerin daha iyi olabileceğini gösterecektir” diye konuştu.

GÖRÜR: VAN’IN BİLEŞENLERİ; VAN’IN HALKI, ALT YAPISI, YAPI STOKU, ÇEVRESİ, EKONOMİSİDİR

Zarar azaltıcı önlemleri de anlatan Görür, “Şimdi zarar azaltıcı önlemleri anlatacağım. Depremi durduramazsın ama riski azaltabilirsin. Van’ın bileşenleri; Van’ın halkı, alt yapısı, yapı stoku, çevresi, ekonomisidir. Deprem odaklı kentsel dönüşüm bu bileşenleri olası bir tehlikeye karşı hazırlamak demektir. Van halkını deprem hakkında bilinçlendireceksin. Van halkını deprem bilinçli yapmadıkça Van’ı deprem dirençli yapamazsınız. Sadece bina yapmakla bir kenti depreme hazırlayamazsınız. O insanları eğiteceksiniz. Van’ın bir deprem kültürü olmalı. Ben inanıyorum eski Vanlıların öyle bir kültürü vardır ama zamanla imha oldu” şeklinde konuştu.

“VAN’I DEPREM GÜVENLİ HALE GETİRECEKSEK ÇEVREYİ DE ELE ALACAĞIZ”

Görür, Van’ın deprem güvenli olması için çevresinin de ele alınması gerektiğini vurgulayarak, “Deprem alt yapıya büyük hasar verir. Türkiye’de olan büyük depremlerde bütün alt yapı tahrip edilmiştir. Dolayısıyla alt yapının deprem dirençli olması lazım. 3’üncü şey de yapı stokudur. Yapı stokunu yaparken mikro bölgeleme esasına göre öncelikle nerede en büyük hasar olacaksa oradan başlanır. Yeni binalar yapılırken de öyle lüks binalara, devasa binalara da gerek yok. Yapı stokundan sonra Van’ı deprem güvenli hale getireceksek çevreyi de ele alacağız. Deprem en büyük çevre felaketi. Van’da olası bir depremde ne kadar malzeme çıkacak, hangi tip malzeme çıkacak, bu malzeme geri dönüşüme tabi tutulabilir mi, nelerde ve nasıl bertaraf edilecek bunların şimdiden belli olması lazım” dedi.

GÖRÜR: VAN’DA DA EKONOMİNİN ÇARKLARI DURDUĞU ANDAN İTİBAREN BURADA NELER OLACAĞINI HESAPLAMAK LAZIM

Görür, ekonomiyi de değinerek sözlerini şöyle tamamladı: “Bir diğer parametre de Van’ın ekonomisi. Mesela İstanbul’da ekonomi çökerse Türkiye’nin diz üstü çökeceğini söyleyebilirim. Ülke ekonomik bağımsızlığını yitirir. Van’da da ekonominin çarkları durduğu andan itibaren burada neler olacağını hesaplamak lazım. Bütün bunları yaptıktan sonra bir kentsel dönüşüm ancak olabilir.”

YAKUT: 23 EKİM 2011’DEKİ DEPREMDE VAN MERKEZDEKİ KAYIT İSTASYONU ÇALIŞMADI VE KAYIT ALAMADI

Panelin ikinci oturumunda Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yakut, “Van’da 2011 yılında art arda iki deprem oldu ve bu depremlerin yer hareketlerini tetikledikleri ortaya çıktı. İlk depremde Van’da hasar olmadı ama 2’nci depremde çok hasar oldu. Bunlar şaşırtıcı noktaydı. 23 Ekim 2011’deki depremde Van merkezdeki kayıt istasyonu çalışmadı ve kayıt alamadı. Bu tabii üzücü bir durum. Çünkü birçok değerlendirmeyi yapamadık. Erciş’te 4-5-6 katlı yapılarda yoğunlaşan bir hasar karşımıza çıktı” dedi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Erdil’in sunum yapmasının ardından panel, soru-cevap bölümüyle sona erdi.


Şehrivan Gazetesi

  Editör: Vandahaber
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABER Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Fenerbahçe 13 9 2 2 36 14 29 +22
2 Galatasaray 13 8 2 3 23 10 27 +13
3 Adana Demirspor 13 6 1 6 24 14 24 +10
4 Konyaspor 14 6 2 6 16 9 24 +7
5 Başakşehir FK 13 7 3 3 19 15 24 +4
6 Kayserispor 14 7 5 2 20 15 23 +5
7 Trabzonspor 13 6 2 5 19 16 23 +3
8 Beşiktaş 13 6 3 4 26 18 22 +8
9 Alanyaspor 14 4 5 5 19 24 17 -5
10 Gaziantep FK 13 4 5 4 19 19 16 0
11 Antalyaspor 12 5 6 1 19 21 16 -2
12 Giresunspor 13 4 6 3 13 20 15 -7
13 Kasımpaşa 13 4 6 3 11 22 15 -11
14 Hatayspor 13 4 7 2 12 22 14 -10
15 Fatih Karagümrük 13 3 6 4 24 27 13 -3
16 MKE Ankaragücü 13 3 6 4 16 21 13 -5
17 Sivasspor 14 2 7 5 13 19 11 -6
18 İstanbulspor 13 2 9 2 12 26 8 -14
19 Ümraniyespor 13 1 8 4 15 24 7 -9
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 15 10 1 4 22 9 34 +13
2 Çaykur Rizespor 14 6 1 7 21 10 25 +11
3 Pendikspor 14 7 3 4 20 9 25 +11
4 Keçiörengücü 14 7 3 4 26 19 25 +7
5 Boluspor 14 7 3 4 14 8 25 +6
6 Samsunspor 14 6 2 6 20 13 24 +7
7 Manisa FK 14 6 3 5 22 20 23 +2
8 Bodrumspor 14 6 4 4 23 17 22 +6
9 Bandırmaspor 14 5 3 6 18 19 21 -1
10 Sakaryaspor 15 6 8 1 23 25 19 -2
11 Altay 14 4 4 6 12 13 18 -1
12 Adanaspor 14 4 5 5 22 22 17 0
13 Göztepe 13 5 6 2 12 12 17 0
14 Tuzlaspor 14 4 6 4 17 19 16 -2
15 Erzurumspor FK 14 3 6 5 15 21 14 -6
16 Altınordu 14 3 8 3 14 26 12 -12
17 Yeni Malatyaspor 15 2 8 5 14 24 11 -10
18 Gençlerbirliği 14 1 9 4 14 27 7 -13
19 Denizlispor 14 1 10 3 10 26 6 -16
Takım O G M B A Y P AV
1 Bucaspor 1928 16 10 1 5 28 9 35 +19
2 Kocaelispor 16 10 1 5 32 17 35 +15
3 İskenderunspor A.Ş. 16 10 2 4 24 12 34 +12
4 Karacabey Belediye Spor 16 8 2 6 23 13 30 +10
5 1461 Trabzon FK 16 8 3 5 18 10 29 +8
6 Ankara Demirspor 16 7 3 6 23 9 27 +14
7 Kırklarelispor 16 6 3 7 18 13 25 +5
8 Van Spor FK 16 6 4 6 19 17 24 +2
9 Serik Belediyespor 16 6 4 6 21 20 24 +1
10 Zonguldak Kömürspor 16 7 6 3 17 19 24 -2
11 Fethiyespor 16 5 8 3 19 26 18 -7
12 Etimesgut Belediyespor 16 4 7 5 19 21 17 -2
13 Sarıyer 16 3 5 8 18 23 17 -5
14 Kastamonuspor 16 4 7 5 15 22 17 -7
15 Adıyaman FK 16 3 7 6 14 22 15 -8
16 Balıkesirspor 16 4 9 3 12 21 15 -9
17 Kırşehir FSK 16 2 7 7 13 20 13 -7
18 Uşak Spor 16 3 9 4 10 22 13 -12
19 Diyarbekir Spor 16 1 9 6 13 25 9 -12
20 Pazarspor 16 1 11 4 10 25 7 -15
Takım O G M B A Y P AV
1 Yeni Mersin İY 14 11 2 1 21 7 34 +14
2 52 Orduspor FK 14 9 3 2 23 13 29 +10
3 Karşıyaka 14 8 4 2 16 7 26 +9
4 Karaköprü Belediyespor 14 7 2 5 15 6 26 +9
5 Belediye Derincespor 14 7 2 5 18 14 26 +4
6 Belediye Kütahyaspor 14 6 3 5 18 12 23 +6
7 Ağrı 1970 Spor 14 6 3 5 13 9 23 +4
8 Nevşehir Belediyespor 14 5 4 5 18 16 20 +2
9 Hacettepe 1945 14 5 5 4 17 18 19 -1
10 Elazığspor 14 5 6 3 16 21 18 -5
11 1954 Kelkit Bld.Spor 14 3 4 7 11 13 16 -2
12 1922 Konyaspor 14 5 8 1 14 20 16 -6
13 Çatalcaspor 14 4 7 3 15 16 15 -1
14 Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü 14 4 7 3 11 16 15 -5
15 Şile Yıldızspor 14 1 5 8 12 15 11 -3
16 Yomraspor 14 2 8 4 8 15 10 -7
17 Edirnespor 14 3 11 0 10 22 9 -12
18 Eskişehirspor 14 2 9 3 13 29 9 -16
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/12/2022 Adana Demirspor vs Fatih Karagümrük
 25/12/2022 Antalyaspor vs MKE Ankaragücü
 25/12/2022 Galatasaray vs İstanbulspor
 25/12/2022 Gaziantep FK vs Beşiktaş
 25/12/2022 Hatayspor vs Giresunspor
 25/12/2022 Kasımpaşa vs Sivasspor
 25/12/2022 Konyaspor vs Alanyaspor
 25/12/2022 Trabzonspor vs Fenerbahçe
 25/12/2022 Ümraniyespor vs Başakşehir FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 02/12/2022 Eyüpspor vs Tuzlaspor
 03/12/2022 Bandırmaspor vs Altınordu
 03/12/2022 Bodrumspor vs Gençlerbirliği
 03/12/2022 Samsunspor vs Denizlispor
 03/12/2022 Sakaryaspor vs Erzurumspor FK
 04/12/2022 Manisa FK vs Keçiörengücü
 04/12/2022 Adanaspor vs Göztepe
 04/12/2022 Altay vs Boluspor
 05/12/2022 Çaykur Rizespor vs Pendikspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/12/2022 Ankara Demirspor vs Kastamonuspor
 03/12/2022 Bucaspor 1928 vs Van Spor FK
 03/12/2022 Kocaelispor vs Etimesgut Belediyespor
 03/12/2022 Sarıyer vs İskenderunspor A.Ş.
 03/12/2022 Serik Belediyespor vs Diyarbekir Spor
 04/12/2022 Fethiyespor vs Kırklarelispor
 04/12/2022 Balıkesirspor vs Adıyaman FK
 04/12/2022 Kırşehir Futbol Spor Kulübü vs Karacabey Belediye Spor
 04/12/2022 Pazarspor vs 1461 Trabzon FK
 04/12/2022 Uşak Spor vs Zonguldak Kömürspor
 04/12/2022 Balıkesirspor - Adıyaman FK Adıyaman FK ligde deplasmandaki son 8 maçında hiç kazanamadı  Balıkesirspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/12/2022 Karşıyaka vs Yeni Mersin İdman Yurdu
 03/12/2022 Şile Yıldızspor vs Belediye Derincespor
 03/12/2022 Yomraspor vs Çatalcaspor
 04/12/2022 Ağrı 1970 Spor vs Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü
 04/12/2022 Eskişehirspor vs Belediye Kütahyaspor
 04/12/2022 Hacettepe 1945 vs Nevşehir Belediyespor
 04/12/2022 Karaköprü Belediyespor vs Elazığspor
 04/12/2022 1922 Konyaspor vs Edirnespor
 04/12/2022 1954 Kelkit Bld.Spor vs 52 Orduspor FK
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI