BUDAK: Ramazan'da Saatlerde Gevşeme Talep Etti

"Esnafımıza devlet destekleri sürmelidir" diyen Van Kahveciler Kıraathaneciler ve İnternetçiler Odası Başkanı Budak, ramazanda saaatlerde gevşetme istedi.
 Tarih: 07-04-2021 19:49:25
BUDAK: Ramazan'da Saatlerde Gevşeme Talep Etti

Van Kahveciler Kıraathaneciler ve İnternetçiler Odası Başkanı Niyazi Budak, Van Valiliği'nden ramazan ayındasaatlerin gevşetilmesini istediklerini söyledi. İşletmeler için ilgili talebi Van Valiliği'ne ilettiklerinibelirten Budak, "Koronavirüsün başladığı Mart 2020'den bu yana odamıza bağlı esnafımızın büyük bir kısmıkapatmak zorunda kaldı. Uzun süre kapalı kalan işyerlerimiz çok büyük zorluklar içerisindedir.16 Mart 2020 tarihinde kapatılan ve bugüne kadar hiç açılmayan okey salonlarımızın mağduriyetleriningiderilmesi ve bir önce açılması ve bu esnaflarımızın 13 aydır zarar ve ziyanlarının karşılanmasını istiyoruz" dedi.

 

"Gevşetme talebimiz kabul edilmelidir"

Van Valiliği'nden ramazan ayında saatlerde gevşetme talep ettiklerini hatırlatan Van Kahveciler Odası Başkanı Niyazi Budak, "Odamız bünyesinde bulunan esnaflarımız kahvehane, kıraathane, internet salonu, playstation salonları, halı sahalar, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli kafe, içecek ağırlıklı kafe, kafeterya, kır bahçesi, , her türlü oyun salonları (atari, playstation okey salonları vb.), her türlü kapalı çocuk oyun alanları, çay bahçesi, lunapark, yüzme havuzu, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri işletmecilerimiz ekonomik zorluklar yaşamaktadır. Bu işletmelerimiz ramazan ayı boyunca gece 24:00'a kadar açık olunmasını valiliğimizden talep ediyoruz." şeklinde konuştu.

 

"Esnafımıza destekler sunulmalı"

Esnafın tamamının gelir kaybına uğradığını ve resmi borçlar altında kaldığını vurgulayan başkan Budak,"İnsan sağlığı konusunda Hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımızı da açıkça belirtmek isteriz. Kahvehanelerimiz yaklaşık 500 yıllık bir kültürden gelmektedir. Vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı vb. oyun oynamak için işyerlerimize gelmektedir.  Normalleşme adımları kapsamında 02 Mart 2021 tarihi itibariyle yeniden açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. Şüphesiz bu sektörden vatandaşlarımızın belirli bir kısmına iş imkanı sağlaması ile birlikte, sosyal, ekonomik ve maddi olarak Devletimize bir nebze de olsa   katkı sağladığı gibi,  tedarik zincirleriyle diğer esnaflarımıza gelir olanağı sağladığı açıkça ortadadır." diye konuştu.

 

"Devlet destekleri sürmelidir"

Van Kahveciler Odası Başkanı Budak, "Geçim sıkıntısı çeken esnafımız maalesef dükkanlarına tamamen kilit vurma noktasına gelmiştir. Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin yevmiyesini dahi ödeyememektedir. Öte yandan  pandemi öncesi ve sonrası esnaflarımızın Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri ve bankalardan kullanılan kredi ile biriken SSK, Bağ-kur, Vergi ve stopaj borçlarını ödeyememiştir. Ayrıca %80 oranında kiracı olan esnaflarımızın gelirlerinin yetersiz olması nedeniyle birçoğu birikmiş kiralarının ödenmemesinden dolayı mal sahipleri ile sıkıntı yaşayarak mahkemelik olmuştur. Zaten zor durumda olan esnafımızın acil desteğe ihityacı vardır. Devlet yetkililerimizden ve milletvekillerimizden bu konuları acil olarak TBMM'de görüşmelerini talep ediyoruz. Gelir kaybı desteği ve SGK yardımının en az 6 ay daha uzatılmasını istiyoruz. BAĞKUR primi desteği de sürmelidir." ifadelerini kullandı.

 

 

"Budak, taleplerini sıraladı"

"16 Mart 2020 tarihinde kapatılan ve bugüne kadar hiç açılmayan okey salonlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi ve bir önce serbest bırakılması açılması ve bu esnaflarımızın 13 aydır zarar ve ziyanlarının karşılanması. Kredi sicilinin bozuk olması nedeniyle kredi kullanamayan esnafımızın mağduriyetlerinin giderilmesi. Pandemiden etkilenen  esnafımıza yapılan hibe ve  kira yardımı desteklerinin kahvehanelerde oyun oynatılması serbest kalana kadar uzatılması. Gelir kaybı desteğinin ise en az 6 ay daha devam etmesini. Hibe ve kira yardımını alamayan kahveci esnafımızın mağduriyetlerinin giderilmesi. Pandemi nedeniyle futbol maç yayını için Digitürk’e abone olup, maç yayınlarını izlettiremeyen esnaflarımızın zararlarının telafi edilmesi. Ramazan ayında kahvehanelerimizde, lokantalarda olduğu gibi içeriye müşteri alınmadan  tost, sandviç, çay, kahve, meşrubat vb. paket servisi yapılmasının sağlanması. Esnafımızın pandemi döneminde  ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin  devletimizce karşılanması. Geçim sıkıntısı çeken esnaflarımıza  Ramazan ayında en az 5.000 TL maddi yardım yapılması. TESKOMB aracılığı ile esnafımıza  1 yıl ödemesiz, ve faizsiz kredi verilmesi. 7256 sayılı Kanunla yapılandırılmış olan vergi, SGK vb. borçlarının en az 6 ay süreyle uzatılması ve borç kapsama dönemi süresinin pandemi koşulları nedeniyle yeniden revize edilmesi. 16 Mart 2020 tarihinde kapatılan ve bugüne kadar hiç açılmayan nargile kafelerin TAPDK tarafından verilen nargilelik tütün sunum belgesi süresinin işyerleri açılana kadar ertelenmesi, 2020 yılında esnafımızca  ruhsat yenileme için ödenen 4.590 TL harç tutarının işyeri açılması ile birlikte  ödenmeden ruhsat haklarının devam ettirilmesi."dedi.

 

  Editör: Vandahaber   Kaynak: Editör
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABER Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI