Bugun...Ankara’da Üniversite Çevrelerindeki Kiralık Evler
Tarih: 06-09-2017 17:09:35 + -


Öğrenci sayısının her yıl artması, kiralık daire arayışının da yoğunlaşmasına neden oluyor.

facebook-paylas
Tarih: 06-09-2017 17:09

Ankara’da Üniversite Çevrelerindeki Kiralık Evler

Türkiye’nin başkenti olan Ankara, eğitim olanakları ile de dikkatleri üzerine topluyor. Ankara’da bir kısmı özel okul, bir kısmı devlet okulu olmak üzere çok sayıda üniversite var.

 

Hacettepe, ODTÜ, Bilkent Üniversitesi gibi okullara her yıl binlerce yeni öğrenci başlıyor. Ankara’nın üniversitelerine Ankaralı gençler kadar, Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşamakta olan öğrenciler de başvuru yapıyor. Farklı şehirlerden gelen öğrenciler, Ankara’nın kiralık daire piyasasına hareketlilik getiriyor.

 

Ankara’nın üniversiteleri uzun yıllardır öğrencilerin radarında bulunuyor. Çünkü Ankara büyük bir şehir, ülkemizin başkenti ve aynı zamanda sosyal imkânlar bakımından da gelişmiş bir bölgemiz. Bu nedenle öğrenciler gençlik dönemlerini bu şehirde geçirmeye oldukça sıcak bakıyorlar. Ankara’daki köklü ve prestijli üniversitelerin varlığı da öğrenci ailelerinin bu şehre sıcak bakmalarını sağlıyor.

 

Ankara’da her yıl yeni üniversiteler açılıyor, hali hazırda var olan üniversitelerin de öğrenci sayıları artıyor. Bu durum özellikle üniversitelere yakın olan Ankara semtlerinde kiralık daire piyasasının oldukça canlı günler geçirmesini sağlıyor. Özellikle üniversitelerin açılma tarihi olan Eylül ayına yaklaşılan günlerde Ankara kiralık daire seçeneklerine olan ilgi iyiden iyiye artış gösteriyor.

 

Çankaya kiralık daire seçenekleri Ankara’da okuyan öğrencilerin en çok ilgi gösterdikleri yerlerden. Çünkü Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, ODTÜ gibi kurumlar Çankaya’da bulunuyor. Eğitim kurumlarının açıldığı dönemde Çankaya adeta bir öğrenci bölgesi olabilecek kadar çok üniversiteliye ev sahipliği yapıyor. Zingat.com bölge raporuna göre Çankaya kiralık daire seçeneklerinin fiyatları 1000 TL civarında.

 

Yenimahalle, Ankaralı üniversite öğrencilerinin tercih ettiği ilçelerden bir diğeri. Çünkü Gazi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nin bazı fakülteleri Yenimahalle’de bulunuyor.

Bu durum Yenimahalle kiralık daire seçeneklerini öğrencilerin gözünde cazip bir konuma getiriyor. Zingat.com bölge raporuna göre Yenimahalle kiralık daire seçeneklerinin ortalama fiyatları 700 TL civarında. Bu fiyat da ilçeyi öğrencilerin gözünde cazip kılıyor.

 

Ankara’daki üniversitelilerin en çok tercih ettikleri bir diğer ilçe Etimesgut. Etimesgut kiralık daire seçeneklerinin öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmesinin ilk sebebi, Başkent Üniversitesi ve Çankaya Üniversitesi’nin bazı kampüslerinin Etimesgut sınırları içerisinde yer alması. Bir diğer sebep de Etimesgut’taki kiralık dairelerin fiyatlarının öğrenci bütçesine uygun olması. Etimesgut kiralık daire seçeneklerinin ortalama fiyatları Zingat.com bölge raporuna göre ortalama 800 TL civarında.

 

Ankara, Türkiye’de en çok üniversiteliye ev sahipliği yapan şehirlerden biri. Ankara bu konuda İstanbul’un hemen ardından ikinci sırada geliyor. Öğrenci sayısının her yıl artması, kiralık daire arayışının da yoğunlaşmasına neden oluyor. Üniversite öğrencilerinin bazıları kiralık daire tercihlerini tamamen bütçeye göre yapmayı seçiyor. Bu konuya örnek olarak Ankara’nın Sincan ilçesini verebiliriz.

 

Sincan, konum olarak Ankara’nın çok merkezi bir noktasında değil. Ancak Sincan kiralık daire seçenekleri Zingat.com bölge raporuna göre ortalama 600 TL civarında ve bu fiyat kısıtlı öğrenci bütçesi için oldukça rahatlatıcı. Bu nedenle üniversite hayatına Ankara’da devam edecek olan öğrencilerin bazıları, okullarına çok yakın olmasa da uygun fiyatları nedeniyle Sincan kiralık daire seçeneklerini tercih ediyor.

 

Eğer siz de üniversite hayatınıza Ankara’nın köklü kurumlarından birinde devam edecekseniz, Zingat.com’un yardımları ile ihtiyacınız olan kiralık daire seçeneğine hızlıca ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken öncelikle Zingat.com bölge raporlarına bakmak ve Ankara ilçelerinden hangisinin size, yaşam standartlarınıza ve bütçenize uygun olduğunu belirlemek. Hangi ilçede ikamet edeceğinize karar verdikten sonra o ilçedeki kiralık daire ilanlarına bakabilir, detaylı ilanları inceleyerek hızlı ve kolay bir şekilde hayallerinizdeki eve kavuşabilir ve üniversite hayatınızın tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.
Kaynak: vandahaber.com

Editör: vandahaberFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

FOTO GALERİ
 • Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
   Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
 • Sonbaharda Edremit bir başka güzel
  Sonbaharda Edremit bir başka güzel
 • Van'da sonbahar
  Van'da sonbahar
 • 2017 Van'ın enleri belli oldu
  2017 Van'ın enleri belli oldu
 • AĞUN'nu gördünüz mü?
  AĞUN'nu gördünüz mü?
 • Van Uğur Okulları mezuniyet töreni
  Van Uğur Okulları mezuniyet töreni
 1. Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
 2. Sonbaharda Edremit bir başka güzel
 3. Van'da sonbahar
 4. 2017 Van'ın enleri belli oldu
 5. AĞUN'nu gördünüz mü?
 6. Van Uğur Okulları mezuniyet töreni
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • VEDAŞ ve elektrik kazaları
  VEDAŞ ve elektrik kazaları
 • Erciş sahil projesi
  Erciş sahil projesi
 • Gevaş'a birde buradan bakın.
  Gevaş'a birde buradan bakın.
 • çobanı dinleyin!
  çobanı dinleyin!
 • ulan hangi kablo
  ulan hangi kablo
 • Van Valisi Taşyapan imamlık yaptı
  Van Valisi Taşyapan imamlık yaptı
 1. VEDAŞ ve elektrik kazaları
 2. Erciş sahil projesi
 3. Gevaş'a birde buradan bakın.
 4. çobanı dinleyin!
 5. ulan hangi kablo
 6. Van Valisi Taşyapan imamlık yaptı
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI