Bugun...Van’da Hedef 25 projesi
Tarih: 03-01-2017 21:13:35 + -


Türk Kızılayı Güneydoğu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. İbrahim Çelik:Gençlerimizi hem bilinçlendirmek hem de gönüllü kan bağışçısı yapmak istiyoruz”

facebook-paylas
Tarih: 03-01-2017 21:13

Van’da Hedef 25 projesi

Türk Kızılayı tarafından 2006 yılından başlatılan ‘Hedef 25’ projesi ile hem gençlerin bilinçlendirilmesi hem de sürekli ve gönüllü kan bağışçı sayısının arttırılması hedefleniyor.  

 

Güneydoğu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. İbrahim Çelik, projenin yaklaşık olarak 12 yıllık bir geçmişinin olduğunu belirterek, “Hedef 25 projesi kapsamında Türk Kızılayı Güneydoğu Van Bölge Kan Merkezi olarak her yıl Van, Bitlis, Muş, Iğdır, Ağrı ve Hakkari illerindeki üniversitelerin fakülte ve yüksekokullarına toplumda kan bağışının bilinçlendirilmesi eğitimlerini vermekteyiz. Eğitim faaliyetlerimizin akabinde üniversite öğrencilerine yönelik kan bağış kampanyaları düzenleyerek bölge kan ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamaktayız” dedi.

 


  “Bu proje ülkemiz için çok önemli kazanımlar sağlamaktadır”
  Bu sayede her yıl üniversitelerden almış oldukları gönüllü kan bağış sayısının sürekli artığını belirten Dr. Çelik, “Bu sayede düzenli bağışçı oranımız yükselmektedir. Eğitim alan üniversite öğrencilerimiz toplumun diğer kesimlerinin bilinçlendirilmesi için de Türk Kızılayına gönüllü destek sağlamakta ve ülke kan ihtiyacının güveli temini noktasında önemli bir yer tutmaktadır. Uzun vadede düzenli ve sürekli bağışçısı kazanımı açısından bu proje ülkemiz için çok önemli kazanımlar sağlamaktadır. Bu konuda bize olan desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Üniversitelerimizin akademik kadrolarına, yöneticilerine, çalışanlarına ve en önemlisi tüm öğrencilerimize teşekkürü borç biliyoruz” şeklinde konuştu.


  “Üniversite öğrencileriyle gönüllü kan bağışçısı sayımızı arttırmak istiyoruz”
  Projenin 2005 yılında ‘Üniversiteliler Kan Bağışlıyor’ adı altında başladığını anımsatan Dr. Çelik, “Sonraki yıl yani 2006’da projenin ismi değiştirilerek ‘Hedef 25’ oldu. Burada özellikle üniversite gençliğini düzenli ve sürekli kan bağışçısı yapmak istiyoruz. Bu kapsamda 12 yıllık süreç içerinde çok sayıda çalışmaya imza attık. Aynı zamanda gençlerimiz bilinçlendirme noktasında ciddi bir noktaya geldik” dedi.

 


  Gençleri bir araya getiren Hedef 25 projesi ile gençlere kendi yaşamlarında kullanılabilecekleri bilgiler sunduklarını da sözlerine ekleyen Çelik, “Toplumda kan bağışı bilincinin oluşturulması ve üniversitelerde kan bağışçısı kazanımı konularında donanım kazandırılmaktadır. Bu karşılıklı fayda sonucunda, toplumsal faydanın temeli atılmakta ve güvenli, sürekli ve karşılık beklemeyen kan bağışçılarına ulaşılmasında önemli bir yol kat edilmektedir” ifadelerini kullandı.
Kaynak: iha

Editör: vandahaberFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

FOTO GALERİ
 • Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
   Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
 • Sonbaharda Edremit bir başka güzel
  Sonbaharda Edremit bir başka güzel
 • Van'da sonbahar
  Van'da sonbahar
 • 2017 Van'ın enleri belli oldu
  2017 Van'ın enleri belli oldu
 • AĞUN'nu gördünüz mü?
  AĞUN'nu gördünüz mü?
 • Van Uğur Okulları mezuniyet töreni
  Van Uğur Okulları mezuniyet töreni
 1. Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
 2. Sonbaharda Edremit bir başka güzel
 3. Van'da sonbahar
 4. 2017 Van'ın enleri belli oldu
 5. AĞUN'nu gördünüz mü?
 6. Van Uğur Okulları mezuniyet töreni
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • VEDAŞ ve elektrik kazaları
  VEDAŞ ve elektrik kazaları
 • Erciş sahil projesi
  Erciş sahil projesi
 • Gevaş'a birde buradan bakın.
  Gevaş'a birde buradan bakın.
 • çobanı dinleyin!
  çobanı dinleyin!
 • ulan hangi kablo
  ulan hangi kablo
 • Van Valisi Taşyapan imamlık yaptı
  Van Valisi Taşyapan imamlık yaptı
 1. VEDAŞ ve elektrik kazaları
 2. Erciş sahil projesi
 3. Gevaş'a birde buradan bakın.
 4. çobanı dinleyin!
 5. ulan hangi kablo
 6. Van Valisi Taşyapan imamlık yaptı
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI