Bugun...Hicret, insanlığa medeniyeti öğretti
Tarih: 02-10-2016 20:28:24 + -


Hicret, insanlığa medeniyeti öğretti....

facebook-paylas
Tarih: 02-10-2016 20:28

Hicret, insanlığa medeniyeti öğretti

VAN HABER - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 1438. Hicri Yılbaşı münasebetiyle Yeni Akit’e özel açıklamalarda bulundu.

 

Görmez, “Hicret sadece göç edecek yer ve yurt aramak değil; her durumda daha iyinin, daha güzelin, hakkın ve hakikatin peşinde koşmak, İslâm’ı daha bir samimiyet içinde yaşamaya çalışmaktır. Hicret insanlık ve medeniyettir. Hicret temiz bir toplumun nasıl oluşması gerektiğini göstererek insan onurunu, insanca yaşamı, Müslümanlığı ve medeniyeti öğretti” dedi.

 

1438.Hicri Yılbaşı münasebetiyle Yeni Akit’e özel açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ankara Haber Müdürümüz İsmail Uğur’un sorularını cevapladı. Görmez, “Bir hicri yılı daha geride bıraktık. Ancak İslâm coğrafyasında kan ve gözyaşı hiç dinmedi. Zalimlerin işledikleri cinayetleri ne yazık ki durduramadık. Hicret sadece göç edecek yer ve yurt aramak değil; her durumda daha iyinin, daha güzelin, hakkın ve hakikatin peşinde koşmak, İslâm’ı daha bir samimiyet içinde yaşamaya çalışmaktır” dedi.

 

- Muhterem Hocam, Hicret nedir, ne anlam ifade eder? 

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

İslam Âlemi olarak bugün Sevgili Peygamberimiz ’in (sas) Mekke’den Medine’ye Hicreti’nin 1438. Yılını idrak ediyoruz. Hicri yılbaşının, Muharrem ayının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Hz. Peygamber (sas) ve sahabe için bir dönüm noktası olan hicret, tarihte yeni bir sayfa açmıştır. İkinci halife olan Hz. Ömer’in hilafetinde Hz. Ali’nin teklifiyle hicretin gerçekleştiği gün hicrî takvimin başlangıcı sayılmıştır. O günden itibaren de İslam âleminde 1 Muharrem hicrî takvimin başlangıcı olarak kabul görmüştür. İslâm’ın yayılmaya başladığı Mekke döneminde Sevgili Peygamberimiz (sas) ve ilk Müslümanlar sürekli baskı ve işkencelerle karşılaştılar. Sosyal, ekonomik ve kültürel ambargoya maruz kaldılar. Bu işkenceler sebebiyle ilk Müslümanlar önce Habeşistan’a, sonra da Medine’ye hicret ettiler.

 

Peygamber Efendimiz (sas) ve ashab-ı kiram doğup büyüdükleri ve çok sevdikleri Mekke ve Kâbe’den ayrılmak durumunda kalmışlardır. İslam davasının büyük miladı olan hicret, Allah’a ve O’nun Kutlu Elçisi Rahmet Peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi; hakka, hakikate, ilme, irfana ve medeniyete yolculuktur. Hicret, Allah rızası için; anadan, babadan, evlattan, yardan, diyardan, maldan, mülkten hatta candan vazgeçmenin ibretli ve meşakkatli bir öyküsüdür. Yardımlaşma, dayanışma, paylaşma, dostluk ve kardeşliğin ifadesi olan hicret, kardeşine kucak açarak onunla evini, yiyeceğini ve varlığını paylaşmanın; kardeşini himaye etme ve sahiplenmenin adıdır. 

 

"HİCRET İNSANLIK VE MEDENİYETTİR"

- Sayın Hocam, Hicret’in Müslümanlara kazandırdıkları nelerdir? İslam dünyasının bugünkü halini de göz önüne alırsak hicreti nasıl okumalıyız?

Aslında hicret, bir anlamda medeniyete hicrettir. Rasül-i Ekrem’i (sas) Taif yollarına revan eden bu arayıştır. İlk Müslümanları bugünkü Etiyopya’ya, Habeşistan’a göç ettiren de bu arayıştır. Zira Peygamberimizin (sas) hicretiyle Yesrib, Medine’ye dönüştü ve Medine de medeniyet üretti. Rahmet Elçisi (sas) kin, nefret ve intikam toplumundan bir sevgi ve merhamet toplumu meydana getirdi. Hem maddi hem manevi açıdan arındırdı onları. Çıkarcılığı, çapulculuğu ve fırsatçılığı revaçta olan bir topluma, kendisi için istediğini, kardeşi için de istemeyi, diğerkâmlığı ve kardeşliği öğretti. Komşusu aç iken tok gezilemeyeceğini gösterdi. Dürüstlüğü, güvenilirliği, aldatmamayı, helal kazancı, alın terini, eşitlik ve adaleti öğretti. İyiliği, güzelliği, hayrı, ahlâkı, samimiyeti, olgunluğu, takvayı gösterdi. İffetli, ahlaklı ve örnek bir nesil yetiştirdi. Fakirler, sahipsiz olmadıklarını; güçsüzler kimsesiz kalmadıklarını hep ondan, onun uygulamalarından öğrendi. Kısacası onlara temiz bir toplumun nasıl oluşması gerektiğini göstererek insan onurunu, insanca yaşamı, Müslümanlığı ve medeniyeti öğretti. 

 

HİCRET FİKİRLERİN DE GÖÇÜDÜR

- Bizler için hicret ne anlam ifade etmektedir?

Hicret, sadece bedenlerin hicreti demek değildir. Hicret, aynı zamanda fikir ve düşüncelerin göçüdür. Büyük, zengin ve egemen kültürlerin hep muhacir kültürlerden geldiği de unutulmamalıdır. Bugün bizim için de bir hicret söz konusudur. Fakat bu hicret sadece göç edecek yer ve yurt aramak değil; her durumda daha iyinin, daha güzelin, hakkın ve hakikatin peşinde koşmak, İslâm’ı daha bir samimiyet içinde yaşamaya çalışmaktır. Hz. İbrahim’in (as) dediği gibi, hepimiz Rabbimize hicret etmekteyiz. Geçici olan bu dünyadan, ebedi olan gerçek âleme doğru göç etmekteyiz. Hicret, Sevgili Peygamberimizin bir hadislerinde buyurduğu gibi, Allah’ın yasaklarını terk etmektir. Bir hayat tarzı olan Hicret, hiçbir zaman fani dünyaya ve dünyanın aldatıcılığına kanmamaktır. 

 

- Sayın Başkanım, nasıl bir muhasebe gerçekleştirmeliyiz? 

Bir hicri seneye daha veda ederken kendimize şu soruları sormalıyız: Ömrümüzün senelerini bir bir sayarken, acaba kaç güne secdelerle merhaba diyebildik? Kalabalıklar arasında yönümüzü kaybetmeden, yüzümüzü kıbleye çevirebildik mi? O’nun emirlerini tutabildik mi?

Yasaklarından korunabildik mi? Rızkımızı, kazancımızı haramlara bulaşmadan helal yollardan sağlayabildik mi? Elimizi, dilimizi, gözümüzü, kulağımızı, zihnimizi, gönlümüzü haram ve günahlardan koruyabildik mi? O’na el açıp dua edebildik mi? Anne ve babalarımıza, eş ve çocuklarımıza, akraba ve komşularımıza karşı vazifelerimizi yerine getirebildik mi? Sofralarımızda fakirlere, yetimlere, mültecilere, kimsesizlere yer verip ekmeğimizi kardeşlerimizle paylaşabildik mi? 

 

Bir hicri yılı daha geride bıraktık. İslâm diyarlarında katliam, çatışma, açlık, yoksulluk, cehalet, tefrika hiç eksik olmadı. Ne yazık ki; bunlara mani olamadık.

 

DUA EDELİM Kİ KARDEŞLİĞİMİZ DAİM OLSUN

- Hocam neler yapabiliriz? 

Kaybettiklerimizi telafi etmek ve daha yaşanılabilir bir dünya kurmak için kendimize hedefler koyalım. Kendimiz için bir karar alalım ve Allah’a dua edelim. Dua edelim ki bize iyi yolları kolay kılsın. Dua edelim ki Allah bize güç-kuvvet versin. Dua edelim ki, Rabbimiz bizlere basiret ve feraset bahşetsin. Dua edelim ki, Rabbimiz ülkemizi ve âlem-i İslâm’ı her türlü bela ve tuzaklardan korusun. Dua edelim ki, birliğimiz, dirliğimiz, beraberliğimiz ve kardeşliğimiz kaim ve daim olsun. Dua edelim ki, İslâm coğrafyasında tutuşturulan fitne ateşi sönsün. Dua edelim ki gönül coğrafyamızda milletimize umut bağlayan kardeşlerimizin umutları boşa çıkmasın. 
Kaynak: yeniakit.com

Editör: vandahaberFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER RÖPORTAJ Haberleri

FOTO GALERİ
 • Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
   Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
 • Sonbaharda Edremit bir başka güzel
  Sonbaharda Edremit bir başka güzel
 • Van'da sonbahar
  Van'da sonbahar
 • 2017 Van'ın enleri belli oldu
  2017 Van'ın enleri belli oldu
 • AĞUN'nu gördünüz mü?
  AĞUN'nu gördünüz mü?
 • Van Uğur Okulları mezuniyet töreni
  Van Uğur Okulları mezuniyet töreni
 1. Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
 2. Sonbaharda Edremit bir başka güzel
 3. Van'da sonbahar
 4. 2017 Van'ın enleri belli oldu
 5. AĞUN'nu gördünüz mü?
 6. Van Uğur Okulları mezuniyet töreni
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • VEDAŞ ve elektrik kazaları
  VEDAŞ ve elektrik kazaları
 • Erciş sahil projesi
  Erciş sahil projesi
 • Gevaş'a birde buradan bakın.
  Gevaş'a birde buradan bakın.
 • çobanı dinleyin!
  çobanı dinleyin!
 • ulan hangi kablo
  ulan hangi kablo
 • Van Valisi Taşyapan imamlık yaptı
  Van Valisi Taşyapan imamlık yaptı
 1. VEDAŞ ve elektrik kazaları
 2. Erciş sahil projesi
 3. Gevaş'a birde buradan bakın.
 4. çobanı dinleyin!
 5. ulan hangi kablo
 6. Van Valisi Taşyapan imamlık yaptı
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI