Bugun...

Van’da Shopping Fest bu nasıl geçecek?

Toplantıya Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Belediye Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, kurum amirleri, ilçe belediye başkanları ve STK’lar katıldı.

 Tarih: 12-03-2018 18:11:32

Van’da Shopping Fest bu nasıl geçecek?

’ tanıtım toplantısı 
 
Van Valiliği himayesinde 15 Mart-5 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘Shopping Fest’ organizasyonu ile ilgili tanıtım toplantısı düzenlendi. 

 


  Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO), Van Büyükşehir Belediyesi, İpekyolu Belediyesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ana paydaşlarıyla gerçekleştirilen toplantı, Elite World Van Otel'inde gerçekleşti.


Açılış konuşmasını yapan  Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva," Türkiye'nin bütün şehirleri güzeldir ve kıymetlidir, ancak bazı şehirler vardır ki tarihiyle, coğrafyasıyla, kültürüyle, stratejik konumu ile daha fazla önem arz ederler. İşte Van ülkemizin bu koşullara sahip az sayıdaki şehirlerden biridir." dedi.

 

Takva," Genç nüfusu, stratejik konumu, dinamik yapısı, zenginliklerle dolu geçmişi,tarihi ve coğrafi güzellikleri ile "güzide kent" tabirini fazlasıyla hak ediyor.Anadolu coğrafyasının en eski başkentlerinden biri olan Van, tarihin her döneminde ticaretin, sosyal yaşamın yoğun olarak yaşandığı ve geçmişte bu topraklar üzerinde kurulan devletler için stratejik öneme sahip bir kent olmuştur. Bugün bizler bu zengin mirasın temsilcileri olarak ilimizin her açıdan gelişimine katkı sunmak için yoğun çaba sarf etmekteyiz. Kamu kurumlarımız, STK larımız, iş dünyamız ve basınımız ile birlikte şehrimizi geliştirmeye, tanıtmaya ve daha yaşanabilir bir kent haline getirmenin gayreti içindeyiz.

 

 

Markalaşmanın bir kente kazanımlarını uzmanlar şöyle açıklar;

·         Şehir canlanır.

·         Şehir ekonomisi büyür.

·         İstihdam artar.

·         Şehrin alt yapı ve üst yapı ihtiyaçları hızla karşılanır.

·         Şehir göç vermez.

·         Şehir modern kamu alanlarına sahip olur.

·         Hemşeriler şehirleriyle gurur duyarlar

Bizler tarihi mirasımızı korumak ve doğal güzelliklerimizi paylaşmak için çabalıyoruz."

 

Düzenlediğimiz her etkinlik ile kentimizi biraz daha tanıtmak, marka değerini arttırmak ve kentimizin zenginleşmesine katkı sunma amacındayız diyen Takva," Alışveriş festivali, Van kahvaltımız ile şehrimizin adını Guinness rekorlar kitabına yazdırmamız, fuarlara katılım çabamız, tarihi eserlerimizin korunmasına yönelik çabalarımız ve daha nice çalışmalarımızın tamamı kente değer katmak için attığımız adımlardır. 2015 yılında Van Shopping festin ilkini yaptığımızda birçok kişi bize sizin başka işimiz yok mu diyordu. Başka işlerimizde elbette vardı ama, bu önemli bir işti, ısrar ettik ve bugüne getirdik. Bugün birçok şehir bizimle işbirliği yapmak için girişimlerde bulunuyor. Bu geldiğimiz noktayı göstermektedir.

 

İran, Azerbaycan, Irak ta belirli Zaman aralıklarında ilimizi tanıtmak için yoğun bir çaba sarf ettik ve hamdolsun ki bugün kentimiz önemli bir oranda yerli ve yabancı turisti ağırlama şansıma sahip oldu. Tabi bu durum salt bizim çalışmamızla olmadı elbette. Valiliğimizin, belediyelerimizin, STK’larımızın, iş dünyamızın ve basınımızın ortak çabası ile başardık. Bu gün her zamankinden daha fazla çalışmaya, daha fazla gelişmeye, daha fazla yatırıma ve rahat fazla ziyaretçiye ihtiyacımız var. Van artık fuarlarla, festivallerle, turizmle anılan bir kent olma yolunda önemli adımlar atmıştır, bu durumun devam etmesini istiyoruz.Alışveriş festivalinin her geçen yıl daha fazla büyüyerek devam edeceğine olan inancımız tamdır, yeter ki birlikte çalışmaya devam edelim,"

 

  Toplantıda konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zorluoğlu, Van alışveriş festivalinin büyük bir coşku ve huzur içerisinde geçeceğini belirtti.

 

Türkiye’de çok az şehrin başarabildiği alışveriş festivalinin,  bu yıl 4’üncüsünü düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Zorluoğlu, “Şehrimizin sembolü Van kedisiyle, tuzlu sodalı gölümüzün tek balığı İnci Kefaliyle ve daha birçok güzellikleriyle Van şehri, gerçekten de tam bir ticaret, kültür ve turizm şehridir. İşte bu güzellikleri doya doya yaşamak için, geçtiğimiz yıl sadece İran’dan 500 binin üzerinde turist ilimize geldi. Bu yıl inşallah bu sayı daha fazla olacak. Çünkü geçen yılın ilk 2 ayı ile bu yılın ilk 2 ayını kıyasladığımızda ilimize gelen yabancı turist oranının kat kat arttığını memnuniyetle müşahede ediyoruz” dedi. 

 


  “Van 2017’de adeta huzurun şehri oldu” 
  Hükümetin kararlı duruşu ve net talimatları, güvenlik güçlerinin özverili çalışmaları neticesinde kentin 2017’de huzurun şehri olduğuna dikkat çeken Zorluoğlu, “Terörle mücadele 2018 yılında da hız kesmeden, bilakis daha da kapsamlı ve etkili bir şekilde devam edecek. Çünkü ilimizde gerçekleşen birçok güzel etkinlik, fuarlar, festivaller, konserler, yeni yatırımlar, hizmetler ancak ve sadece huzur ortamının varlığıyla mümkündür. O nedenle Vanlı kardeşlerimden bu huzur ortamına sahip çıkmalarını, çocuklarımızın ve gençlerimizin aydınlık geleceğine sahip çıkmalarını özellikle istirham ediyorum” diye konuştu. 

 


  “15 Mart’ta kortej yürüyüşüyle başlayacağız” 
  Alışveriş Festivalinin 15 Mart’ta kortej yürüyüşüyle start alacağını belirten Zorluoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:   “2017 yılında alışveriş festivali döneminde, yani mart ve nisan aylarında ilimizi yaklaşık 150 bin yerli ve 110 bin yabancı turist ziyaret etmişti. Bu yıl rakamların daha yukarılarda gerçekleşebilmesi için daha teferruatlı bir çalışma yaptık ve programımızı bugün sizlerin takdirlerine sunuyoruz.15 Mart’ta kortej yürüyüşüyle başlayacağız. Program 5 Nisan’a kadar, sokak gösterileri, konserler, havai fişek gösterileri ve bazı sürprizlerimizle devam edecek.” 


  Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva’nın sunumuyla devam eden toplantı, soru-cevap bölümüyle son buldu. 

  Editör: vandahaber
Etiketler
  Kaynak: editör

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Van Belediye Başkanları Kimler Olsun?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI