X 20

AK Part Kürt oylarını nasıl kaybetti?

Akil insanlardan ve eski AK Parti Diyarbakır milletvekili Abdurrahman Kurt’a partisinin Kürt oylarını neden kaybettiğini anlattı.
 Tarih: 18-06-2015 12:04:22   Güncelleme: 18-06-2015 12:13:22
AK Part Kürt oylarını nasıl kaybetti?

 

Al Jazeraa'den Ayşe Karabat'ın haberine göre; Eski AK Parti Diyarbakır milletvekili Abdurrahman Kurt, partisinin 2009'dan beri her seçim arifesinde ‘MHP'ye oy kaybederiz' anlayışıyla hareket etmesinin, Kürtlerin demografik yapılarına uygun biçimde temsil edilmemelerinin ve sandıkları korumak için aşiretlere güvenmenin oy kaybına yol açtığını söyledi.

 

Seçim sonuçlarını ve sonuçların çözüm sürecine olası yansımaları üzerine sorularımızı yanıtlarken, “SHP'nin 1991'de Kürtleri dışarıya gitmek zorunda bırakan tarzına yakın bir sürece girildi. Çok tehlikeli bir şey bu” diyen Kurt, seçim sonuçları ortaya çıkınca, partinin üst yönetiminde olmasa bile tabanında ‘Kürtler nankörlük etti' diyenlerin olduğunu hatırlattı:

 

Kurt'a göre, çözüm sürecine yüzde 50'nin üstünde bir destek varken AK Parti'nin oyları bu oranın altında kalıyorsa, bunun nedenleri sorgulanmalı. Ama partide bunu sorgulamak yerine ‘çözüm sürecini bitirelim' diyen sesler çıkmaya başladı:

 

 Kurt, AK Parti'nin geçmişinde eziyete talip olanların, bugünlerde nimete talip olanların gerisinde bırakılmasının da partiye zarar verdiğini söylüyor. Kurt'un başka bir uyarısı da kullanılan dile ilişkin:

‘Bütün eksikliklerine rağmen, Türkiye'yi tekrar toplayacak tek parti AK Parti” diyen Kurt'un sorularımıza verdiği yanıtlar şunlar: 

 

AKP'nin Kürt bölgelerindeki oy kaybının ana nedeni nedir?

2009'dan beri olanlar birikti, milletin sabır barajı patladı. Seçim arifelerinde milliyetçi oyları önemseyip, Kürt oylarının ‘nasılsa gelen geliyor' mantığıyla küçümser bir biçimde ele alındığını düşünüyorum. Bu 2009'dan beri bölge tarafından gözlemleniyordu zaten. Başka bir alternatif hakikaten olmadığı için Kürtler bunu sineye çekiyordu. 2009'dan beri demografilerinin adaletli bir biçimde temsillerine yansıtılmamasına rağmen vermeyi sürdürdükleri oylarının sonunun geldiğinin işareti olarak, HDP'nin baraj aşma problemi de eklenince tepkilerini ortaya koydular.

 

“Demografilerinin adaletli biçimde temsile yansıtılmaması” dediniz. Nedir o?

Bunu sadece Kürt bölgelerindeki oy kaybı olarak düşünmeyin. Hata yaparsınız. İstanbul'da, İzmir'de, Adana'da, Anlatya'da her tarafta Kürtlerin olduğu yerde bir düşüş yaşandı. Kürtler yaşadıkları her yerde kendi sayılarıyla, başka illerden gelenlerin sayısını karşılaştırdılar. Mesela neredeyse üçte biri Kürt seçmenden oluşan bir ilde, o ilde yaşan Kürtler arasından bir tek temsilci yok. Kürtler bunun farkındaydı. Gittiğim yerlerde, bunu ‘Ağabey hoş geldin ama durumumuz bu yıllardır' diye ortaya koydukları bir tepki vardı. Nedenine gelince...  Yöneticilerin şöyle bir yaklaşımı var. AK Parti‘de şöyle kötü bir anlayış gelişmiş; Kürtlere temsilde adalet noktasında hak ettikleri demografik temsil payını verirsek, tabanımızda MHP'ye kayma olur. İşte korkunç olan burası. Bu İslamî literatürde Abese sûresindeki vakaya benzer bir şeydir.

 

Biraz açar mısınız?

Hz. Peygamber (S.A.V) toplumun ileri gelenleriyle konuşurken, yanına temizlenmek için gelen bir âmâyı bir derecede görmezden gelme eğilimine girince, Allahü Teâlâ'nın uyarılarının olduğu, önceliğin temizlenmek için gelende olduğunu anlatan bir sûredir. Önemli bir ikaz noktası olarak alınır İslam tarihinde. ‘Aman bizden MHP'ye kayma olmasın' diye Kürtlere ait bir hakkı ketm etmektir. (gizlemek, saklamak) Türkiyelileşme açısından, İslamî literatür açısından baktığımızda bu hak verilmeli. Bunu bürokraside görebiliyorsunuz, bunu siyasette görebiliyorsunuz. HDP'ye giden oylar HDP'nin oyu değildir. Bir tepki oyudur. 'Terbiye edici oydur' diye tarif ederim yıllardır bunu, ama kimse anlamaz. Birçok boyutuyla tavır oyudur. Yoksa kendisinin temsilcisi olarak gördüklerinden değil. Terbiye etme maksadıyla HDP'yi araç olarak kullandı kitleler.

 

Fakat Kürtlerin bunu 2009'dan beri gördüğünü söylüyorsunuz.

Birincide sineye çekti, ikincide sineye çekti. Bu görmezden gelme tavrı gerçekten kırıcıydı. Üslup kırıcıydı. Psikolojiyi, sosyolojiyi algılama yetersizdi. Tarihsel boyutta eşitlik düşüncesinin siyasal ve sosyal hayata yansıması yetersizdi. Bütün bu yetersizlikler, yeterli olması gereken tek partide toplanınca bu böyle oldu. Doğrusu diğer partileri hesaba katmıyorum bile. Ama Türkiyelelişme projesi bir AK Parti projesidir. Bunu İslami ve insani açıdan ele aldığınızda karşılığının olması gereken tek yerdir ve gerçekten de en iyi yerdir aslında. Ama maalesef öyle bir süreç yaşandı ki neredeyse SHP'nin 1991'de Kürtleri dışarıya gitmek zorunda bırakan tarzına yakın bir sürece girildi. Çok tehlikeli bir şey bu. Ben bunu özellikle 2011 listeleri için de uyarmıştım. Ama dedim ya oy verecek yer olmayınca insanlar sineye çekiyor. 2011 listelerinde Ahmet Hoca ile Dışişleri'ne ait bir komisyonda toplanırken MHP-Refah ilişkisinin yarattığı kırılmanın benzerine doğru gidildiği yönünde bir ikazım olmuştu. Tabii bunlar tabanın belki de hazırlanmaması ile ilgili. Eğer bir bölgeden Kürtlerin demografik temsiline ilişkin hakkını verecek olduğunuzda tabandan MHP'ye kayma varsa arızanın büyüğü orada. Üst düzey yöneticilerden duymadım, Allah razı olsun ama sonuçlara ilişkin olarak, ‘Kürtler nankörlük etti' diyenler oldu. Maalesef tabanda o çirkin, çatlak sesler duyulmaya başlandı. İçlerindeki o faşist çocuk ortaya çıktı. Oysa Kürtlerin hain olduğunu söyleyen o faşist çocuk bunca zamandır Kürtlerin neleri sineye çektiğini görmezden geldi. Bu döneme kadar tüm bunlara rağmen oy verildi. Bunu hiç sorgulamadılar. Ne belediyelere, ne belediye meclislerine, ne de milletvekilliklerine ilişkin temsil haklarına adaletle sahip olamadılar.

 

Yani sizin için AKP'nin oylarındaki düşüş sürpriz değil.

Hayır ama doğrusunu söylemek gerekirse HDP'nin barajı aşması şaşırtıcı. Ben sadece Kürtlerin oyuyla geleceği yeri yüzde 9 civarında bekliyordum. Barajı aşması bu tepkinin dışarıdan da beslenmiş olduğunu gösterir. Çeşitli illerde MHP'nin bile Kürtlere, ‘HDP'ye oy verin' dediğine sıkça rastladım. HDP'li arkadaşlar da bilir bunu. Bunun ötesinde Şişli'den, Nişantaşı'ndan HDP'nin çıkması da farklı tepkiler olduğunu yansıtıyor zaten. Ama özü itibarıyla muhafazakâr Kürtleri elinden kaçırmaya doğru gidiyor.

 

‘Muhafazakâr Kürtleri elinden kaçırmaya doğru gidiyor' dediniz. Yani artık HDP'nin bu oyları kemikleştireceğini düşünmüyor musunuz?

Hayır, en büyük hata bu olur. Kürt seçmen nüfusu 10 milyon civarındaysa, 5 milyon HDP'ye gitti, gerisi AK Parti'de. Bu şartlarda bile AK Parti'ye oy vermişler. Bunu gözden kaçırmamak lazım. Nankör diyenler bunu gözden kaçırmasın. HDP açısından başarı, Kürt oylarının dörtte birini alırken şimdi yarısını almak.

 

Seçim tekrarlanırsa ne olur sizce?

Seçim tekrarlanırsa HDP barajı geçer ama AK Parti tek başına iktidar olur. Beş puan daha alır rahat rahat. Bu Kürt oylarından olur ama sadece Kürt oylarıyla da olmaz. Türklerin o tepkisel ceza verme duygusu, mesaj verme kaygısı aşırıya kaçtı. Şefkat tokadı diye tabir eder bizim literatürümüz bunu. Şefkat tokadı biraz azap tokadına dönüştü neredeyse. O açıdan bir doz kaçmasından söz ediliyor toplumda. Üzüntü verici çünkü Türkiye açısından zaman kaybı, enerji kaybı. Yarım kalmış projeler, en başta örneğin çözüm sürecine ilişkin şüpheler. Seçimin hemen sonrasında bölgede işlenen cinayetler. Yanı başımızda vekaleten süren bir dünya savaşına dönüşmüş Suriye savaşının olduğunu dikkate alırsak, Türkiye'nin önündeki sorunları düşünürsek, AK Parti'den başka şansı olmayan bir Türkiye olduğunu düşünürsek, AK Parti'nin de toplumsal mesajlara kapalı kalmaması gerektiğini dikkate alarak bu zamanı kaybetmemiz gerekir diye düşünüyorum açıkçası.AKP'nin Kürt oylarında düşüş yaşanmasının tek nedeni bu sözünü ettiğiniz demografilerinin temsillerine adaletli yansımaması mı?

 Birçok parametre var. Parti yapılanmasıyla ilgili tulakâ dediğim benim. İslam tarihi ile benzeştirerek anlatmak gerekirse, ilk dönem eziyete talip olarak bugünlere gelenlere, daha sonra nimete talip olarak bugünlerde var olmak isteyenler arasındaki durumda nimete talip olanların, eziyete talip olanların çokça önüne geçmesine ilişkin çelişkili süreçlerin de tabanda yarattığı kırılmalar var. Buna tulakâ diyoruz. Bunu da görmek lazım.

 

Kürt bölgelerinde mi oldu bu yalnızca?

Bütün bölgelerde yaşandı bu. Maalesef. Elbette bu tulakâ dediğimiz kalpleri ısındırılacak kişilere senin dünya düşünceni, senin adalet anlayışını senin kadar hassasiyetle ele almasa bile, engel olmamak. Onları da uyumlu hale getirirken imkânları birlikte paylaşmaya dönük fırsatlarda fitne çıkmaması adına onlara avantaj vermek. Ama onları eziyet çekenlerin önüne amir gibi koyarsanız, bunu istisnadan genele çevirirseniz ciddi kırılmalar oluşabilir ve sanki oluştu biraz.

 

Bir de Erdoğan'ın ‘Kobani düştü düşecek' yönündeki sözlerinin bu seçim sonuçlarında etkili olduğu söyleniyor. Katılır mısınız?

AK Parti bu konuda algı yönetiminde yeteri kadar başarılı olamadı. Bunu Sayın Barzani de söylemişti, Türkiye olmasaydı Kobani düşmüştü bu çok net. Ama bunun psikolojisi yansımadı. AK partili yöneticiler bunun psikolojisini yansıtamamalarının gerekçesini belki de kendi psikolojilerini dikkate alarak çözümlemek durumundadır. Yani karşı taraf niye böyle anladı? Bu Gaziantep konuşmasının başı ve sonu arasında Batı'ya suçlama vardır. Batı'nın yapılması gerekenleri zamanında yapmadığını anlatır ve örnek olarak Kobani'yi verir. Kobani'nin düşmesi önce ABD tarafından kullanılmış bir kavram olduğu için Sayın Erdoğan tekrar eder ve bunu onların suçu olarak söyler. Orada ne oldu? HDP, PYD ve PKK'ye olan kızgınlık Kürtlere kızgınlık şeklinde sınırları birbirine girmiş atmosferde yansıyınca psikoloji tam tersi oldu. Bu da sorgulanması gereken şeylerden biri. Benzer bir şey söyleyeyim size. Tel Abyad'da bir sıkıntı var. Bu sıkıntıyı bir Kürt devletinin oluşumuna ilişkin bir tehlike olarak ele almak var, bir zulmün önüne geçmekle ilgili ele almak var, uluslararası emperyalizmin bir oyunu olarak ele almak var. Bütün bunlarda Kürt devletinin oluşumu bir fitne gibi sunulurken aslında ona sahip çıkmanın orada Kürtlerin de tarihsel anlamda yüzyıllık mağduriyetlerin giderilmesinde belki de Türkiyeli kardeşlerinin sorumluluğu olduğu bilinciyle yaklaşılması halinde, ‘bu emperyalizmin oyunu' yerine, Türkiye'nin kendi hamlesi biçimine dönüşebilecekken ters şeyler gördük. Kürtler özgürlükleri, emperyalizmin oyunları, ideolojileri ve inançları açısından parça parça edilmiş bir psikoloji ile şu anda sahadalar. Bir kesim kendi yaşadığı coğrafyada tarihsel temsil hakkını elde etmekle ilgili belki yanlış ideolojiyle, yanlış partnerin yanında var olmak durumundayken, doğru partnerler hak ketmine, (gizleme, saklama) hak kısıtlamasına sebebiyet verecek yaklaşımlarla seni yanına davet ediyor. Böyle bir parçalanmışlık içinde dengeyi hangi adalet, hangi siyasi çizgi ortaya koyacak? Zor bir süreçteyiz. Kobani'de de benzer şeyler yaşandı.

 

RÖPORTAJIN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler
  Editör: vandahaber   Kaynak: al Jazeera
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER RÖPORTAJ Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Fenerbahçe 13 9 2 2 36 14 29 +22
2 Galatasaray 13 8 2 3 23 10 27 +13
3 Adana Demirspor 13 6 1 6 24 14 24 +10
4 Konyaspor 14 6 2 6 16 9 24 +7
5 Başakşehir FK 13 7 3 3 19 15 24 +4
6 Kayserispor 14 7 5 2 20 15 23 +5
7 Trabzonspor 13 6 2 5 19 16 23 +3
8 Beşiktaş 13 6 3 4 26 18 22 +8
9 Alanyaspor 14 4 5 5 19 24 17 -5
10 Gaziantep FK 13 4 5 4 19 19 16 0
11 Antalyaspor 12 5 6 1 19 21 16 -2
12 Giresunspor 13 4 6 3 13 20 15 -7
13 Kasımpaşa 13 4 6 3 11 22 15 -11
14 Hatayspor 13 4 7 2 12 22 14 -10
15 Fatih Karagümrük 13 3 6 4 24 27 13 -3
16 MKE Ankaragücü 13 3 6 4 16 21 13 -5
17 Sivasspor 14 2 7 5 13 19 11 -6
18 İstanbulspor 13 2 9 2 12 26 8 -14
19 Ümraniyespor 13 1 8 4 15 24 7 -9
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 15 10 1 4 22 9 34 +13
2 Çaykur Rizespor 14 6 1 7 21 10 25 +11
3 Pendikspor 14 7 3 4 20 9 25 +11
4 Keçiörengücü 14 7 3 4 26 19 25 +7
5 Boluspor 14 7 3 4 14 8 25 +6
6 Samsunspor 14 6 2 6 20 13 24 +7
7 Manisa FK 14 6 3 5 22 20 23 +2
8 Bodrumspor 14 6 4 4 23 17 22 +6
9 Bandırmaspor 14 5 3 6 18 19 21 -1
10 Sakaryaspor 15 6 8 1 23 25 19 -2
11 Altay 14 4 4 6 12 13 18 -1
12 Adanaspor 14 4 5 5 22 22 17 0
13 Göztepe 13 5 6 2 12 12 17 0
14 Tuzlaspor 14 4 6 4 17 19 16 -2
15 Erzurumspor FK 14 3 6 5 15 21 14 -6
16 Altınordu 14 3 8 3 14 26 12 -12
17 Yeni Malatyaspor 15 2 8 5 14 24 11 -10
18 Gençlerbirliği 14 1 9 4 14 27 7 -13
19 Denizlispor 14 1 10 3 10 26 6 -16
Takım O G M B A Y P AV
1 Bucaspor 1928 16 10 1 5 28 9 35 +19
2 Kocaelispor 16 10 1 5 32 17 35 +15
3 İskenderunspor A.Ş. 16 10 2 4 24 12 34 +12
4 Karacabey Belediye Spor 16 8 2 6 23 13 30 +10
5 1461 Trabzon FK 16 8 3 5 18 10 29 +8
6 Ankara Demirspor 16 7 3 6 23 9 27 +14
7 Kırklarelispor 16 6 3 7 18 13 25 +5
8 Van Spor FK 16 6 4 6 19 17 24 +2
9 Serik Belediyespor 16 6 4 6 21 20 24 +1
10 Zonguldak Kömürspor 16 7 6 3 17 19 24 -2
11 Fethiyespor 16 5 8 3 19 26 18 -7
12 Etimesgut Belediyespor 16 4 7 5 19 21 17 -2
13 Sarıyer 16 3 5 8 18 23 17 -5
14 Kastamonuspor 16 4 7 5 15 22 17 -7
15 Adıyaman FK 16 3 7 6 14 22 15 -8
16 Balıkesirspor 16 4 9 3 12 21 15 -9
17 Kırşehir FSK 16 2 7 7 13 20 13 -7
18 Uşak Spor 16 3 9 4 10 22 13 -12
19 Diyarbekir Spor 16 1 9 6 13 25 9 -12
20 Pazarspor 16 1 11 4 10 25 7 -15
Takım O G M B A Y P AV
1 Yeni Mersin İY 14 11 2 1 21 7 34 +14
2 52 Orduspor FK 14 9 3 2 23 13 29 +10
3 Karşıyaka 14 8 4 2 16 7 26 +9
4 Karaköprü Belediyespor 14 7 2 5 15 6 26 +9
5 Belediye Derincespor 14 7 2 5 18 14 26 +4
6 Belediye Kütahyaspor 14 6 3 5 18 12 23 +6
7 Ağrı 1970 Spor 14 6 3 5 13 9 23 +4
8 Nevşehir Belediyespor 14 5 4 5 18 16 20 +2
9 Hacettepe 1945 14 5 5 4 17 18 19 -1
10 Elazığspor 14 5 6 3 16 21 18 -5
11 1954 Kelkit Bld.Spor 14 3 4 7 11 13 16 -2
12 1922 Konyaspor 14 5 8 1 14 20 16 -6
13 Çatalcaspor 14 4 7 3 15 16 15 -1
14 Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü 14 4 7 3 11 16 15 -5
15 Şile Yıldızspor 14 1 5 8 12 15 11 -3
16 Yomraspor 14 2 8 4 8 15 10 -7
17 Edirnespor 14 3 11 0 10 22 9 -12
18 Eskişehirspor 14 2 9 3 13 29 9 -16
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/12/2022 Adana Demirspor vs Fatih Karagümrük
 25/12/2022 Antalyaspor vs MKE Ankaragücü
 25/12/2022 Galatasaray vs İstanbulspor
 25/12/2022 Gaziantep FK vs Beşiktaş
 25/12/2022 Hatayspor vs Giresunspor
 25/12/2022 Kasımpaşa vs Sivasspor
 25/12/2022 Konyaspor vs Alanyaspor
 25/12/2022 Trabzonspor vs Fenerbahçe
 25/12/2022 Ümraniyespor vs Başakşehir FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 02/12/2022 Eyüpspor vs Tuzlaspor
 03/12/2022 Bandırmaspor vs Altınordu
 03/12/2022 Bodrumspor vs Gençlerbirliği
 03/12/2022 Samsunspor vs Denizlispor
 03/12/2022 Sakaryaspor vs Erzurumspor FK
 04/12/2022 Manisa FK vs Keçiörengücü
 04/12/2022 Adanaspor vs Göztepe
 04/12/2022 Altay vs Boluspor
 05/12/2022 Çaykur Rizespor vs Pendikspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/12/2022 Ankara Demirspor vs Kastamonuspor
 03/12/2022 Bucaspor 1928 vs Van Spor FK
 03/12/2022 Kocaelispor vs Etimesgut Belediyespor
 03/12/2022 Sarıyer vs İskenderunspor A.Ş.
 03/12/2022 Serik Belediyespor vs Diyarbekir Spor
 04/12/2022 Fethiyespor vs Kırklarelispor
 04/12/2022 Balıkesirspor vs Adıyaman FK
 04/12/2022 Kırşehir Futbol Spor Kulübü vs Karacabey Belediye Spor
 04/12/2022 Pazarspor vs 1461 Trabzon FK
 04/12/2022 Uşak Spor vs Zonguldak Kömürspor
 04/12/2022 Balıkesirspor - Adıyaman FK Adıyaman FK ligde deplasmandaki son 8 maçında hiç kazanamadı  Balıkesirspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/12/2022 Karşıyaka vs Yeni Mersin İdman Yurdu
 03/12/2022 Şile Yıldızspor vs Belediye Derincespor
 03/12/2022 Yomraspor vs Çatalcaspor
 04/12/2022 Ağrı 1970 Spor vs Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü
 04/12/2022 Eskişehirspor vs Belediye Kütahyaspor
 04/12/2022 Hacettepe 1945 vs Nevşehir Belediyespor
 04/12/2022 Karaköprü Belediyespor vs Elazığspor
 04/12/2022 1922 Konyaspor vs Edirnespor
 04/12/2022 1954 Kelkit Bld.Spor vs 52 Orduspor FK
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI