Bugun...

Çocuklar Uykuyla Büyür, Uykuyla Ölmezler

 Tarih: 22-08-2017 00:12:00  -   Güncelleme: 22-08-2017 00:59:00
Hacer Gün

Alperen öldü başımız sağolsun.

Alperen öldü lal ol, olmalıydı diller, ama herkes konuşuyor…

Kreş öğretmenleri susturamadı vicdanlarını, gerçeği haykırdı dilleri. Doğru olanı itiraf çok güzel elbette, fakat böyle bir facia yaşanmadan önce sessizdiler...

 

Bu ana kadar çalıştıkları kreşte öğrenciye düşen öğretmen sayısının az olduğunu, kreşte her sabah yoklama yapılması gerektiğini de biliyorlardı…

 

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır diyor İslam peygamberi, kendi hakkını korumaktan aciz çalışanın, çocukların haklarını koruyabilmesi elbette beklenemez.

 

Diğer öğrenci velileri toplanıp okulu taşlamışlar, oh ne iyi, rahatlamış olmalılar bir parça...

Onlar bilmiyorlar mıydı kreşteki görevli azlığını? Eğer bilmiyorlardı ise, kendilerini taşlasınlar, çocuklarına verdikleri değerden dolayı...

 

Dede torunumu geri verin diye ağlarken, baba sorumlular hesap versin diyor ya, elbette sorumlular hesap vermeli, ama ebeveynlerde işini sağlama aldıktan sonra Allaha tevekkül etmeyi öğrenmeliler.

 

Kreşin ve servisin yetersizliği, eksikliği ilgili bir ebeveynin gözünden kaçamaz, asla kaçmamalıydı. Eğer kaçmışsa o ebeveyn bir parça kendini sorgulamasını bilmeli ki bu yaşanalar bir daha yaşanmasın.

 

Hiç kimse kendi eksiğini bir başkasının eksiğini on plana çıkararak izole etmeye kalkışmasın.

Ankara Servis Aracı İşletmecileri (ASİO) Başkanı “Korsan taşımacılığın önüne geçilebilmesi için en büyük görev, veliler ile okul aile birliklerine düşüyor” derken önce aile büyüklerine sesleniyor...

 

Geleceğimizi İçine Çeken Bataklık,

Alperenin ölümü hakkında herşey konuşuldu da nedense kimse şu soruyu sormuyor

Sabahın 7'sinde 3 yaşındaki bir çocuğun kreş servisinde ne işi var?

Derdim bu ailenin acısını deşmek değil, bu çocuk gibi milyonlarca çocuğun yaşadığı bu sıkıntıya dikkat çekmek ve sebebi her ne olursa olsun, bu kreş çılgınlığa dur diyebilmek.

 

Çocukların 9 ila 48 ay arasındaki kısacık gelişimi, gelecekteki tüm hayatını biçimlendirir. Sevgi, nefret, ahlak, motor, dil ve zihinsel gelişimlerinin temelleri bu dönemde atılır. Kişilikleri oluşmaya başlar, yetenekleri ve becerileri bu dönemde gelişir.

 

İnsanın insan olmayı, insanın insana güvenmeyi öğrendiği dönemde anne, baba, dede, abi, abladan ayrılması, sosyalleşmeden çok ötekileştirmedir.

 

Böylesine önemli ve hassas dönemde hangi akıl sahibi insan çocuğu daha iyi gelişsin diye sabahın köründe çocuğunu 20 kişiye bir öğretmenin düştüğü bir kreşe gönderir. Evde anne bir iki çocukla yorulmaktan söz ederken, nasıl olurda bir öğretmenin 20 çocuğa kaliteli eğitim verdiğine inanabilir?

 

Kreşler ve anaokulları ticari yerler iken hangi mantık onların şefkat ve merhamet gibi erdemlerinin ticari kaygılarından daha önde olabileceğini düşünebilir?

 

Bir çocuğun kendilerini nasıl yorduğunu ballandırarak anlatan ebeveynler, nasıl olurda yabancı birinin kendi çocuğu ile birlikte, daha bir sürü çocuğa, aynı anda, hemde tüm gün tahammül gösterebileceğine inanır?

 

Daha anasının koynunda yatma özgürlüğüne sahip olamayan bebelerin özgüvenlerinin gelişebileceği yalanına nasıl inanır.

 

Lütfen kimse kendini aldatmaya çalışmasın...

Sabahın köründe yatağından kaldırılıp daha gözünü açamadan, kucakta servis aracına tıkıştırılan ve serviste uyumaya devam eden çocukta öz güven gelişemez, gelişse gelişse “beni dünyaya getiren ebeveynlerim tarafından dahi istenmiyorum, ben değersizim” duygusu gelişir. Bu değersizlik duygusu ileride aileye topluma ne kazandırır yada neler kaybettirir?

 

En sağlıklı bireyler bebeklik ve çocukluklarını ebeveynlerinin sevgi seli içinde geçiren bireylerdir. Bebeler annelerinin koynunda uyurken büyürler, uykudayken ölmezler...

 

0-6 yaş arası çocuklar mutlak bir mecburiyet olmadığı takdirde asla saatlerce annesinden ayrı bir ortamda bırakılmamalıdır. Herhangi bir zorunluluğu olmadığı halde sırf bu kadar okudum boşamı gitsin yada bende ayaklarımın üzerinde duracağım diyerek çocuklarını kreşlere hapsedip işe giden annelere ve evin yükünü yalnız taşıyamam elbette eşimde çalışacak diyen babalara rabbimden merhamet diliyorum ve uyarıyorum çocuklarınızın bu yaşları geçecek bir daha onları bu kadar masum göremeyeceksiniz. Kazanmış olduğunuz hiç bir para çocuklarınızın sizi sevmesini sağlamayacak ve herhangi bir mazeret ile yanınızdan uzaklaştırdığınız çocuklarınız sizi taklit edecek sürekli bir mazeretle sizden uzaklaşmanın yollarına bakacaklar, O zaman geldiğinde ağlamanız size fayda vermeyecektir.

 

Kreş konusunda önemli bir o kadar da acı noktada şu ki sanki gizli bir güç tarafından ebeveynlere yetersiz oldukları aşılanmaktadır. “Hayat zor, bu çocukları siz hayata yalnız hazırlayamazsınız, profesyonel destek almalısınız yoksa haliniz harap” Diye ebeveynlerin kaygıları ticari bir ranta dönüştürülerek ebeveynler maddi manevi sömürülmektedir.

 

Profesyonel, işi “kazanç sağlamak” amacıyla yapan kimseye denir. Bir işin içinde maddi kazanç varsa, orada kişisel menfaat ve çıkar ön plandadır, bu unutulmamalıdır.

 

Ayrıca profesyonel diye tanımlanıp ebeveynlere pazarlanan eğitimcilerin çoğu, okuldan yeni mezun olmuş hayat tecrübesi sıfır ve asla bir çocuğa sahip olmamış kişilerdir.

 

Kısaca dostlar dert çekenin halinden en iyi, aynı derdi çeken anlar. Dolayısıyla neslimizi dertsiz güruha teslim edip neslimizin telef olmasına göz yumarak derdimizi ikiye katlamayalım.

 

Ne diyor kainatın nebisi hepiniz çobansınız ve sürünüzden mesulsünüz.

Koca kadınından, kadın kocasından her ikisi de çocuklarından mesuldür.

 

Mesul olduklarımızı sevebilmek, sevdiğimizi zannettiklerimizi değer vererek sevgimizi pekiştirmek, böylece sevgi ve saygıyı hayatlarına aş etmiş nesiller yetiştirebilmek arzusu ile Yaradan'a emanet olunuz.

 

Hacer GÜN

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI