4 milyon 310 bin 640 TL hibe desteği veriliyor

Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, KKYDP kapsamında Vanlı üreticilere hibe desteği verildiğini söyledi.
 Tarih: 24-03-2016 14:02:20
4 milyon 310 bin 640 TL hibe desteği veriliyor

                 Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, KKYDP kapsamında Vanlı üreticilere 4 milyon 310 bin 640 TL hibe desteği verildiğini söyledi.  

 

                    Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü’nün 2015 yılı çalışmaları hakkında bilgiler veren Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, Bakanlığın görev, yetki ve sorumluluklarını düzenleyen 3 Haziran 2011 tarih ve 639 Sayılı KHK ile Bakanlıkça çıkarılan ilgili yönerge ile taşra birimlerinin yapısı ve görevleri belirlendiğini, bu kapsamda Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü adı altıda il müdürlüklerinde görevlerin yürütüldüğünü belirtti.

 

                 KKYDP kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi ile bireysel sulama makine ve ekipman alımlarına başvuran 20 üreticiye toplam 4 milyon 310 bin 640 TL hibe desteğinin verildiğini anlatan Altuner, “Proje almış ödemesi devam eden sekiz kooperatiften yedisi ise yapılandırmadan yararlanmıştır. Hemen hemen bütün kooperatiflerde muaccel durumda olan ortakların bulunduğundan, 2015 yılı içerisinde toplam 478 bin TL geri ödeme olmuştur. Tarımsal kalkınma kooperatif üyelerine kooperatif üretiminde verimlilik ve kalitenin arttırılması, üretim, pazarlama, bakım besleme ile hayvan hastalıkları konusunda gereken bilgilerin verilmesi için köylere gidilerek eğitimler bizzat sunulmuştur. "

 

               "2015 yılı içerisinde 21 tarımsal kalkınma kooperatifi, 11 tarımsal üreticiler birliği genel kurulları yapıldı. Şu anda halihazırda 36 kooperatif ve 13 üretici birliği faal durumda. İlimizde ürün bazında yetiştirici birliği kurulmasına yönelik çalışmaları yapılmakta ve potansiyele sahip ürünler bulunmaktadır. Nisan-ekim ayları olmak üzere yılda iki defa proje almış kooperatiflerin hayvan takip ve izlenimleri yapılmaktadır."

 

                        "Kooperatif projelerine kullandırılacak kredi uygulamaları kapsamında Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerince yatırım ve işletme kredisi kullandırılmaktadır. Bu kuruluşlarla kooperatiflerle ilgili koordineli çalışmalar yürütülmekte ve maksadına uygun, uzun ömürlü devamlılığı olan kooperatiflerin kurulması ve bunu sağlayacak üreticilere ulaşmak gerekmektedir. İlimizde manda varlığını artırmaya yönelik teşvik edici çalışmalar yapılması son derece önemli. "

 

                 "Bu kapsamda bir manda yetiştiriciler birliği kurulması büyük faydalar sağlayacaktır. İlimizde tarım arazilerimizin büyük bir kısmının sulamaya uygun olması nedeniyle KKYDP kapsamında basınçlı sulama sistemlerinin yaygın kullanımına ilişkin azami düzeyde istifadesine yönelik çalışmalar yapmaktayız” 

Etiketler
  Editör: vandahaber   Kaynak: iha
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI